Історії успіху Управління як бізнес

Галина Мірзахмедова: “Знання – це дуже важливий капітал у сфері управління будинками”

Нещодавно в традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Галиною Мірзахмедовою, яка є головою херсонського ОСББ “Фавор”, однак постійно розширює свої знання та компетенції за рахунок безкоштовних курсів для ОСББ та управителів та прагне розширювати свою діяльність. Галина поділилася власним досвідом – як за 1,5 роки від моменту, як вона стала головою правління, вдалося не лише розширити діяльність на 2 будинки, але й сформулювати для себе план щодо розвитку бізнесу та перейти до активного навчання. 

“Я обирала помiчникiв у команду, шукаючи однодумцiв, якi цiнують ОСББ”, – Ганна Прокiпець 

Василь Лiман: “Влада на мiсцях повинна “вiдпустити” процеси реформи управлiння будинками”

“Аудит безпеки та доступності будинку – найпростіший спосіб радикально вирішити його важливі проблеми”, – Ярослава Сорокопуд

Про те, чому і як Галина Мірзахмедова стала головою правління ОСББ

Головою правління ОСББ я стала у серпні 2019 року. Я живу в цьому будинку, де очолюю правління, знаю практично всіх співвласників особисто, зі всіма спілкуюся. Тому мені було порівняно легше вирішити очолити правління. Починаючи цю роботу, я могла покладатися лише на власні знання. Вони в мене, щоправда, на той час уже накопичилися, адже темою ОСББ я почала цікавитися ще 3 роки тому – після 2017 року, коли була проведена ЖКГ-реформа, змінено законодавство. 

На той час у нашому будинку вже було зареєстровано ОСББ, однак воно не функціонувало. До моменту, поки я його не очолила. Річ у тому, що після створення ОСББ була обрана голова правління. Але вона так і не наважилася почати виконувати функції з утримання будинку, тому фактично утриманням займався колишній ЖЕК. Його перереєстрували як управляючу компанію, однак ЖЕК-івські підходи до розвитку будинку не змінилися. 

Півтора роки тому я двічі проводила загальні збори співвласників. І поштовхом до відновлення ОСББ стало те, що нам потрібно було замінити систему опалення. У нас висотний 14-поверховий будинок, зруйнований незалежний контур теплопостачання всередині будинку, тому тепло йде у великій кількості напряму і співвласники отримують дуже великі платіжки. Тому, щоб це змінити, ми вирішили скористатися “теплими кредитами” і провести модернізацію системи опалення. Проблема була у тому, що ОСББ на той момент фактично не функціонувало. 

Більшість мешканців побоялася брати кредит, не розуміючи платіжної дисципліни, недостатньо довіряючи в цій справі сусідам. Тому “теплий кредит” ми так і не взяли, однак у той же час я все ж стала головою правління. 

Про перші кроки на позиції голови правління ОСББ

Ставши головою правління ОСББ, я в першу чергу вивчила технічний стан будинку. До того ми не мали доступу ні до горищ, ні до підвалів. У першу чергу я отримала до них доступ. Після того разом із сантехніком та електриком я вивчила технічну ситуацію. Електрик у мене лишився ЖЕК-івський, це молода толкова людина, а сантехніка я найняла нового – за рекомендаціями інших знайомих голів правлінь ОСББ. 

Де я з ними познайомилася? Коли я стала головою правління ОСББ нашого будинку, попередня голова правління одразу додала мене до Viber-групи ОСББ нашого мікрорайону в Херсоні. Перебуваючи в цій групі, я стала вивчати інформацію, вникати в переписки і так отримала більше знань. Переді мною постало одразу декілька критичних питань – щодо щитової, зливової каналізації та подібного. Тому я почала в цьому розбиратися і одразу проводити відновлювальні роботи. 

Про важливість базової освіти для роботи головою правління ОСББ 

За фахом я бухгалтер, однак загалом у мене є 2 вищі освіти. Тому в нашому будинку я сама забезпечую бухгалтерський облік. Також я можу виконувати функції юриста – вести переписки, робити запити, звертатися до реєстрів тощо. Я працювала свого часу юристкою в офісі, в судових справах рідко брала участь, добре, що їх немає й поки. 

Таким чином, я не наймала ні бухгалтера, ні юриста для нашого ОСББ. Всі їхні функції закриваю сама. Звісно, на це йде чимало часу, однак я поки справляюся, хоч це й доволі важко. 

Про те, чому головам правління ОСББ треба звернути увагу на можливості додаткового навчання 

До того, як почався карантин, я була на деяких оффлайн-заходах підвищення кваліфікації для голів правління. Зокрема, й на організованих IFC. Регіональний консультант від IFC у нашому місті – Лілія Мартинова, вона консультує щодо співпраці з Фондом енергоефективності й проводить зустрічі з головами правлінь ОСББ. 

А ще до того, як я стала головою правління, я консультувалася з представниками проєкту ПРООН – HOUSES, мене запрошували на різноманітні навчальні зустрічі. 

Тому ще на тому етапі я зрозуміла, що існує ціла система навчання у цій сфері, тому за бажання можна дуже серйозно поліпшити свої компетенції. А знання – це завжди нові ідеї, завжди професійний підхід до поліпшення стану будинку з ОСББ. 

Таким чином, до карантину я нерідко відвідувала заходи для голів правлінь ОСББ. Однак з початком коронавірусної кризи та карантину всі заходи перейшли в онлайн-формат. Як не дивно – мене ця зміну формату дуже виручила. По-перше, стало значно більше заходів, до яких відкрився доступ. По-друге, вони стали різноманітнішими. Наприклад, проводилися навіть юридичні вебінари щодо питань, у яких я не надто добре розбиралася. Скажу більше – у квітні-травні в мене на холодильнику висів графік онлайн-вебінарів, щоб я бува не забула коли та в який час потрібно виходити в онлайн. 

Однак вебінарів було чим далі, тим більше, і після травня я вже навіть не мала змоги відвідувати їх усі, незважаючи на цікаві теми. Тож останнім часом я віддала перевагу комплексному навчанню перед відвідуванням окремих вебінарів. 

Про навчання у “Бізнес-школі Управбуд-онлайн”

Мені дуже пощастило, адже в квітні-травні було анонсування навчання в “Бізнес-школі Управбуд-онлайн”, і я звернула увагу на цю пропозицію серед багатьох інших. Там проводився жорсткий відбір – серед величезною кількості анкет було відібрано близько 300 учасників і я навчалася декілька місяців серед найкращих та найактивніших представників нашої сфери зі всієї України. Навчання проводив Руслан Бельтюков з колегами. 

Спершу я не до кінця зрозуміла, наскільки мені взагалі пощастило, що я отримала змогу пройти цю навчальну програму. Головним її акцентом був розвиток своєї діяльності саме як бізнесу, навіть використовуючи наявну у вас базу, наявні ресурси. База – це мешканці, які можуть бути потенційними споживачами додаткових послуг, до того, що надає ОСББ. Наприклад – клінінг приватних помешкань, ремонт техніки, замовлення послуг електриків, сантехніків. Тобто зареєструвавшись як ФОП або як ТОВ можна надавати послуги на широкий загал, всього-то наймаючи персонал та організувавши диспетчеризацію цих послуг та загальне управління процесами. 

Особисто я до того, щоб налагодити бізнес, ще не дійшла. Однак уже знаю, як це правильно робити, у мене з’явилося розуміння, яке я планую використовувати в подальшому. І вже майже на останньому кроці, щоб почати власну справу.

Крім маркетингу, нам викладали питання щодо найму персоналу, щодо управління фінансами, щодо стратегічного управління бізнесом і багато іншого. Тобто багато питань у комплексному курсі. Природно, що всі ці знання я досі не змогла переварити, але добре, що є записи цього навчання і я зможу ознайомитися з ними вже після завершення Бізнес-школи Управбуд. 

 

Схожі статті