Продовжуємо серію публікацій щодо курсу “Візьміть фінанси під контроль”. Це – практичний курс з управління сімейним бюджетом для внутрішньо переміщених осіб та інших груп населення, постраждалого від війни. Сьогодні публікуємо шістнадцятий матеріал з цієї серії. Його відео-відповідник – нижче.
Чому це важливо?
Часто так буває, що людина досить несерьезно ставиться до обслуговування кредитів (позик), але через деякий час попадає у дуже неприємні ситуації: починаються постійні телефонні дзвінки друзям, родичам, колегам по роботі, може бути примусове стягнення заборгованості по місцю роботи, або не випускають за кордон.
Яке пропонується рішення:
Якщо Ви для себе вирішили користуватися кредитами або позиками, то треба уважно слідкувати за виконанням умов кредитного договору. Від якісного обслуговування залежить ваша кредитна історія. Зазвичай, гарною вважається кредитна історія, коли просрочки по платежах або не було взагалі, або була не більше 7 днів. Прострочена заборгованість в термін до 30 днів теж дає шанс на те, що в подальшому позичальник може отримати кредит. Після 90 днів простроченої заборгованості кредитор, зазвичай, починає вести претензійну роботу: спочатку направляти листи з пропозиціями, щодо вирішення питання (пропонувати реструктуризацію заборгованості або зміну графіку платежів), але якщо клієнт не «йде на контакт» з кредитором, то далі підключається до вирішення питання служба безпеки банку, підрозділ по роботі з проблемними активами, юридичний підрозділ. Також кредитор може почати вести роботу по стягненню заборгованості через суд або продати заборгованість колекторам.
Отже, якщо у Вас виникли проблеми з погашенням кредитів, то краще самому ініціювати роботу з кредитором, запитувати у нього які є варіанти вирішення проблеми, зменшення відсотків, штрафних санкцій і т.д. Головне показати, що Ви не уникаєте проблеми, а намагаєтеся її вирішити. Бажано свої пропозиції кредитору писати рекомендованими листами поштою, щоб у Вас залишалася інформація про те, що Ви намагалися вирішити питання та не уникали контактів з кредитором тому що суд приймає до уваги лише письмові докази.
В Україні працюють Бюро кредитних історій, які акумулюють інформацію щодо боржників з різних фінансових установ. Отримати інформацію про свою кредитну історію для фізичної особи можна один раз на рік безкоштовно, якщо треба більше, то за платним запитом. Рекомендуємо раз на рік скористатися своїм законним правом і подати безкоштовний запит для перевірки стану своєї кредитної історії.
Практичне завдання:
- Якщо Ви користувалися кредитами чи користуєтесь зараз, пригадайте, чи були у Вас випадки несвоєчасного виконання зобов’язань перед банком чи іншою кредитною організацією? Такими зобов’язаннями можуть бути не тільки своєчасно сплата відсотків та тіла кредиту але й, наприклад, страхування заставного майна. Якщо були, як на це реагував банк чи інший кредитор? Чи погіршиться Ваша кредитна історія після цього? Чи намагалися Ви і цій фінансовій організації ще брати кредити?
- Напишіть свої приклади взаємовідносин з банком чи іншою фінансовою організацією.
- Дізнайтеся більше інформації про бюро кредитних історій та перевірте свої дані за потреби.