Історії успіху

Марина Коваленко: “Якщо ми не візьмемо будинки в свої руки — вони просто розваляться”

Управбуд продовжує знайомити вас із історіями успіху менеджерок багатоквартирних будинків. Сьогодні ми публікуємо другу частину інтерв’ю із головою правління ОСББ “Слобожанський-Батумська”, до якого належать чотири будинки в м. Дніпро – Мариною Коваленко. Перша частина – про специфіку управління одразу чотирма будинками та про мотивацію до розширення бізнесу – за посиланням

Марина – мати трьох дітей. Головою правління ОСББ вирішила стати, перебуваючи у відпустці з догляду за дитиною в 2018 році. І за півтора роки чимало змінила в будинках, якими опікується. Про поради Марини для голів правлінь ОСББ, які прагнуть розширювати бізнес, про діяльність Асоціації “Наш дім” та про специфіку сприйняття ОСББ співвласниками – читайте у другій частині інтерв’ю з Мариною Коваленко. 

Розкажіть про Асоціацію “Наш дім”. Якими питаннями займається асоціація, в чому її позитивна роль для ОСББ міста?

Асоціація “Наш дім” чимало допомагає ОСББ міста Дніпра. Вони організували “Школу управбуду” за підтримки IFC. В рамках школи відбуваються дуже корисні семінари та тренінги на теми того, як вести бухгалтерський облік в ОСББ, як працювати з боржниками та чимало інших. 

В Дніпрі був період, коли штучно гальмувався процес створення ОСББ: вимагали дуже багато довідок, була тяганина. Тоді асоціація взяла на себе збір підписів, роботу з депутатами, роботу з центральною владою. І ми таки добилися, щоб цей список довідок скоротили. Тому вважаю роботу асоціації дуже ефективною та корисною. 

Як ви оцінюєте державну підтримку ОСББ? 

За ті роки, коли будинками управляли виключно ЖЕКи, вони опинилися в жахливому стані. В той час дуже мало робилося. Знаю це з власного досвіду. В наших старих будинках за півтора роки ОСББ зробило дуже багато з того, що ЖЕК не міг зробити за десять років. Тому держава має молитися на ОСББ, надавати їм максимальну підтримку. Але зараз я цього не бачу. Підтримка недостатня. Хоча й дуже потрібна. 

З іншого боку – дуже допомагає міський депутат з нашого округу, я також вважаю його представником держави. Так виходить, що будинки з ОСББ – найактивніші, тобто механізм ОСББ дозволяє залучити максимальну кількість мешканців до збору підписів, до участі будинку в конкурсах. Завдяки цьому, після письмового звернення співвласників, депутат допоміг встановлення в нашому під’їзді вікон та в дворі – спортмайданчика. Крім того, один з наших будинків переміг у конкурсі на найактивніший будинок округу, тож нам встановили лавочки біля кожного під’їзду, урну та парканчики навколо клумб. 

Як ви ставитеся до реформи в житлово-комунальній галузі, яка зараз відбувається в Україні? 

Якщо йдеться про реформу, за логікою якої ОСББ та приватні управляючі компанії змінюють ЖЕКи – то вона дуже потрібна. Я часто кажу нашим співвласникам: якщо ми не візьмемо будинки в свої руки – вони просто розваляться. Наші будинки – 1961 року, і в цих будинках не було досі капітального ремонту! А з ОСББ вони мають шанс, адже лише ОСББ можуть брати участь, наприклад, у грантовій програмі Фонду енергоефективності. 

Які поради ви дали б головам правлінь ОСББ, що діють в одному будинку, але які планують надавати послуги з управління в інших будинках?

Тут все залежить від людини. Якщо людина створила та очолила ОСББ лише для того, щоб привести власний будинок в порядок, тобто об’єднання співвласників – це її хобі, і від основної роботи він нізащо не відмовиться – то така людина не піде далі. Не буде розширюватися. 

Але якщо людині дійсно цікава така зайнятість, і вона хоче перетворити її на основну роботу, на джерело заробітку – то це дуже вдале рішення. Таким людям я раджу брати в управління будинки, які знаходяться поряд із їхнім. Так будинками буде легше управляти, буде легше використовувати одну команду працівників. 

Наскільки складно вам орієнтуватися в сучасному законодавстві з управління будинками? Що вам у цьому допомагає?

Мені складно, це правда. Я не маю юридичної освіти, і якоїсь цілісної візії законодавства в житлово-комунальній сфері. Я дуже ретельно вчитуюсь у профільні закони і “підзаконку” лише у випадках необхідності, коли стикаюсь із ситуацією, де це знання вкрай потрібно. Але часом виділяю на це вільний час, коли він є. Однак дуже допомагають розібратися в законодавстві спеціалізовані сайти та форуми ОСББ, коли закони коментують досвідченіші колеги. Також часом звертаюся за консультацією до юристів, або ж в Асоціацію “Наш дім” – це також допомагає. Тобто я не одна у полі воїн, і так само іншим головам ОСББ не варто боятися, що вони в чомусь не розберуться. 

Чи трапляються у вашій практиці конфліктні ситуації? 

Конфлікті ситуації є, і їх немало. Пов’язані вони часто з тим, що співвласники не хочуть розуміти – де починається їхня відповідальність, і де закінчується. Наші люди часто живуть минулим, вважаючи, що все має хтось зробити за них. І це – дуже поширена основа для конфлікту. Наприклад, людина приходить до мене додому і вимагає, щоб я їй терміново надала якусь довідку. Вона не думає, що на це потрібен час, що є певні вимоги, зрештою – що дома я їй цю справку не видам. Люди, на жаль, далеко не завжди розуміють зони відповідальності та обов’язки ОСББ, доводиться постійно їм про це нагадувати. Але пам’ять на таку інформацію, невигідну для них, на жаль, дуже коротка. 

Але є й інші випадки. Наприклад, одна жінка із сусіднього будинку із тим, де знаходиться моя квартира, спершу дуже не хотіла, щоб я брала в ОСББ і їхній будинок також. Думала, що я збираюся якось шахраювати, переконувала утворювати об’єднання лише в своєму. Але минуло 8 чи 9 місяців від створення ОСББ – і вона сама до мене прийшла й подякувала, що я створила ОСББ на 4 будинки. Це приклад того, що деякі конфлікти варто перечекати, не беручи близько до серця – бо із джерелом конфлікту мине й негативне налаштування співвласників. 

Чи розуміють співвласники будинків специфіку ОСББ?

З цим досі існує серйозна проблема. Коли я створювала ОСББ, люди всерйоз одне одному вішали лапшу на вуха. Нібито у них позабирають квартири. Говорили – нехай ЖЕК нічого й не робить, але ми до ЖЕКу звикли, навіщо щось міняти? Але ж зміни потрібні! Без змін самі будинку зруйнуються. Доводилося багато пояснювати, показувати. Зрештою, ОСББ ми створили. 

Але й досі існує проблема нерозуміння зони відповідальності. І деякі люди вважають, що їхня власність – лише за дверима їхніх квартир. Не розуміють, що власність, а отже – й відповідальність – це і дах, і під’їзд, і підвал. Коли ми проводили ремонт даху, деякі мешканці 1-2 поверхів говорили: а навіщо нам дах? Нам же на голову не крапає… Не розуміли, що будинок – він цілісний, він не складається із завислих у повітрі квартир. 

Тому я вважаю, що всюди має бути якомога більше інформації про ОСББ, про управління будинком, про відповідальність співвласників: і в газетах, і на інформаційних сайтах, і в соціальних мережах. 

Схожі статті