Історії успіху

Володимир Бригілевич, АМУЖН: “За плечима наших управителів вже десятки успішних кейсів з термореновації будинків”

Українська реформа житлово-комунального сектору триває вже багато років. Можемо констатувати, що в Україні вже прийнято цілий пакет законів, які запустили реформу житлово-комунальної сфери. Наразі створено понад 30 тис. ОСББ, а житлово-експлуатаційні контори (ЖЕКи) перейменували в управляючі компанії. Але чи можемо ми сказати, що стан наших будинків покращився? Або якість послуг нас влаштовує? Мабуть, ні. Однак більша половина співвласників все іще чогось очікують і не обрали жодну із 3-х форм управління для свого будинку. Разом з тим у Львові є чимало дуже успішних прикладів багатоквартирних будинків, у яких проведено капітальні ремонти та термомодернізацію. Вартість квартир там суттєво зросла, а платіжки за тепло відчутно зменшилися. Чому ж одним вдається, а іншим – ні? Різниця не не лише в бажанні співвласників, а в наявності чи відсутності професійного управителя в цих будинках.

Навесні 2019 року у Львові було утворено громадську спілку «Асоціація менеджерів та управителів житловою нерухомістю» (АМУЖН), яка зараз об’єднує майже 30 управителів зі Львова та інших областей. Видання Leopolis.news поспілкувалося з Володимиром Бригілевичем – одним із ідейних натхненників створення Асоціації – щодо планів організації стосовно покращення енергоефективності та житлово-комунальної ситуації.

Пане Володимире, чому виникла потреба в створенні асоціації управителів?

З 2018 року розпочалася справжня «комунальна революція». Суть змін полягає в тому, що відповідальність за багатоквартирний будинок тепер лежить на самих власниках квартир. Потреба в реформуванні житлово-комунального господарства назріла дуже давно, адже зношеність вторинного житлового фонду зростає, а ефективність роботи незацікавлених в його реновації ЖЕКів падає. Погодьтесь, ніхто не буде краще опікуватися станом будинку за людей, які є його співвласниками. Управитель же став невід’ємною ланкою в системі взаємовідносин «власник квартири – підприємства, що забезпечують надання комунальних послуг». Він виконує дві основні функції: організаційну, в тому числі укладання договорів з постачальниками житлово-комунальних послуг, та виконання експлуатаційно-ремонтних робіт.

Управителі нашої Асоціації, крім цих базових послуг, займаються унікальними для України широкомасштабними проектами з енергоефективності. За їх плечима вже десятки успішних кейсів з термореновації будинків. Асоціація створює можливості, щоб досвідчені фахівці ділилися своїм досвідом з новачками на ринку управителів. Ми намагаємось навчити їх кращих практик та  нових підходів. Навчаємо сприймати свою роботу як бізнес, а не як хобі або волонтерство, писати довгострокові стратегії, плани розвитку. Зараз ринок повинен наповнитися ефективними управителями нового покоління. Ми в цьому допомагаємо. Не даремно наш девіз і філософія: «Навчаючись самі –  навчаємо інших».

Чому зараз поява професійних управителів – настільки актуальне питання?

Навіть такі буденні, на перший погляд, послуги, як облаштування благоустрою території будинку, підтримання належного стану самого будинку, обслуговування інженерних систем, та й навіть банальне прибирання під’їздів, прибудинкової території та вивезення сміття, потребують системної роботи професійного управителя.

Разом з тим, зараз маємо дуже невтішну картинку: з одного боку близько 90 000 фізично зношених багатоквартирних будинків по всій Україні, з іншого – стрімке і перманентне зростання тарифів на газ, теплову енергію та інші комунальні послуги. Ні українці, ні існуючий житловий фонд не були готові до цього. Без оперативної модернізації багатоквартирних будинків рахунки українців за опалення будуть лише рости. В такій ситуації єдине правильне рішення – термореновація. А це довготривалий і ресурсозатратний проект. Тому для його реалізації мають бути професійно підготовлені люди.

Чи залежить якість послуг управителя від наявності ОСББ в будинку? Чи існує між ними конкуренція?

Спілкуючись із багатьма управителями з різних регіонів України, я чую їх побоювання щодо ОСББ, вони бачать в них конкурента. Але це надуманий страх. ОСББ може передати управителю базові функції, про які згадував вище. Але зробити будинок енергоефективним, у тому числі отримати гранти на реалізацію таких проектів, управитель самостійно не зможе. Наразі, кінцевими бенефіціарами грантів, в тому числі і від Фонду енергоефективності, є тільки ОСББ. Тому ці взаємовідносини можна радше назвати партнерством, ніж суперництвом. Я навіть більше скажу, мені знайомі випадки, коли свідомі управителі допомагали співвласникам будинку створити ОСББ.

Чи можна назвати успішним управителя, який не займається підвищенням енергоефективності в будинку?

Зробити будинок успішним без доведення його до енергоефективного рівня, з хорошим енергозбереженням, практично неможливо. Унікальність нашої Асоціації якраз і полягає в тому, що основою об’єднання є професійні управителі з великим досвідом у реалізації проектів термореновації. В цьому питанні максимальних успіхів здобули Стефанія Климко, голова асоціації ОСББ «Оберіг», та Галина Джулай, голова Асоціації ОСББ Новояворівська. До речі, обидві управительки входять в керівництво нашої Асоціації і проводять лекції для інших управителів.

Що отримають ті, хто приєднається до Асоціації?

Асоціація, в першу чергу, є майданчиком для обміну досвідом управителів-початківців і вже професійних менеджерів в цій сфері задля досягнення успішних трансформацій багатоквартирних будинків. В нас дуже сильна навчальна платформа: проводимо регулярні семінари, лекції.

Значну увагу приділяємо програмам стажування. Нинішня українська система підготовки менеджера з управління багатоквартирного будинку взагалі згубила одну дуже важливу річ – практику. Для порівняння, в сусідній Польщі жодний управитель не отримає свій сертифікат, поки не пройде 6-місячного платного стажування в управляючій компанії. Асоціація ставить за мету забезпечити програмами стажування. Наші управителі проходять практику на базі провідних компаній, менеджерів, асоціацій ОСББ. До того ж, маючи розгалужену міжнародну систему партнерських організацій, ми маємо можливість  показати досвід європейських колег в навчальних турах. Вже маємо успішний досвід проходження практики в тренінговому центрі Краківської асоціації управителів. Також співпрацюємо з Литовською асоціацією підприємств житлово-комунального господарства, Ініціативою житлового господарства у Східній Європі (IWO, Берлін) та Міжнародною асоціацією менеджменту нерухомості (Мінськ).

Ви згадали про процедуру сертифікації в Польщі. Як щодо українських реалій, як Ви ставитесь до сертифікації управителів?

Сертифікація управителів – досить неоднозначна тема. Ключовою проблемою в Україні залишається відсутність єдиного сертифікаційного органу. Без нього кожний сертифікаційний центр буде пропонувати свої тестові завдання та систему оцінювання управителів. В Мінрегіоні також немає ні уніфікованих вимог, ні програм, за якими повинні сертифікувати майбутніх управителів. В таких умовах ми, як Асоціація, можемо забезпечити хороший рівень теоретичної та практичної підготовки управителів і погодити перелік питань з сертифікаційними центрами. В цьому напрямку вже зроблено перший важливий крок: ми розробили програму підвищення кваліфікації, зокрема з метою підготовки до сертифікації. Наступний крок – підписання угоди з сертифікаційними центрами.

Ви згадали про навчальну програму Асоціації. Яке навчання проводите зараз та плануєте проводити?

Науково-практична діяльність і навчання входять в трійку пріоритетних напрямків діяльності Асоціації. Із найближчих планів – впровадження навчально-практичної програми «Школа Управбуда» за підтримки проекту IFC «Енергоефективність в житловому секторі в Україні». Також запущений веб-портал «Управитель» (www.amugn.org.ua), на якому розміщений певний перелік консультацій, які Асоціація може надавати через сайт і через особисті зустрічі. Такі консультації плануємо проводити у нашому львівському офісі.

Програма тематичних зустрічей вже сформована. Ми намагались зробити її максимально насиченою. Основні теми семінарів: кредитування і фінанси, юриспруденція, організаційні аспекти і робота з розвитку бізнесу, бухгалтерія, інженерні мережі, прибудинкова територія, земельні питання. Серед лекторів – успішні практикуючі управителі. Крім того, ми плануємо широке залучення представників будівельних та інженерних компаній, які в майбутньому сприятимуть якісній реалізації проектів термомодернізації будинків.

Які ще напрямки роботи АМУЖН, крім навчання?

Членами нашої Асоціації були розроблені два важливі документи для організації роботи: стратегічний план та кодекс професійної етики. Ці два документи й визначають основні напрямки діяльності Асоціації та засадничі принципи роботи на ринку і взаємодії членів Асоціації. Якщо коротко про напрямки роботи, то першим є навчально-освітній, про який я згадав раніше. Додам лише, що ключовими темами навчальних програм визначені питання комплексної модернізації багатоквартирних будинків, розвитку соціального капіталу та фінансового і бухгалтерського обслуговування. Другий напрямок – це розробка технічно-інформаційних інновацій, які управителі зможуть використовувати для оптимізації та автоматизації роботи. Наприклад, оплата за QR кодами, диспетчеризація дзвінків, дистанційне зчитування приладів обліку тощо. А третій напрямок – це підсилення інформаційної складової, фактично інформаційно-просвітницька робота. Це включатиме, серед іншого, створення Youtube-каналу Асоціації та промоційних роликів.

 

Розмовляв Маркіян Войтович, Leopolis.news

Схожі статті