Фінансові питання

Витрати на управління багатоквартирного будинку

Для організації злагодженої роботи кожний зі співвласників багатоквартирного будинку  (БКБ) має бути обізнаний щодо основних видів витрат та своєчасно їх сплачувати. Систематичні цільові платежі дозволяють підтримати комфортні умови проживання, збільшити термін експлуатації житла, покращити його стан, як наслідок підвищити ліквідність та ринкову вартість власної нерухомості, а також дають можливість залучити зовнішні інвестиції для реалізації комплексу енергоефективних заходів.

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) вважається не лише однією з найбільш результативних форм організації управління багатоквартирним будинків, а й максимально ефективною, з економічної точки зору, моделлю управління спільним майном та коштами, адже співвласники самі приймають рішення щодо їх спрямування. Раніше, ми вже писали про роль управителя в обліку доходів та витрат БКБ.

Давайте поглянемо, які бувають витрати при утриманні БКБ. До основних статей витрат на управління багатоквартирним будинком відносять:

  • утримання, реконструкція, модернізація, капітальні ремонтні роботи, технічне переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку;
  • комунальні платежі стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
  • сплата винагороди управителю (в разі його залучення);
  • інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Окремі власники мають право на отримання цільової допомоги за рахунок бюджетних коштів або від цільових фондів (субсидії та інші пільги), яке передбачає повернення частки від суми розміру затвердженого внеску на утримання будинку.

Класифікація витрат, направлених на утримання будинку на прибудинкових територій, виглядає наступним чином:

  1. Клінінгові послуги. До них відносяться прибирання прибудинкової території; сходів та сходових майданчиків; підвалів, технічного підпілля, горищ, технічних поверхів, технічних приміщень та приміщень спеціального призначення.
  2. Технічне обслуговування ліфтів;
  3. Обслуговування систем диспетчеризації;
  4. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем;
  5. Комплексні заходи по знищенню збудників інфекційних хвороб та їхніх переносників (дезінсекція, дератизація);
  6. Обслуговування димових та вентиляційних каналів;
  7. Зрошення газонів, клумб, дворів;
  8. Технічне обслуговування та поточний ремонт мереж протипожежної автоматики та димовидалення,
  9. Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових інженерних систем;
  10. Поточний ремонт конструктивних елементів;
  11. Комплексні заходи по прибиранню снігу, зокрема забезпечення заходів безпеки через своєчасне очищення дахів, водостічних труб, карнизів від льоду, посипання частини прибудинкової території протиожеледними сумішами;
  12. Експлуатація номерних знаків на будинках;
  13. Освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води;
  14. Енергопостачання ліфтів.
  15. Витрати з вивезення побутових відходів (опційно)

Фінансування реставрації та капітальних ремонтів в багатоквартирних будинках проводиться за кошти із ремонтного і резервного фондів ОСББ, акумульовані за рахунок обов’язкових платежів співвласників. Рішення про необхідність проведення ремонтних робіт в багатоквартирному будинку, бюджет такого проекту та інші фінансові питання приймаються на загальних зборах ОСББ шляхом голосування. Прийняте загальними зборами рішення є обов’язковим для всіх співвласників.

Відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» розмір внеску кожного співвласника квартири та/або нежитлового приміщення на ремонт спільного майна визначається відповідно до загальної площі приміщень, що перебувають у його власності. Порядок сплати таких платежів вирішується на загальних зборах.

Схожі статті