Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Антоніною Ясінською, головою правління Асоціації ОСББ Чернівців та управителькою, що надає послуги 8 будинкам. Ми підготували два матеріали на основі цього стріму. Перед вами – другий матеріал, у якому Антоніна розповідає про досвід створення Асоціації ОСББ, ключові питання, якими займається Асоціація та про створення револьверного фонду для ОСББ в Чернівцях.
Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Антоніни Ясінської, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:
- Антоніна Ясінська: “Управління багатоквартирними будинками – це командна робота”
- “Комунальні ЖЕКи зараз відчувають дуже потужну конкуренцію з боку приватних компаній”, – Михайло Васюта
- Як ОСББ заробити на своєму будинку та що можна робити з цими коштами?
Про передумови створення Асоціації ОСББ у Чернівцях
У місті Чернівці зараз близько 2000 багатоповерхівок. З них у 300 створено ОСББ, також є близько 100 ЖБК, решта будинків віддано в керування управляючим компаніям. Свого часу міська рада провела конкурс, списала з балансу весь житловий фонд, тож зараз і справді дуже велика частка будинків у нас – під керівництвом управлінських компаній. Як і будь-які зміни, людьми й ці сприймалися насторожено, а з часом стали виникати обставини, за яких наші мешканці все частіше прагнуть створювати нові ОСББ.
Житловий фонд у Чернівцях перебуває у дуже різному стані. І ОСББ створюють наразі не лише в новобудовах – а така тенденція була буквально іще декілька років тому. Зараз ОСББ активно створюються також і в старішому житловому фонді. Тому нам із колегами – головами правлінь ОСББ – довелося задуматися над тим, як спільними зусиллями відстоювати свої права. Особливо це стосується відносин з монополістами – саме вони стали тим ключовим поштовхом для створення Асоціації ОСББ у Чернівцях. Можливо, ви пам’ятаєте масові відключення від газу – вони не оминули й нас. Таке зухвале ставлення монополіста до нас – нібито ми живемо лише для того, щоб виконувати їхні забаганки – стало для нас потужним стимулом. Саме Асоціація ОСББ стала організацією, що дозволила ОСББ Чернівців ефективно захищати свої права та інтереси.
Про створення та функціонування Асоціації ОСББ у Чернівцях
Насампочатку створення Асоціації ми зібралися з активами будинків, що мали подібні проблеми з газовими конторами. Монополісти наполягали, щоби договір на обслуговування “внутрянки” був виключно колективним, при тому, що ми хочемо, щоб це були індивідуальні договори, але чомусь це право дуже складно відстояти. Сподіваюся, що ми врешті дійдемо до перемоги.
Ми зібралися активами ОСББ і я переконалася, що людей, які готові відстоювати власні інтереси, доволі багато, і це молоді та активні люди. З осені 2019 року ми стали збиратися все частіше, паралельно вивчати досвід інших міст щодо створення та функціонування Асоціацій ОСББ. І вже до грудня ми з колегами напрацювали достатньо рішень та планів дій, які дозволили нам зрештою створити Асоціацію ОСББ.
В січні-лютого ми взялися налагоджувати системну роботу Асоціації. Ми знайшли персонал, який з нами працює. Це був, наприклад, юрист, який має відстоювати наші інтереси. Задача ця виявилася непростою – сфера житлово-комунальних послуг не приносить надприбутків, а роботи дуже багато: юрист мав ходити з нами на безкінечні зустрічі в міській раді, з газовими конторами, і це було нелегко, але нам це вдалося.
Природно, що нашу роботу сильно підкосив карантин. Однак ми продовжували роботу і в травні 2020 року долучили іще один будинок до нашої Асоціації, фактично – взяли його в управління. Наразі ми надаємо послуги і юриста, і бухгалтера, і клінінгу, і послуги з управління.
Зараз у нас в Асоціації 14 членів. Передовсім ми надаємо їм послуги щодо захисту їхніх прав, і саме тут у нагоді стає наш юрист.
Зараз ми проводимо зустрічі з будинками, які хочуть створити ОСББ, але у них немає бажаючих стати головою правління. А повірте, ця діяльність займає дуже багато часу та вимагає багато сил. Потрібно розбиратися в новому законодавстві. Наприклад, нещодавно ми отримали нові правила щодо обслуговування ліфтів, які треба враховувати в нашій діяльності.
Про ініціативи, якими займається Асоціація ОСББ
Важливою ініціативою нашої Асоціації є робота над екологічними проблемами міста, а саме – над створенням у Чернівцях мережі сортувальних станцій для твердих побутових відходів та підземних смітників. І ми плануємо перенести здобутий нами досвід, на все місто.
Також у наших планах – налагодження співпраці з монополістами, встановлення порозуміння та захист інтересів ОСББ міста. Адже зараз буквально по кожному пункту монополісти нам нав’язують колективні договори – і по обленерго, і по водоканалу, і газовики. Тому порозуміння з монополістами, захист інтересів перед ними – це буде актуальне питання буквально для всього міста.
Про участь у бюджеті ініціатив та реалізовані спільно із сусідами по району проєкти
Ми брали участь у бюджеті ініціатив і 3 роки поспіль перемагали у цій (місцевій, – ред.) програмі. За цей час и досягли дуже багато. Але перемога – це лише пів справи, далі почалися наші безкінечні відвідини департаментів ЖКГ, оскільки нам було потрібно, щоб проєкт – спортивний майданчик – був реалізований так, як ми того хотіли. Нам говорили, що дещо неможливо, дещо недоцільно, а щось іще – занадто дорого. Але цей досвід нас загартував. Ми ходили на засідання міськради, доводили всім, хто приймав рішення, що ми праві, що ми справді краще знаємо, що нам потрібно.
Іще крутіший наш проєкт – підземні смітники. Думаю, багатьом знайома ранкова “перекличка” безхатьків, які “сортують” усе, що ми поскидали в смітники. Це було дуже неприємно, але ще більша проблема – собаки, що розтягували сміття по району. Це був жах. Ми вирішили, що підземні смітники за таких обставин – необхідні. Тепер таких проблем немає.
До того ж у нас з’явилася сортувальна станція. Якось ми зібралися з головами правлінь ОСББ нашого району – були представники 10 будинків – і вирішили, що 23 тисячі гривень для нас – це не космічна сума, щоб побудувати споруду, де можна робити нормальне сортування сміття. Ми найняли людину, яка зараз спеціально займається нею, підтримує порядок і заробляє половину коштів, які приносить сортування. А ми вже не докладаємо жодних зусиль.
Ці маленькі й великі перемоги нас все більше надихали. Хотілося вже, щоб у кожному спальному районі міста реалізовувалися подібні проєкти благоустрою, які вдалося зробити нам. І це був міцний камінь до підмурівку створення Асоціації ОСББ – впевненість у тому, що все можливо, варто лише докласти правильних зусиль за сприятливих обставин.
Про налагодження стосунків між ОСББ та міською владою в Чернівцях
Свою співпрацю з міською радою ми почали ще до створення Асоціації ОСББ, на етапі участі в бюджеті ініціатив, захищаючи наші інтереси. Ми налагодили стосунки з депутатом, що представляв наш округ у міській раді. Потім ми зрозуміли, що можемо і маємо право звертатися в усі департаменти міста, до заступників міського голови, ходити на сесії й вимагати того, на що ми маємо право.
Наразі ми пішли ще далі. Цього разу на вибори в міську раду ми маємо свою кандидатку. Ми розуміємо, чого саме ми хочемо, як працюють механізми на місцевому рівні, ми маємо досвід відстоювання своїх інтересів перед владою. Це дуже важливо, адже багато людей, які приходять з вимогами під міську раду взагалі не розуміють, чого саме можуть вимагати, як працює система. А ми – розібралися, вже знаємо, тож цілеспрямовано йдемо до мети по кожному з пунктів нашої роботи.
Про вимоги до ОСББ, які прагнуть стати членами Асоціації ОСББ
Я, як голова правління Асоціації ОСББ, лишаю за собою право вирішувати – чи приймаю я ОСББ в Асоціацію, чи ні. Тому що в першу чергу вони повинні розуміти, що прийняття рішень мусить бути прозорим. Що саме більшість керує меншістю, а не навпаки. Що всі рішення правлінь мають бути підкріплені рішеннями загальних зборів, і фінансових питань це стосується в першу чергу. Що не голова правління, і не управитель є царем і богом в будинку, що спільна сумісна власність – це не їхня власність. Плюс вони мають розуміти, що Асоціація наполягатиме на екологічності ОСББ. Тобто що ми прагнутимемо організувати десь поруч із будинком сортувальну станцію, а мешканці мають коректно поводитися зі сміттям. Що потрібно буде заключити договори з фірмами, які вивозять тверді побутові відходи, і ці договори мають бути колективними.
Тобто в нашій Асоціації є цінності, принципи, яких мусять дотримуватися усі ОСББ, що є її членами. В іншому випадку, якщо їх не дотримуватимуться – це загрожуватиме єдності Асоціації.
Окрім цінностей та принципів ОСББ, ми неодмінно оцінюємо стан будинку – щоб визначити, наскільки буде складно довести його до нормального рівня. Наразі в нашій Асоціації є будинок, який має практично всі проблеми, які можна собі уявити. Це будинок старої забудови, він потребує дуже серйозного втручання. І ми консультуємо щодо потенційної участі цього та інших будинків у програмі “Енергодім” Фонду енергоефективності, в міській програмі.
Нам важливо також, як працюють правління ОСББ з мешканцями. Наприклад, якщо в будинку багато боржників – скоріше за все, з ними або взагалі не працюють, або працюють дещо неправильно, значить – треба змінювати підхід.
Про створення револьверного фонду для ОСББ в Чернівцях
Для того, щоб застрахувати багатоквартирні будинки з ОСББ від непередбачуваних ситуацій, ми націлились на створення револьверного фонду. Адже аварійну ситуацію неможливо вирішити швидко, якщо для цього немає вільних коштів. При аварії ти ж не будеш терміново ходити по мешканцях будинків та збирати кошти. Це не те що неефективно – сподіватися на це наївно, і навіть злочинно.
Тому на останній сесії міської ради нам погодили та затвердили нашу програму щодо створення револьверного фонду і я дуже сподіваюся, що після карантину револьверний фонд буде створено.
Програму щодо створення револьверного фонду ми вже писали цілеспрямовано, враховуючи існування в Чернівцях новоствореної Асоціації ОСББ. Перед тим ми вивчили досвід револьверних фондів, що вже функціонують в Україні. Дивилися презентації, які є у відкритому досвіді в інтернеті. Зідзвонювалися та спілкувалися з людьми, які керують револьверними фондами. Вирішували, чи необхідно створювати громадську організацію, адже був такий приклад, розібралися – що все ж таки це не обов’язково. Вирішили, що таку роль може відігравати Асоціація ОСББ. Досвід нам допоміг – ми усвідомили, що фонд функціонує як каса взаємодопомоги. Що ОСББ бере з фонду не кредит, а фінансову допомогу – поворотну й безвідсоткову. І на її оформлення має йти від 1 до 10 днів, не більше.
Далі ми звернулися з нашими напрацюваннями до міської ради. Нам пояснили, що в цьому випадку необхідно створювати міську програму, якої досі, звичайно ж, не було. Нам дали примірники програм, тож на їх основі ми розробляли програму, що робить можливою функціонування револьверного фонду. Потім було дуже багато погоджень з різними департаментами. Остання фінальна крапка була на сесії міської ради, коли ми пояснювали депутатам – для чого нам потрібне створення револьверного фонду. Пояснювали, чим це відрізняється від “теплих кредитів” та від інших програм, які вже реалізуються міськрадою. Для цього потрібно було працювати з депутатами, йти з підготовленою та переконаною командою, і пояснювати дуже докладно. Це – складний досвід, на це все пішло дуже багато часу. Але я впевнено, що це потрібно. Я впевнена, що й міській раді цей досвід пішов на користь – бо коли ОСББ до них звертаються за допомогою – вони переправляють їх до нас в Асоціацію і ми вже далі з ними працюємо.
Ми розраховуємо на те, що саме Асоціація контролюватиме видачу коштів, цільове призначення та їх повернення. Тож створення револьверного фонду – а це велике досягнення – ми вже можемо записати в актив нашій Асоціації.