Фінансові питання

Візьміть фінанси під контроль: пам’ятаємо про альтернативи банківським депозитам

Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо вісімнадцятий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче. 

 

Чому це важливо?

   Ще до 2014 року депозити були непоганим джерелом збереження та навіть примноження грошей,  бо відсотки були навіть в іноземній валюті по 10-12% річних,  до того ж з відсотків по депозитах не платилися податки. Сьогодні ситуація така,  що відсотки по депозитах ледве перекривають інфляцію  і то не завжди.  Чи є сенс накопичувати гроші на депозитних рахунках в банках, чи є фінансові інструменти з більшою дохідністю?  

Яке пропонується рішення?

Інструменти такі дійсно є, але як і будь які інструменти, які мають більшу прибутковість, вони мають і більше ризиків. В рамках нашого онлайн курсу ми не будемо говорити про інвестування в біткоіни, акції або торгівлю на FOREX, але будемо говорити  про ті інструменти, які мають доходність не менше, ніж по депозитах (а іноді більше) та мають велику надійність.

До таких інструментів я би відніс банківське золото.

По-перше, вартість золота в довготривалій перспективі завжди зростає. Але підкреслюю,  що саме в довготривалій перспективі. Тобто купуючи банківське золото, не варто розраховувати на те,  що ви купили для того, щоб зберегти гроші, бо наступного року плануєте купити автомобіль.

В періоді 1-5 років були непоодинокі випадки, коли знижувалася ціна золота.  До речі, золото прекрасний інструмент збереження грошей саме в кризові періоди.

По-друге.  Є деякі банки, які відкривають так звані металеві рахунки,  де ви можете купити золото та розмістити його на депозитному рахунку в банку. В цьому випадку окрім того. що там будуть нараховуватися невеликі відсотки, Ви по закінченню терміну депозиту, зможете отримати цей депозит у вигляді банківського зливка або банк продасть золото та виплатить Вам гроші в національній валюті. 

Іншим альтернативним варіантом накопичення грошей в довготривалій перспективі можна використовувати  недержавні пенсійні фонди. 

Система недержавного пенсійного забезпечення становить третій рівень пенсійної системи. Основу такої системи становлять недержавні пенсійні фонди, що здійснюють акумулювання пенсійних коштів для здійснення пенсійних виплат.

Є такі види НПФ: корпоративні, відкриті, професійні. Корпоративні фонди створюються роботодавцями для своїх працівників, професійні – для певних професій, а відкриті – для всіх громадян.

Як працює система? Громадяни сплачують внески в обраний НПФ, ці кошти обліковуються на індивідуальному рахунку учасника адміністратором НПФ, кошти інвестують в різні фінансові інструменти компанії з управління активами з метою отримання доходу. Отриманий дохід розподіляється між учасниками. Кошти зберігаються на рахунку в банку-зберігачі.

Накопичена сума коштів використовується для здійснення пенсійних виплат (пенсія на визначений строк, одноразова пенсійна виплата, довічна пенсія).

Кожний учасник визначає вік, коли він бажає отримати пенсійну виплату. Такий вік не може бути меншим, ніж 10 років до загально встановленого пенсійного віку. 

 До переваги недержавних пенсійних фондів можна віднести те,  що вони декларують  доходність вищу, ніж по банківським депозитам та те, що суми, які будуть Вам нараховані не оподатковуються, т.я. недержавний пенсійний фонд не є прибутковою організацією.  

Також,  однією з альтернатив накопичення грошей можна розглядати ОВГЗ.  Раніше вони були доступні тільки великими номіналами (від 100 тис грн)  але зараз є банки, через які можна купувати  ОВГЗ  невеликими сумами (від 1000 грн), що зробило цей інструмент більш доступним.  До плюсів цього механізму можна віднести доходність як в банках, навіть трохи більше, гарантованість виплати з боку держави в повному обсязі,  та відсутність сплати податків на отриманий дохід.  

Схожі статті