Управління як бізнес Юридичні питання

Як реклама може приносити гроші для багатоквартирного будинку: практичні поради

У нашому попередньому матеріалі “Як ОСББ заробити на своєму будинку та що можна робити з цими коштами?” ми приділили велику увагу способам отримання додаткових надходжень у багатоквартирному будинку. Одним з таких способів є можливість розміщення внутрішньої та зовнішньої реклами. Про те, які вимоги встановлює законодавець щодо розміщення реклами та як правильно розмістити рекламу на своєму будинку поговоримо в цьому матеріалі. 

У кожного багатоквартирному будинку є свої можливості для отримання додаткових коштів. Десь є просторий підвал, придатний для облаштування повноцінного орендного приміщення. Десь – дах, на якому можна за сприяння інвесторів розмістити сонячні панелі або створити терасу для відпочинку сусідів. А буває й так, що місцезнаходження і фасад будинку якнайкраще підходять для розміщення реклами. Якщо ваш будинок належить до останньої категорії, то на ньому можна і потрібно розміщувати рекламу, що принесе додаткові кошти, але з дотриманням законодавчих вимог. 

Розміщення реклами: що каже законодавство? 

Порядок розміщення реклами в Україні регулює Закон України “Про рекламу”. Відповідно до цього закону, у багатоквартирному будинку ми можемо розмістити внутрішню або зовнішню рекламу. Внутрішня реклама розміщується всередині будинку, зовнішня, відповідно – зовні. При цьому, для розміщення внутрішньої та зовнішньої реклами встановлені різні правила. Розміщення внутрішньої реклами погоджується тільки зі співвласниками багатоквартирного будинку, які мають прийняти відповідне рішення на своїх зборах. А от щодо розміщення зовнішньої реклами є ціла процедура отримання дозволів та чіткі законодавчі обмеження. Але перш ніж розглянути цю процедуру, давайте визначимо, які обмеження існують щодо розміщення та змісту будь-якої реклами. 

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про рекламу” у рекламі забороняється:

 1. поширювати інформацію щодо заборонених в Україні товарів;
 2. вміщувати дискримінаційний зміст;
 3. закликати до порушення законодавства або завдання будь-якої шкоди;
 4. здійснювати вплив на підсвідомість споживачів;
 5. дискримінувати осіб, що не користуються рекламованим товаром;
 6. використовувати або імітувати зображення державної символіки України або інших держав, міжнародних організацій та офіційні назви;
 7. рекламувати товари, які підлягають сертифікації, за умови відсутності відповідних документів;
 8. використовувати зображення фізичної особи або її ім’я без її письмової згоди;
 9. використовувати текст, зображення або музичні чи звукові ефекти, що використовуються в рекламі інших товарів;
 10. рекламувати концерти, фестивалі тощо, без інформації про використання чи невикористання виконавцями фонограм;
 11. розповсюджувати рекламу з елементами жорстокості, насильства, порнографії, цинізму, приниження людської честі та гідності;
 12.  розповсюджувати інформацію про будівництво новобудови без наявності усіх необхідних документів;
 13. розповсюджувати рекламу послуг з ворожіння та гадання.

Таким чином, зовнішню та внутрішню рекламу можна розміщувати виключно з урахуванням наведених вище законодавчих обмежень. Тепер перейдемо до безпосередньої процедури.

Розміщуємо рекламу на будинку: послідовність кроків 

Для того, щоб правління ОСББ або управитель багатоквартирного будинку могли надати третім особам дозвіл на розміщення внутрішньої або зовнішньої реклами у будинку, співвласники, для початку, мають надати їм такий дозвіл. 

Якщо в будинку є ОСББ, то для надання дозволу щодо розміщення реклами мають бути скликані загальні збори. В ході зборів за прийняття рішення щодо надання дозволу на розміщення реклами має бути набрано понад ⅔ голосів співвласників будинку. Якщо ж у будинку немає ОСББ, то такий дозвіл мають надати збори співвласників. Для прийняття рішення щодо розміщення реклами має бути набрано понад 75% голосів співвласників будинку. 

Після того, як співвласники надали дозвіл на розміщення певної реклами на своєму будинку, особа, яка хоче розмістити рекламу, має отримати відповідний дозвіл від контролюючого органу – виконавчого органу органу місцевого самоврядування. Такий дозвіл видається якщо зміст реклами та її формат відповідає вимогам, визначеним Законом України “Про рекламу” та Типовим правилам розміщення зовнішньої реклами, а співвласники будинку погодили розміщення цієї реклами. 

Щодо розміщення зовнішньої реклами на багатоквартирних будинках діє загальне правило, що зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з дотриманням правил благоустрою територій населених пунктів. А от якщо будинок є пам’яткою національного або місцевого значення, або знаходиться в межах зон охорони цих пам’яток, історичних ареалів населених місць, то розміщення зовнішньої реклами потребуватиме ще й дозволу від органів виконавчої влади, визначених Законом України “Про охорону культурної спадщини”.

Таким чином, розміщення зовнішньої реклами на багатоквартирному будинку потребує не тільки дозволу від його співвласників, який надається шляхом прийняття відповідного рішення під час зборів та надання повноважень правлінню ОСББ або управителю, а ще й отримання дозволів від органів влади та місцевого самоврядування. 

Розміщення реклами: підводні камені 

До речі, з обережністю варто ставитися до розміщення на своєму будинку реклами алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Щодо цих товарів встановлені додаткові вимоги – вони не можуть розміщуватися ближче ніж за 300 метрів прямої видимості від території дитячих дошкільних закладів, середніх загальноосвітніх шкіл та інших навчальних закладів, в яких навчаються діти віком до 18 років. 

Зрозуміло, що будь-яка реклама має розміщуватися з урахуванням вимог техніки безпеки, а також за умови попереднього аналізу стану багатоквартирного будинку. Закон навіть встановлює чіткі вимоги щодо попереднього проведення технічної експертизи даху будинку, якщо планується встановлення дахових рекламних засобів. І хоч відповідальність за технічний стан рекламних конструкцій та порушення вимог техніки безпеки під час їх розміщення та експлуатації несе розповсюджувач цієї реклами, але нам з вами від цього може бути не легше у разі настання певних несприятливих для нас наслідків. Тому дуже важливо контролювати всі етапи розміщення реклами на своєму будинку, щоб своєчасно вжити необхідних заходів та, можливо, відмовити у розміщенні реклами, якщо її розміщення може зашкодити стану будинку. 

Таким чином, для того, щоб розмістити зовнішню рекламу на багатоквартирному будинку, мають відбутися два процеси: 

 1. співвласники мають надати дозвіл на розміщення реклами, шляхом прийняття відповідного рішення на загальних зборах ОСББ або зборах співвласників;
 2. розповсюджувач реклами має отримати дозволи від органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, відповідно до вимог, визначених чинним законодавством.

Хто отримає гроші за розміщення реклами та на що їх можна витратити? 

Що ж до плати за розміщення такої реклами, то закон чітко встановив, що якщо майно, на якому розміщується реклама, перебуває у приватній власності, то плату за рекламу вносять на рахунок власника, на підставі відповідного договору. У випадку з багатоквартирним будинком, таку плату будуть вносити на рахунок ОСББ або управителя, кошти з якого мають використовуватися за напрямами, визначеними співвласниками будинку. 

Інсайдери Управбуду повідомили нам, що за великий рекламний щит на будинку, який, за опитуваннями, помічає близько 80% перехожих, на рахунок ОСББ надходить понад 10 000 гривень щомісячно. Сума навіть дещо применшена, адже контракт не дозволяє розголошувати точні надходження. Однак це точно можна порівняти із сумою за оренду приміщення в багатоквартирному будинку.

У разі  успішного завершення описаних вище процесів, розповсюджувач реклами має підписати договір з правлінням ОСББ або управителем багатоквартирного будинку та із дотримання всіх правил розмістити свою рекламну конструкцію. Дуже важливо на самому початку прописати в цьому договорі порядок оплати послуг та випадки, у яких співвласники зможуть цей договір розірвати. 

Розміщення реклами це один з ефективних засобів, який дозволяє співвласникам отримати додаткові кошти для зменшення своїх витрат на утримання будинку. Але пам’ятайте, як і в будь-якому процесі, тут головне – дотримуватися правил, які визначені законодавством. 

Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом 

Схожі статті