Історії успіху

Марина Коваленко: “Менторство в управлінні будинками – це дуже важливо”

Управбуд продовжує знайомити вас із історіями успіху менеджерок багатоквартирних будинків. Сьогодні ми публікуємо першу частину інтерв’ю із головою правління ОСББ “Слобожанський-Батумська”, до якого належать чотири будинки в м. Дніпро – Мариною Коваленко. Марина – мати трьох дітей. Головою правління ОСББ вирішила стати, перебуваючи у відпустці з догляду за дитиною в 2018 році. І за півтора роки чимало змінила в будинках, якими опікується. Про те, що саме їй вдалося, про специфіку управління одразу чотирма будинками та про мотивацію Марини до розширення бізнесу йдеться в першій частині розмови. Другу частину інтерв’ю ми опублікуємо наступного тижня. 

Чому ви вирішили стати головою правління ОСББ?

Я мешканка одного із будинків, у якому зараз створено ОСББ “Слобожанський-Батумська”. Коли будинком управляв ЖЕК, у нас постійно було брудно, увесь час – якісь поломки. ЖЕК, звісно, нічого особливо не робив. Коли я була в декретній відпустці з маленьким сином, то подумала – якщо я маю трохи вільного часу на те, щоб зайнятися корисною діяльність – чому б не створити ОСББ? Я поговорила з іншими мамами в нашому будинку, з іншими співвласниками, і ми вирішили змінювати на краще будинки, в яких живемо. Тобто мотивація була – привести наші будинки до ладу та жити в комфорті. 

Чому ви очолили ОСББ не в одному будинку, а відразу в 4-х будинках? 

Наші чотири будинку стоять квадратом та, відповідно, мають спільний двір – така особливість забудови. Тому коли ми почали процедуру створення ОСББ, я одразу стала дізнаватися – чи можливо об’єднати будинки. Мені це питання погодили, адже в будинків спільна інфраструктура, спільні мережі. Таке об’єднання дуже вигідно для нас, адже у нас один двірник на 4 будинки, один бухгалтер, прибиральниця. Економія – очевидна. У нас невеликі будинки – в двох по 60 квартир, у двох – по 80 квартир. Тому створювати ОСББ в кожному було би накладніше. А так, завдяки тому, що в ОСББ чотири будинки – ми можемо акумулювати більше коштів на ремонти будинків. 

У чому специфіка управління відразу чотирма будинками? Чи не занадто це клопітка робота? 

Звісно, це дуже складна та клопітка робота. Навіть якщо порівнювати з великими будинками на таку ж кількість квартир, як в наших чотирьох. Адже в нас – чотири дахи та чотири підвали. Але все можливо. Передусім мені допомагає мій чоловік. Допомагають члени правління, які є в кожному будинку. Але найприємніше, коли допомагають мешканці. 

Що ви встигли зробити в своєму будинку за час головування в правлінні ОСББ? Чим ви особливо пишаєтеся?

Нашому ОСББ – півтора роки. Його створили 1 вересня 2018 року. За цей час ми підключили всі наші мережі до лічильника, оскільки за часів ЖЕКу це було зроблено абияк. Ми замінили всі лампочки. Якщо раніше один будинок споживав до 500 вВт електроенергії (в місцях загального користування), то зараз економія складає 5-6 разів. Ми встановили LED-лампи з датчиками руху на перших поверхах і звичайні LED-лампи – на решті. 

В наших будинках були гнилі водопровідні труби, а в деяких – іще й з каналізацією було далеко не все гаразд. Ми подали проект на співфінансування і перемогли – змогли провести ремонт з 50%-м фінансуванням з бюджету. Це дозволило нам практично цілком замінити водопровідні труби та частково – каналізацію, де це було необхідно. Зараз я при потребі можу легко перекрити якийсь стояк, а не увесь будинок – тобто стало значно зручніше усувати неполадки. 

За свої кошти ми зробили поточний ремонт в будинку по вулиці Батумській, 10. Ми замінили краї руберойду, поремонтували вентканали та підлатали дах. ЖЕК декілька разів робив ремонт, але у людей в квартирах все одно текло зі стелі. А після нашого ремонту стало все гаразд. І люди – вдячні, це дуже важливо для мене. А по проспекту Слобожанскому, 72 повністю замінили водостічні труби й водовідливи, поставили на них дашки. 

У минулому році я взяла участь як авторка проектів у бюджеті участі Дніпра. Я сама складала проекти, подавала на комісію, захищала їх, збирала людей на голосування.  Це були проекти на повну заміну електромереж у всіх будинках: їм уже 60 років, стільки, скільки й самим будинкам. Ми перемогли на конкурсі, і тепер даємо 30% своїх коштів, 70% виділяє бюджет. Вже з березня починаємо в одному з будинків міняти всю електромережу. 

Чи звертаються до Вас за консультаціями інші ОСББ? Чи думали ви про розширення діяльності? 

Так, до мене зверталися люди з такою метою. Мешканці наших будинків задоволені моєю роботою, тож і рекомендують своїм знайомим у інших будинках, які до мене й звертаються. Мені це – лише в радість, розповісти те, що я знаю. Зараз я беру участь у менторській програмі від проекту IFC, і це дуже й дуже вдала практика. Я вважаю, що менторство в управлінні будинками – це дуже важливо. Адже немає універсального механізму, у все треба вникати самому, а коли є менторська підтримка більш досвідченого професіонала – це зробити значно легше. 

Я всерйоз думаю над тим, щоб розширювати бізнес, приєднуючи нові будинки до управління, однак поки це – лише в планах. Сусідні будинки також просять приєднатися до нашого ОСББ. Однак я пояснюю, що їм все ж варто створити окреме ОСББ. А вже далі, за потреби, залучати професійну допомогу. 

Як ви ставитеся до того, щоб ОСББ залучали професійних управителів для управління будинком? 

Є чимало будинків, де співвласники хочуть створити ОСББ, але не можуть знайти нікого з мешканців, які би звалили собі на плечі працю з управління будинком. Таким співвласникам варто звертатися до управляючих компаній, однак обирати потрібно дуже акуратно. Варто дізнаватися більше про їхню діяльність, спілкуватися з мешканцями будинків, яким вони надають послуги. Але одразу з кількома, щоби розуміти баланс думок. 

Схожі статті