Історії успіху

«Усі 29 співвласників проголосували одноголосно за програму «Енергодім», щоб ми могли модернізувати будинок», – Зоя Трякіна.

Одна зі спеціалізацій ресурсу Управбуд – проведення стрім-інтерв’ю із управителями багатоквартирних будинків та амбітними головами правлінь ОСББ, які не лише успішно керують будинками, але й планують розширювати свою діяльність. Один із показових стрімів, які у нас відбулися цьогоріч – із Зоєю Трякіною, головою правління ОСББ “Гердан”. Це об’єднання було створено в пробленому будинку, однак зуміло здолати чимало перешкод завдяки наполегливості пані Зої та співвласників, а також націлились на проведення енергомодернізації. Про подробиці цього – читайте у другій частині інтерв’ю. 

 

Як ОСББ вдається вкладатися у бюджет

Ми рахуємо кожну копійку. Кошти ми підзбируємо і вкладаємо суто в будинок. Оскільки наш будинок раніше за інші став на ноги, то можу сказати, що ми вже зробили для 19-го: це повністю всі стоки, відливи на даху поремонтували, зробили невеличкий ремонт у під’їзді своїми руками. 

Наприклад, я найняла хлопчика-студента з педагогічного університету, і ми з ним робили в під’їзді невеличкий ремонт 5 ночей, аби не ходили люди: з 8 вечора до 5 ранку. Квіти й вазони у під’їзді я сама організувала. Прибираю у своєму під’їзді я сама, аби економити на прибиральниці.

Я не знаю, чи тут є лише моя заслуга, бо вважаю, що в роботі є заслуга всіх мешканців. Розумієте, зібрати кошти на проєкт, який коштує майже 1 600 000 – це не просто, адже кредит ми в банку не брали. Допомогу нам надав револьверний фонд, 39 000 грн, але 30% мешканці здали самі і проплатили на рахунок ОСББ. Тому я зараз повністю готова розрахуватися зі всіма, кому я маю заплатити. 

Бачите, які мешканці згуртовані в мене. Коли гроші в кінці вже були майже зібрані, прийшов один чоловік і сказав, що в нього форс-мажорні обставини сталися, дружина захворіла, операція коштує 86 000, і ми рішенням правління вирішили, що ОСББ оплатить за нього, а він вже коли матиме змогу, то кошти поверне.

Але голова ОСББ завжди повинна мати якісь кошти в запасі і думати наперед, що вони повинні там бути, бо всяке стається. Від самого початку, із найперших зборів, коли ми створили ОСББ, я сказала мешканцям, що без запасу коштів і без аварійно-ремонтного фонду, я працювати не погоджуюся. І далі я веду таку саму політику.

 

Про плани на розширення діяльності

До мене вже підходили з нашої сусідньої вулиці, із 3-ох будинків, і просили, аби я була їхньою управителькою чи приєднала їх до себе. Я думала вже над цим, але ще не наважилася. 

Я хочу свої будинки спочатку вивести до якогось певного рівня, навести відповідний порядок, а потім вже буду думати про те, щоб братися до інших будинків. У нас тут проблеми з водою є, на верхні поверхи вона не доходить. Ми зараз почали працювати: маємо водонасосну, хоч ще й не налаштовану, уже все закупили. Поки спеціалісти щось не можуть справитися, але я думаю, що ми подолаємо і ту проблему, і вода буде рівноцінна що на першому, що на сьомому поверсі.

Проблеми також були і з утепленням одного з будинків. Ми пробували спочатку своїми силами його утеплити. Один власник у нас був за кордоном, ми зв’язатися з ним не могли, і навіть думали повісити стенд, щоб не було видно дірки, але потім власник з’явився. Він казав, що якщо ми будемо готові утепляти будинок, то він обов’язково це виправить і дасть кошти на утеплення.

 

Про енергоаудит

Треба було запросити фахівця для енергоаудиту. Ми зробили збори, четверо людей разом з енергоаудитором вийшли на вулицю, і він їм показав, який в нас будинок, як він зберігає тепло, і як виходить тепло з квартир.

Ми до того проєкту йшли 2 роки. Я викликала 2 рази підрядників, які нам прораховували, скільки буде коштувати утеплення таким кустарним методом. Не знаю що, але людей щось стримувало. Люди весь час казали, що дорого. Але коли ви не бачите всіх недоліків, то Ви не можете погодитись на ту суму, яку хтось тобі виставляє за роботу. А ось коли прийшов енергоаудитор і зробив нам енергоаудит, люди побачити всі недоліки, які є у будинку. Усі 29 співвласників проголосували одноголосно за програму «Енергодім», щоб ми могли модернізувати свій будинок і зробити з гіршого не те що кращий, а найкращий.

 

Про роботу з колегами

У нас досить згуртована компанія, бо без підтримки своїх колег я би навіть і не прийшла до цього кроку по утепленню будинків. Дуже велику роль зіграла команда, яка мені допомогла. Це Владислав Тимошенко, Василь Яворський (проєктант, який робив проєкт і енергоаудит), Геннадій Пономаренко. Хлопці віддають всю силу, душу і весь свій вільний час для таких голів ОСББ, як я, допомагають нам крокувати не назад, а тільки вперед і допомагають нам у всьому.

У нас є захід – “Кава з ОСББ” у Івано-Франківську. Так ми згуртовуємось, ділимось досвідом, допомагаємо один одному. Ніколи ще не було такого, щоб я звернулась по допомогу, а мені хтось не допоміг.

 

Про місцеву Асоціацію ОСББ 

Наше ОСББ входить в Асоціацію голів ОСББ. Я одна з перших підняла руку, зробила практично загальні збори, мешканці мене підтримали у вступі в Асоціацію. Вона в нас тільки рік існує, і, звісно, є певні недоліки. Часто буває, що голова правління ОСББ сама не може потягнути. Тому я вважаю, що Асоціація потрібна і потрібно її розвивати, іти вперед, а не назад.

Для консультацій в нас є юрист в Асоціації, до якого ми можемо звертатися. Асоціація допомагає організовувати будь-які роботи. Ось, наприклад,  в нас земля незакріплена за ОСББ. І як мені взяти на роботу двірника? Тільки через Асоціацію. Асоціація також надає бухгалтерські послуги.

Я вважаю, що Асоціація багато допомагає. Треба йти, треба працювати, і я думаю, що все буде добре. Асоціація допомагатиме працювати головам ОСББ. І тоді точно буде легше працювати.

 

Про те, як забезпечується прибирання в будинку

Свій будинок, як я казала, прибираю сама. Решту під’їздів мешканці самі прибирають. Один раз у тиждень ми почергово прибираємо. Прибираємо двір восени і навесні під час суботників. І одна з мешканок погодилась прибирати прибудинкову територію за рахунок комунального платежу за утримання будинку. Ми рішенням зборів прийняли, що з неї квартплату не беремо, а вона нам прибирає.

 

Про перегляд розміру внеску

Ми хочемо переглядати розмір внесків, тому що в нас з’явилося багато планів на майбутнє. А все, що ми би хотіли зробити на прибудинковій, то без коштів нічого не зробимо. На небагато будемо піднімати, але я думаю, що на гривню піднімемо. 

Ми вимушені підняти до 4,50 вже тільки через те, що ми запустимо ліфти. А їх треба обслуговувати. А також ми хочемо зробити на прибудинковій території якийсь невеликий дитячий майданчик для маленьких діток, що теж потребує коштів. Також ми хочемо ще перекласти бруківку, бо в нас не все з нею гаразд, а на це теж кошти треба. 

Я прораховувала, що нам десь треба на гривню підняти за квадратний метр. Можна було би й більше, і власники нічого би не сказали, але зараз досить важкі часи, і не хочеться людей ще травмувати цим. Поки що обійдемося мінімальним.

 

Поради для читачів

Не потрібно боятися, потрібно гуртуватися. Якщо є людина, яка має хоча б якийсь нахил до спілкування з мешканцями і хоче кращого майбутнього для свого будинку, то треба її обирати й починати працювати. Є приказка: «що б не робилося, то до кращого». 

Якщо людині щось із середини підказує, що вона хоче щось зробити для свого будинку, то треба вставати й робити, гуртувати людей. Це ж ти робиш не для когось, треба відчувати, в першу чергу, що ти це робиш для себе, для своєї домівки. І потрібно відчувати, що моя хатинка не тільки в мене за дверима, а моя хатинка починається з під’їзду. Крок зробив – і то вже моє, то наше спільне. 

Я вважаю, що все вийде, головне – бажання й прислухатися до чужих думок і порад. Завжди треба вчитися тому, чим ти займаєшся. Треба, аби знання були свіжі, аби ти знав, чим займаєшся і що тобі потрібно, а для того треба вчитися і ніколи не падати духом!

Схожі статті