Фінансові питання

Чи може ОСББ, як неприбуткова організація, оплачувати послуги проєктного менеджера?

Варто одразу сказати, що команда УПРАВБУДу неодноразово бачила випадки неоднозначного трактування цього питання. Зокрема, зустрічаються думки, що ОСББ, як неприбуткова організація, має право використовувати кошти виключно на утримання багатоквартирного будинку. Або що ОСББ має відмовитися від статусу неприбуткової організації для отримання можливості оплачувати послуги проєктного менеджера енергоефективних заходів. Саме тому ми вирішили підготувати роз’яснення з цього приводу.  

Давайте поглянемо на це питання з різних точок зору. По-перше, слід зазначити, що доходи неприбуткової організації мають використовуватися так, як визначає Податковий кодекс України. Згідно положення 133.4.2. Податкового кодексу Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Як бачимо, Податковий кодекс говорить, що неприбуткова організація має використовувати кошти на свою статутну діяльність

Для того, щоб визначити, на які напрями має право використовувати кошти ОСББ, необхідно проаналізувати положення статуту об’єднання. В кожного ОСББ є свої статути, але враховуючи той факт, що всі статути розробляються на основі Типового статуту ОСББ, затвердженого наказом Мінрегіону, проаналізуємо його положення.

Відповідно до ч. 1 ІІ розділу типового статуту ОСББ Метою створення об’єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов’язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. Ч. 3 цього розділу Типового статуту деталізує це положення: 

Завданням та предметом діяльності об’єднання є:

– забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном;

– забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території;

– сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами;

 – забезпечення виконання співвласниками своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.

Таким чином, можемо зробити висновок, що метою діяльності ОСББ є не тільки утримання будинку, а й забезпечення виконання інших дій. Отже, ОСББ має право витрачати кошти саме на ті цілі, які узгоджуються з предметом та метою діяльності ОСББ, які визначені статутом.

Що ж до послуг проєктного менеджера, то ці витрати пов’язані з проведення енергомодернізації багатоквартирного будинку, а значить вони є допустимими витратами, за умови, якщо вони включені в кошторис ОСББ, який затверджується рішенням Загальних зборів Об’єднання.

 

Схожі статті