Розповідаємо, як встановлені державою обмеження щодо житлово-комунальних послуг вплинуть на життя українців
Антикризова комуналка: що вирішила Верховна Рада?
З початком весни в Україні з’явилися перші зафіксовані випадки коронавірусу. А там не забарилася й реакція держави. Карантин призвів до того, що переважна більшість із нас лишається вдома, на вимушеній самоізоляції. Пандемія внесла корективи у життя кожного і нам необхідно вчитися жити у нових умовах.
Для підтримки громадян у період пандемії коронавірусу Верховна Рада прийняла низку законів. Є в їх переліку й Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”. Ним було запроваджено деякі обмеження, зокрема і у сфері житлово-комунального господарства. Вони представлені в цій інфографіці.
Всі перелічені обмеження поширюються на житлово-комунальні послуги. До них відносяться послуга управителя багатоквартирного будинку, який забезпечує утримання будинку (прибирання, роботу ліфтів та інше), його поточний ремонт та закупівля електричної енергії для функціонування спільного майна. А також – всі комунальні послуги: постачання теплової енергії, електричної енергії, водопостачання, поводження з побутовими відходами, тощо.
ОСББ не є надавачем житлово-комунальних послуг, а отже цей закон не поширюється на відносини між ОСББ та співвласниками будинку. ОСББ забезпечує утримання будинку і співвласники мають своєчасно оплачувати затверджені загальними зборами внески. У випадку несвоєчасної оплати ОСББ, за рішенням Загальних зборів, має право обмежити неплатників у користуванні спільним майном та звернутися до суду за стягненням заборгованості.
Завдяки обмеженням, встановленим державою, надавачі житлової та комунальних послуг протягом періоду дії карантину та протягом 30 днів з дня його завершення не зможуть нараховувати боржникам пеню, припинити надання їм послуги або виселити їх з їхньої домівки. Але давайте розберемося детальніше.
Підводні камені комунальних обмежень
У яких випадках можна виселити боржника з його квартири? В першу чергу, виселення можливе виключно за рішенням суду. Якщо це майно є єдиним житлом боржника, то виселення стає доволі складною процедурою. У такому випадку заборгованість боржника має перевищувати розмір 20 мінімальних заробітних плат. Тільки за такої суми можливе виселення боржника з його єдиного житла.
Але це не єдиний шлях примусового стягнення заборгованості. Є інші варіанти, які не заборонені законами: звернення стягнення на інше майно боржника (наприклад, на його автомобіль), кошти на його рахунках у банках, заробітну плату, пенсію, стипендію. Тож за наявності заборгованості надавачі послуг будуть звертатися до суду, а потім звертати стягнення на інше майно боржника.
Тож правила не змінилися. Якщо ви не сплачуєте за послуги – вам нараховують заборгованість, а потім примусово стягують її у судовому порядку. Може й не виселять, але сплатити борг в повному обсязі доведеться все одно.
Наступне обмеження – заборона припинення надання послуги. За законом “Про житлово-комунальні послуги” право обмежити (припинити) надання послуги мали тільки надавачі комунальних послуг (всіх, крім електричної енергії та природного газу). Вони могли запровадити таке обмеження, якщо боржник не погасив свою заборгованість в повному обсязі протягом 30 календарних днів з моменту отримання відповідного повідомлення.
Сьогодні нас не можуть обмежити у користуванні комунальною послугою за наявності заборгованості. Однак що може статися, якщо ми масово не будемо своєчасно оплачувати комунальні послуги, наприклад, вивезення сміття? Найпевніше, вже через деякий час нам доведеться зустрітися з усіма наслідками такої поведінки: навряд чи якість послуги довго залишатиметься на належному рівні.
Крім того, не забувайте, що заборони звертатися до суду немає, тож у разі наявності заборгованості цілком можна втратити машину або гроші на своїх рахунках.
І наостанок – згадаймо “матчастину” щодо нарахування пені. Право нараховувати пеню передбачено законом України “Про житлово-комунальні послуги”. Пеня нараховується у разі несвоєчасної оплати спожитих житлово-комунальних послуг. Розмір пені не може перевищувати 0,01% від суми заборгованості за кожен день прострочення оплати. А сума пені не може перевищувати загальну суму заборгованості. Як бачимо з цього закону, пеня запроваджена не як реальний механізм фінансового впливу, а скоріш як дисциплінарна норма.
Чому не можна просто перестати платити?
Запроваджені на період карантину обмеження не звільняють споживачів від необхідності своєчасної оплати житлово-комунальних послуг. Ми не знаємо, що буде далі, але цілком ймовірно, що як і в інших країнах, карантин в України триватиме набагато більше, ніж один місяць. Весь цей час нам будуть надавати комунальні послуги, хтось буде прибирати та дизенфікувати наш під’їзд, забезпечувати роботу ліфта, вивезення сміття та справність каналізації у будинку. Все це роблять люди, які мають отримувати заробітну плату. У разі, якщо ми не будемо оплачувати житлово-комунальні послуги, підприємства які їх надають, не зможуть надавати ці послуги якісно. Просто через нестачу коштів. І йдеться тут не про великих монополістів, а про малий та середній бізнес – управителів, підрядників, зокрема компанії, що забезпечують вивезення відходів.
Крім пандемії коронавірусу, поступово насувається економічна криза, а це значить чергове збільшення цін на всі матеріали: швабри, віники, ганчірки, побутову хімію, яка використовується для прибирання, обладнання для обслуговування ліфтів. Співвласники будинків, де досі не визначено форму управління, мають із цим поспішати. Підвищення цін на усі складові, за умови неможливості змінити тариф на послуги ЖЕКів, які обслуговують такі будинки, призведе до того, що ЖЕКи будуть банкрутувати, або просто відмовлятися від обслуговування будинків. І співвласникам доведеться зустрітися з усіма наслідками своєї бездіяльності: брудним під’їздом, непрацюючим ліфтом та аварійними ситуаціями, на які ніхто не буде реагувати.
Це безумовно складний час, але наша задача згуртуватися та бути єдиною силою, яка спільно пройде цей період та зробить життя в країні кращим. В цих умовах надзвичайно важливо користуватися тими можливостями, які дає держава – взяти участь у програмі Фонду енергоефективності “Енергодім”, долучитися до місцевих програм співфінансування енергоефективних заходів та принаймні замінити вікна у своєму під’їзді.
Навіщо це робити саме зараз? Треба бути готовими, що всі наші витрати будуть зростати. Тому краще в складний час не накопичувати борги, а навпаки – вкладати кошти в енергоефективність. Це вже зараз закладе фундамент для подальшого зменшення витрат, тож не варто відкладати прийняття необхідних для цього рішень.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом