Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо двадцять пʼятий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче.
Чому це важливо?
Зазвичай в родині, навіть якщо ви домовилися про ведення сімейного бюджету разом, буде хтось один більше дисциплінований та відповідно він буде своєчасно вести облік доходів та витрат. Чи треба кожному вести власний бюджет в родині, чи хтось один повинен виконувати цю роль? Як же все-таки розподілити обов’язок між членами родини? Коли мова йде про особистий бюджете, то все зрозуміло. А от як бути, якщо бюджет наповнює декілька людей і витрачають також декілька людей? давайте розбиратися!
Яке пропонується рішення?
Визначтеся, хто в вашій родині буде відповідати саме за облік доходів та витрат та за внесення інформації в вашу таблицю в Excel або іншому форматі який ви обрали. Якщо в вашій родині немає один від одного секретів в тому хто скільки заробляє та хто на що витрачає, то це не буде проблема. Якщо такі секрети все ж таки є, то краще, щоб друга половина просто надавала виписку зі свого карткового рахунку, з якого можна побачити куди витрачаються гроші. Якщо родина користується переважно готівкою – це можуть бути чеки з магазинів.
Для того, щоб було простіше вести облік витрат, то краще поділити вити витрат між членам родини. Наприклад, дружина купує продукти харчування, господарчі товари та сплачує комунальні послуги, а чоловік платить за оренду квартиру (іпотеку), навчання дітей. Тобто зробити так, щоб той, хто безпосередньо веде облік витрат, взяв на себе функцію робити дрібні, щоденні витрати, такі як купівлю продуктів харчування та господарчі витрати, а великі витрати, які робляться 1-2 рази на місяць, щоб робив інший член родини.
До обговорення розподілу витрат, до планування фінансових цілей та навіть і до допомоги у фіксуванні витрат можна залучати дітей. Молодші школяри вже можуть приймати участь у обговоренні, а от підлітки запросто впораються з таблицями Ексель. Таке поступове залучення надасть можливість дитині ознайомитися з системою бюджетування сімейних фінансів, зрозуміти співвідношення доходів та витрат в родині. Якщо Ви хочете, щоб Ваші діти в майбутньому уникали фінансових помилок – показуйте їм на власному прикладі як треба управляти грошима. Така корисна фінансова навичка буде формуватися у дитини поступово і до моменту, коли вже буде можна жити самостійним життям дитина буде готова до управління власними грошима.
Практичне завдання:
- Визначте, хто в вашій родині буде відповідальний за ведення сімейного бюджету: внесення інформації про доходи -витрати.
- Бажано розподілити обов’язки, хто які витрати оплачує. Так Вам буде простіше потім збирати інформацію.
- Подумайте про те, чи варто залучати своїх дітей до бюджетування. І що би Ви хотіли розповісти своїм дітям про бюджет Вашої родини.
- Поділіться вашими враженнями, чи вдається Вам розподіляти обов’язки при створенні сімейного бюджету.