Історії успіху

Як провести аудит безпеки свого багатоквартирного будинку: приклад із Дніпра

“Мій дім – моя фортеця”: цей відомий вислів втілює прагнення до ідеалу, знайоме кожному з нас. Будь-кому хотілося б жити в цілком безпечному будинку, пристосованому до його чи її потреб, комфортному та надійному. Однак якщо звернути погляд на переважну більшість українських багатоквартирників, особливо, так званого “старого фонду”, одразу стає зрозуміло, наскільки дійсність далека від ідеалу. Змінити цю сумну ситуацію цілком під силу співвласникам, ОСББ та небайдужому управителю будинку. В цій статті ми звернемося до одного з таких позитивних прикладів, а також згадаємо про ключові критерії безпеки й доступності місць загального користування та прибудинкової території  будинку та навколо нього, на які слід звернути увагу.  

Побиті ліхтарі в дворі, невдале освітлення під’їздів, зарості кущів обабіч вузьких доріжок, небезпечні напівзруйновані сходи, відсутність пандусів для дитячих та інвалідних візків, парковка, якої небезпідставно остерігаються пішоходи… Прикладів таких “острівців небезпеки” кожен читач і сам може навести чимало, виходячи з власного досвіду.

Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Ця тема є надзвичайно актуальною для житлового сектору, адже статистика свідчить: прибудинкова територія та під’їзди є поширеним місцем нападів на людей. За даними, які наводить у своїй статті Орест Яковіна (Національна академія внутрішніх справ), із усіх розбійних нападів, до яких причетні неповнолітні, 14% вчинено у внутрішніх дворах багатоквартирних будинків, провулках, тупиках, біля під’їздів, ще 6,5% – у під’їздах житлових будинків. Але якщо вплинути на безпеку на вулицях ми не можемо, то наші під’їзди і прибудинкова територія – зовсім інша справа. Швидкі зміни на краще тут можливі, й вони залежать від нашої пильності та від готовності відповідальних людей їх втілювати.

Саме комфорт і безпека мешканців – ключовий пріоритет менеджерів та управителів багатоквартирних будинків нової генерації. Саме вонивласним прикладом задають високу планку в професії.

Серед таких спеціалістів – Ганна Прокіпець, яка управляє 22 будинками з ОСББ в місті Дніпрі. Прикметно, що головою ОСББ вона стала 2011 року, перебуваючи у відпустці з догляду за дитиною. Невдовзі, ставши професійною управителькою, Ганна почала поширювати свою діяльність на інші будинки, зрештою – тепер їх понад два десятки.

Назвати ці будинки успішними ще декілька років тому було неможливо. Більшість із них – “хрущовки”, належать до забудови 70-х років, зі всіма негативними наслідками: занедбані двори, обшарпані під’їзди, непристосовані для багатьох категорій мешканців, проблеми з освітленням і чимало іншого – ось лише невеликий перелік пересічних недоліків у таких будинках.

Однак для вмілого та дбайливого управителя такі недоліки – це скоріше виклик, аніж безвихідь. Ганна Прокіпець за час свого господарювання у підопічних будинках встигла не лише добитися безаварійного функціонування будинків та втілити деякі заходи з термомодернізації, але й чимало змінити для того, аби вони стали безпечнішими та комфортними для проживання.

Це довів аудит безпеки та доступності місць загального користування і прибудинкової території одного з таких багатоквартирників, розташованого на проспекті Калнишевського, який був проведений в листопаді 2019 року за підтримки проекту “Енергоефективність в житловому секторі України” (IFC, група Світового банку).

Згідно з методологією аудиту, в ньому мають брати участь мешканці будинку, які представляють різні категорії: жінки, чоловіки, батьки дошкільнят та підлітків, молодь, люди похилого віку, люди з інвалідністю. Такий ретельний добір робиться, щоб кожен міг висловити зауваження чи побажання – що в будинку та на прибудинковій території несе небезпеку саме для нього чи неї, або членів їх родин. Тож отримана оцінка вже впроваджених змін, а також план змін на майбутнє мають пройти всебічну перевірку самими мешканцями. Аудит проводиться за ретельно розробленою анкетою, завантажити яку можна за посиланням. Примірник анкети надається кожному учаснику та учасниці аудиту, і вони мають можливість власноруч її заповнити, а потім обговорити результати та дійти спільної думки.

В аудиті будинку по просп. Калнишевського взяли участь семеро його мешканців, представники інших ОСББ, а також Дніпровської Асоціації ОСББ та управителів “Наш дім”. Перед проведенням аудиту учасники та учасниці ділилися спогадами та переконаннями, наскільки безпека в будинку є важливою. Оскільки ці спогади часом є доволі інтимними, наводимо їх анонімно:

«Коли це трапилося, я була малою дитиною, дівчинкою років 12. Мама відправила мене купити молока, і коли я поверталася додому, ліфт не працював. Я піднімалася сходами, і тоді помітила, що на одному зі сходових майданчиків молоді люди пили пиво. Я перейшла поверхом вище, й тоді відчула, як хтось мене повалив на підлогу. З переляку я не могла кричати, лише опиралася. На щастя, цього виявилося досить, щоб моя мама почула метушню в коридорі, відкрила двері і побачила цю ситуацію. Мама врятувала мене від насильства, але я й до сьогодні відчуваю той страх…», – розповіла одна із мешканок будинку.

Іще одна учасниця аудиту поділилася власним враженням, вже від іншого будинку в Дніпрі: «В нашій п’ятиповерхівці немає ліфту. Але я часто ходжу в гості до своєї колежанки, яка живе в багатоповерхівці на 11-ому поверсі. Коли піднімаюсь ліфтом – молюся, щоб усе було добре, адже у них кругом темно, в коридорі, в переходах. Допоки дойду – дуже хвилююся за свою безпеку»

За результатами аудиту виявилося, що будинок на Калнишевського за переважною більшістю пунктів відповідає критеріям безпеки, передбаченим методологією. Зокрема, в дворі, в під’їздах, на поверхах і сходових клітках встановлено якісне освітлення, а це важливо як людям зі слабким зором, так і для віднаджування зловмисників. Убезпечено виходи на дах в усіх під’їздах, а до підвального приміщення може надати доступ лише голова ОСББ. Встановлено домофони та двері, які зачиняються автоматично, а також силами мешканців встановлено камеру спостереження на одному з під’їздів. Дитмайданчик облаштовано для безпечного перебування дітей. Прибудинкову територію загородили зусиллями співвласників будинку з боку гаражів, що створювали зону небезпеки для мешканців.

Сусіди високо цінують зміни, що відбулися в будинку завдяки якісній роботі професійного управителя, яка, зокрема, створила атмосферу небайдужості в будинку, коли мешканці й самі готові вкладати чимало коштів та зусиль у свою спільну власність. Вони розповіли й про конкретні ситуації, коли ці зміни яскраво проявлялися.

Мешканка будинку поважного віку, голова організації “дітей війни” одного із дніпровських районів, розповіла про нещасний випадок, який з нею стався в дворі: «Коли я одного разу поверталася додому, в подвір’ї нашого будинку на мене наїхав автомобіль та зламав мені ногу. Водій одразу ж утік, навіть не поцікавившись мої самопочуттям. Зараз я вже на своїх ногах, але ця ситуація досі не дає мені спокою. Щоб визначити зловмисника, ми переглянули запис на камері спостереження – це дуже добра річ. Було дуже добре видно, що він на мене наїхав і втік».

«У нашому будинку  доступ до під’їзду був вільний, в підвалах  постійно «тусувалися» безпритульні. Тепер ОСББ встановило двері на автоматі з домофонами, доступ до підвалу мають окремі керівники, стало безпечно повертатися додому», – розповіла інша мешканка п’ятиповерхівки на Калнишевського.

Це – лише дещиця з-поміж позитивних змін, що відбулися в цьому будинку за останні роки, адже анкета містить широкий перелік критеріїв. Зрештою, аудит виявив, що близько 80% безпекових факторів у будинку та на прибудинковій території можна оцінити позитивно. Однак, за його результатами було складено й список рекомендацій, при чому – з урахуванням побажань від кожного з мешканців, які допомагали в аудиті.

Серед специфічних зауважень та побажань від мешканців, для прикладу, були наступні: від жінок – “перед під’їздами вищерблені місця, які можуть бути небезпечними для жінок у взутті на підборах”, від чоловіків – “для водіїв автомобілів проїзна частина від місця стоянки є одночасно пішохідною доріжкою, що створює небезпеку при заїзді на подвір’я”, від людей похилого віку – “відсутні індикатори, що позначають сходи, високий бордюр, тощо для людей зі слабким зором”. Водночас, найсуттєвіші побажання, які підтримали всі категорії мешканців, стосувалися проблем неосвітленої арки-переходу та відсутності пішохідної доріжки з боку подвір’я.

Для повної реалізації заходів за результатами аудиту було складено план, що відповідає спеціальній формі (нижче). В цьому плані мешканці, які проводили аудит, визначили перелік заходів для підвищення безпеки та доступності в будинку.

Не всі з-поміж цих заходів ОСББ та управителька будинку – Ганна Прокіпець – може забезпечити самостійно. Наприклад, зробити безпечною арку-перехід можно лише спільними зусиллями із сусідніми будинками та міською владою, для чого варто готувати звернення. А деякі інші заходи є доволі дорогими, як-от встановлення відеокамер, тож потребують затвердження додаткового кошторису. Втім, серед запланованих заходів є й ті, які передбачено виконати в рамках поточного кошторису, серед них – встановлення індикаторів бордюрів та сходів для людей зі слабким зором та розміщення інформації щодо звернень до екстрених служб.

Отже, щодо кожної з рекомендацій буде проведено відповідну роботу, щоб іще більше наблизити цей не новий, але зручно розташований  будинок до такого важливого для кожного із його співвласників ідеалу “фортеці”. І вкотре довести: для професійного управителя, який дійсно дбає про будинки, що обслуговує, немає нереальних завдань, а є амбітні виклики та дороговкази, якими варто рухатися задля комфорту й безпеки мешканців.

Схожі статті