Юридичні питання

Коли доведеться переукладати договори на комуналку та до чого тут карантин?

Верховна Рада прийняла закон, який переносить крайню дату, до якої співвласники мусили визначитися з моделлю договору на комунальні послуги. Чому ж визначатися все одно варто якнайшвидше, та що буде в протилежному випадку — читайте в цій статті.

Чому мешканці багатоквартирних будинків так боялися «1 травня»?

У спробі підтримати громадян під час карантину, Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)». Цим законом, зокрема, було внесено зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Завдяки цим змінам, довгоочікувану дату «1 травня», яка лякала багатьох мешканців багатоквартирних будинків, вдалося відтермінувати. Давайте розберемося, що мало статися 1 травня 2020 року, і які норми діють зараз.

До 1 травня 2020 року був встановлений строк, протягом якого співвласники мали визначитися з моделлю договору на комунальні послуги (крім електричної енергії та природного газу). Якщо за цей час співвласники не змогли б обрати модель договору самостійно, то з 1 травня з усіма, хто не визначився, надавачі комунальних послуг мали б укласти індивідуальні договори.

Ніби в цьому немає нічого страшного. Але ж чим так лякали мешканців багатоповерхівок? Справа в тому, що за умовами індивідуальних договорів, укладених після 1 травня, надавачі комунальних послуг були б відповідальні за якість цих послуг тільки на вводі в будинок. Тобто якою ця послуга дійде до конкретної квартири було б уже не їхнім клопотом, оскільки вони не обслуговують внутрішньобудинкові мережі. Тому й не можуть нести відповідальність за послугу після того, як вона «увійшла» в будинок. Саме це й лякало, оскільки через поганий стан мереж гаряча вода могла б дійти до квартири холодною — а споживачу однаково довелося б оплачувати цю послугу в повному обсязі.

Як бачите, це стосується саме комунальних послуг, тобто холодної/гарячої води, тепла, водовідведення тощо. Сама ж дата 1 травня ніяким чином не була пов’язана з управлінням багатоквартирними будинками. Тож усі чутки, як-от «якщо до 1 травня не створити ОСББ, то потім його створювати заборонено», або що «після цієї дати всім призначать управителя», не стосуються дійсності. Справді, якщо не визначитися з тим хто і як буде утримувати ваш будинок, на вас можуть чекати великі проблеми. Але вони будуть чекати незалежно від переукладення договорів на комунальні послуги.

Що змінила Верховна Рада та коли тепер треба переукласти договори?

Згідно з внесеними змінами, для самостійного вибору моделі договору на комунальні послуги в споживачів є п’ять місяців із дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. Тобто, дату з якої наші договори на комунальні послуги почнуть переукладатися за ініціативи надавача послуги, ми з вами зможемо визначити після завершення карантину. Якщо карантин продовжений не буде, і завершиться у квітні, то ця дата настане 24 вересня 2020 року. Якщо ж карантин буде продовжений, то після його завершення треба буде відрахувати 5 місяців.

А тепер давайте розберемося навіщо взагалі було переукладати договори:

  1. З 1 травня 2019 року Закон України «Про житлово-комунальні послуги» почав діяти в повному обсязі. Він змінив класифікацію житлово-комунальних послуг (їх назви) та запровадив нові правила укладення договорів, затвердження тарифів.
  2. В усіх договорах про надання комунальних послуг, які були укладені за правилами, передбаченими старим Законом «Про житлово-комунальні послуги», діють старі умови. А отже, на відносини за цими договорами поширюються СТАРІ ТАРИФИ, які були затверджені до 1 травня 2019 року.
  3. Нові тарифи можуть поширюватися на надання відповідних комунальних послуг тільки після того, як договори будуть переукладені.

Що буде, якщо договори не переукласти найближчим часом?

За час, який минув від 1 травня 2019 року, усі складники тарифів на комунальні послуги зросли в ціні. Таким чином, якщо договори не будуть переукладені найближчим часом, це може загрожувати суттєвим зниженням якості комунальних послуг, які надаються населенню за старими тарифами. Іще один невтішний наслідок — можливе банкрутство підприємств, які надають ці комунальні послуги.

За цих умов, відтермінування дати переукладення договорів на комунальні послуги є своєрідною спробою зняти соціальну напругу, яка пов’язана з нерозумінням, що взагалі мало б статися з 1 травня 2020 року. З погляду звичайних мешканців багатоповерхівок, особливо нічого не змінилося: договори на комунальні послуги будуть переукладені, просто трохи пізніше. Якщо ви хочете прийняти рішення про обрання моделі договору, у вас є трохи більше часу — ще 5 місяців після завершення карантину. 

У будь-якому випадку, незалежно від переукладення договору на комунальні послуги, не втрачайте часу та визначайте, хто буде утримувати ваш будинок. Час іде і стан будинку погіршується. Чим довше чекати зараз, тим більше сил і грошей доведеться вкладати потім у порятунок свого спільного майна. Тож не чекайте поки станеться диво, і хтось прийме рішення щодо майбутнього вашого будинку — вирішуйте самі вже зараз.

Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом

Схожі статті