Від початку військової агресії рф в Україні та запровадження в державі воєнного стану у співвласників багатоквартирних будинків виникає чимало запитань щодо надання грошових допомог, пільг і житлових субсидій на період воєнного стану.
Особливо важливі ці питання для співвласників, які проживають у населених пунктах, де органи соціального захисту не в змозі виконувати свої функції через те, що території їх діяльності тимчасово окуповані або на них тривають активні бойові дії.
Які на сьогодні існують особливості забезпечення державою соціальних гарантій у сфері надання грошових допомог, пільг і житлових субсидій для громадян?
По-перше, нарахування та виплата грошових допомог, пільг і житлових субсидій і надалі здійснюється структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
По-друге, усі грошові допомоги та пільги, які були призначені державою раніше (до запровадження воєнного стану), автоматично продовжуються на весь час воєнного стану та ще один місяць після його припинення чи скасування. Це означає, що громадянам, які отримують пільги, на сьогодні не потрібно звертатись до органів соціального захисту населення для їх продовження.
По-третє, існує ряд особливостей нарахування та виплати грошових допомог, пільг і житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи органів соціального захисту населення не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування, а саме:
- Міністерство соціальної політики України здійснює нарахування державної допомоги і надає фінансування АТ «Ощадбанк», який далі спрямовує виплати отримувачам.
- Громадянам, які одержували виплати через банки, АТ «Ощадбанк» перераховує кошти на їхні банківські рахунки.
- Громадянам, які отримували виплати через «Укрпошту», АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER».
УВАГА! Слід врахувати, що для того, щоб отримати грошовий переказ, достатньо звернутися з паспортом та довідкою з номером РНОКПП (індивідуальним податковим номером) до будь-якого відділення Ощадбанку на території України (зробити це можна протягом 60 календарних днів з дати зарахування переказів).
За детальною інформацією, як отримати грошовий переказ через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER», необхідно звернутися до відділень АТ “Ощадбанк” або ознайомитися на офіційній сторінці за посиланням – https://www.oschadbank.ua/transfer/my-transfer
- Орган соціального захисту населення протягом двох місяців з дати припинення чи скасування дії правового режиму воєнного стану проводить звірку інформації про виплачені грошові допомоги, пільги та житлові субсидії з метою запобігання повторній виплаті та у разі потреби проводить перерахунок їх розміру.
По-четверте, сім’ї ВПО, які перемістились із районів проведення бойових дій, можуть звернутися по житлову субсидію за новим місцем проживання. Житлова субсидія в такому випадку може бути призначена на підставі договору найму (оренди) житла. В умовах воєнного стану документи для призначення субсидії зручніше подавати в електронній формі, скориставшись онлайн-сервісом через Портал Дія за посиланням https://diia.gov.ua/services/zvernennya-na-priznachennya-zhitlovih-subsidij-v-elektronnij-formi. Також такі документи можна передати до ЦНАПу або уповноваженим особам територіальних громад.
По-п’яте, якщо протягом дії воєнного стану в громадян змінився розмір доходу або настали обставини, які могли призвести до зменшення призначених раніше розмірів соціальних допомог, пільг і субсидій, вони продовжать одержувати виплати у раніше призначених розмірах протягом воєнного стану. Після завершення воєнного стану держава не вимагатиме повернути суми, отримані внаслідок автоматичного продовження строків таких допомог.
Законодавство:
1) Постанова Кабінету міністрів України від 07.03.2022 р. № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану».
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/215-2022-п#Text
2) Постанова Кабінету міністрів України від 07.03.2022 року № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану».
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/214-2022-п#Text
3) Постанова Кабінету міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 462 «Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану».
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/462-2022-п#Text
Андрій Бурий, правовий експерт ГО “Ресурсний центр для ОСББ” (м. Львів)