Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо двадцять четвертий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче.
Чому це важливо?
Купівля дорогих речей дуже часто є проблемою для багатьох людей. Вони довго мріють про дорогу покупку, але, зрозумівши, що грошей немає, вони обирають кредит. Як брати корисні кредити, ми вже показували на попередніх наших зустрічах, але чи можна купити якусь дорогу річ, якщо не користуватися кредитами?
Для початку, давайте зрозуміємо одну просту річ. Якщо Ви вважаєте, що платіж по кредиту для вашого сімейного бюджету не створить додаткового навантаження, то аналогічна сума, яку Ви будете відкладати в резервний фонд теж не створить зайвого навантаження на Ваш бюджет. Як робити заощадження комфортно та не забувати це робити своєчасно, ми вже говорили. Для цього краще відкрити декілька різних депозитів на які будемо накопичувати гроші на різні цілі. Зазвичай, коли я запитую людину, чому вона оформила кредит, а не відкладала гроші, то найбільш поширені відповіді бувають щось накшталт того: «коли я знаю, що маю борг перед банком, це мене більше дисциплінує платити своєчасно, ніж коли я думаю про те, що можна відкласти гроші, замість того, щоб їх витратити на свої сьогоднішні потреби». Тобто в цьому випадку позичальник обрав банк в якості «коуча», який вказує як правильно робити, а позичальник сплачує йому за це гроші в якості відсотків та комісій.
Яке пропонується рішення?
Отже, основні поради для накопичення грошей наступні:
- Сплануйте, через який термін Ви хочете отримати цю річ (зрозуміло, що хочеться вже вчора, але такий речей у нас багато, які ми постійно хочемо )
- Поділить вартість цієї речі на кількість місяців. Наприклад, Ви хочете зробити ремонт в квартирі, він коштує 100 тис грн. Хотілось би через 3 роки вже бути з ремонтом. Поділить суму 100 тис на 36 місяців, вийде 2778 грн треба відкладати щомісячно. З одного боку інфляція буде з’їдати частину грошей, але з іншого відсотки по депозиту будуть частково це компенсувати.
- Відкрийте в банку депозит на термін від 3-6 місяців, по ньому будуть вже достатньо високі відсотки та невеликий термін, який дозволить Вам скористатися грошима у разі необхідності. Тобто, кожні 3-6 місяців, Ви будете продовжувати депозит на наступні 3-6 місяців і додавати постійно нову суму. Якщо у Вас з’явиться можливість поповнювати більше ніж, на 2778 в місяць, то ви можете зібрати гроші скоріше.
Звертаємо увагу, що саме цю пораду, по збиранню грошей на ремонт, треба виконувати, якщо Ви живете в квартирі, яка має старий ремонт, але хочеться новий. Але, якщо ви купили квартиру від забудовника, в якій немає ніякого ремонту, і Ви продовжуєте орендувати житло та паралельно збирати гроші на ремонт, то для Вас вигідним варіантом буде отримати в банку кредит на ремонт, зробити його, переїхати в нову квартиру та за рахунок зекономлений на оренді грошей, виплачувати кредит.
Практичне завдання:
- Обговорить вдома на сімейній нараді, що ви хотіли би купити або на що треба витратити гроші в найближчі 12-36 місяців. Життя продовжується навіть в часи невизначеності: діти будуть поступати в ВУЗи, одружуватися, техніка буде ламатися, пошкоджене житло треба ремонтувати. Пригадайте все це та напишіть, який крайній термін для реалізації всіх цих цілей ви визначаєте для себе.
- Серед цих цілей оберіть найбільше пріоритетні на які будете збирати гроші в першу чергу, та визначте ті, які можна відтермінувати, якщо щось піде не за планом. Наприклад, Ви хочете зібрати на навчання дитині, на нове авто та на ремонт квартири. При тому що дитина планує поступати в ВУЗ через рік, а нове авто хочете купити через 3 роки а ремонт в квартирі через 5 років? На які цілі треба в першу чергу відкладати гроші? Чи може дитина почекати з навчанням у ВУЗі поки Ви будете ремонтувати квартиру чи збирати на нове авто?