Фінансові питання

Особливості управління власними фінансами під час війни: актуально для ВПО та ОСББ

Нещодавно Управбуд провів стрім із Тетяною Романенко, досвідченою тренеркою з питань фінансової грамотності. Він є актуальним як для внутрішніх переселенців, так і для всіх українців, які мають фінансові труднощі у зв’язку з війною. За результатами стріму “Особливості управління власними фінансами під час війни” ми традиційно підготували інтерв’ю зі спікеркою.

З другої частини інтерв’ю ви дізнаєтеся про те, що можна порадити внутрішнім переселенцям щодо управління власним або сімейним бюджетом під час війни, а також якими технічними прийомами користуватися для контролю за фінансами. 

З першою частиною інтерв’ю радимо ознайомитися за посиланням

Як за цих обставин ВПО, які втратили постійний дохід, можуть управляти своїми грошима?

По-перше, провадити контроль видатків та доходів включно з їх негрошовими формами. Такий список зменшує рівень тривожності: ми почуваємося впевненіше,  коли контролюємо. Одразу хочу зауважити, що контроль сімейного бюджету — це не тотальна економія. Деякі люди бояться братися за бюджетування, тому що думають, що треба економити. 

У нас зараз такий стан, що ми вимушені економити. Економлять зараз усі, і це буде з нами ще деякий час. Коли ми рахуємо доходи і плануємо видатки, — навіть на найближчий тиждень, — ми можемо зняти з себе тривожність, яка впливає на наші рішення. Ми не можемо нормально працювати і шукати роботу, бо тривожимося щодо того, що буде далі. Можна потрапити в пастку, коли ми шукаємо швидкий дохід: на ринку праці це завжди низькооплачувана робота. Ми думаємо, що в нас немає фінансового резерву або він вичерпується, і в стані тривожності ми будемо хапатися за будь-яку роботу — навіть за низькооплачувану. Внаслідок цього падає наша самооцінка, і стає ще гірше. Тому цю тривожність варто знімати через фінансове планування. 

Це дуже цікаво, це можна робити з дітьми, із родиною, і це може бути справою, яка буде об’єднувати родину. Якщо у вас є зобов’язання за банківськими кредитами — не ховайтеся, виходьте на зв’язок із фінансовою установою і розмовляйте, шукайте якихось виходів. Банківські установи розуміють, що все складно і що треба домовлятися. Як колишня голова кредитної спілки, можу сказати, що найкращий спосіб — домовлятись і повертати борги. 

Обов’язково використовуйте соціальний капітал: допомоги просити не соромно, навіть якщо ви її ніколи не отримували. Часи змінилися, зараз можна. Говоріть про те, що треба. Можливо, знайомі не зможуть перерахувати вам гроші, але люди зараз дуже емпатично ставляться до чужих проблем, кажу це з власного досвіду: я робила збір для подруг, у чий будинок у Запоріжжі влучив снаряд. Люди перераховують невеличкі суми, тож можна залучати фінансову допомогу. 

Якщо потрібно влаштуватися на новому місці проживання і знайти для цього якісь речі, то завжди буде хтось, хто поділиться своїми речами. Я називаю це кругообігом непотрібних речей у світі, і мені здається, що це дуже екологічно. Тож не бійтеся використовувати соціальний капітал, звертайтеся до людей та озвучуйте свої потреби. 

Ще одна порада: якщо ви нікуди не переїхали, але бачите, що рівень доходу знижується і треба якось наповнювати бюджет, зробіть інвентаризацію наявних активів. Тобто знайдіть речі, які можна перевести у гроші: продати, обміняти тощо. Згадайте дев’яності роки з бартером: ви можете отримати те, що вам потрібно, через обмін. 

Наступне, що може зробити ВПО — це пошук доходу. Це тема для окремої розмови, але я раджу проаналізувати свої навички та компетенції — навіть непрофесійні. Просто перерахуйте усе, що ви вмієте добре робити. Це звичайний бізнес-підхід, коли ми визначаємо нашу цільову аудиторію та проблему, яка в неї є. Виходячи з цього, ми будуємо бізнес-план. 

Минулої п’ятниці в нас було онлайн-навчання, у Запоріжжя приїхали жінки з області, із Василівського району, які також хотіли заробити, але не знали, що можуть зробити. Одна з жінок сказала, що гарно готує, але не розуміє, як вона може продати цю навичку. Ми вийшли на цікаве рішення: треба уважно подивитися навколо. У місті є чоловіки, які ніколи не готували, а їхня родина виїхала. Вони хочуть якісної домашньої їжі, а не просто фастфуду із супермаркету. Треба просто знайти аудиторію, яка хоче їсти домашню їжу й готова сплачувати за це гроші.

 

Як можна щось планувати у ситуації, коли нічого планувати не можна? Які стабілізаційні інструменти існують?

Самі по собі техніки планування не змінилися: ми можемо користуватися ними так само, як і раніше, але скоротити терміни планування. Якщо раніше ми будували план на рік зі щоквартальними точками, на яких ми можемо контролювати виконання плану, то зараз це змінюється. Те, що було раніше рік, зараз — місяць, а ті самі чотири точки для контролю — це тижні. Із фінансового боку ми більш-менш розуміємо, що буде відбуватися з нами протягом наступного тижня. Ми вже знаємо, скільки нам треба грошей з урахуванням того, що змінився асортимент продуктів харчування та ціни на них. 

Є ще одна річ, яка не зовсім про планування, але на якій варто зупинитися. Мені часто ставлять питання, як бути з донатами та волонтерською допомогою. Емоційно ми відчуваємо, що хочемо допомогти, бо розуміємо, що країні треба поміч. Завдяки цьому українці тримаються стільки місяців у таких складних умовах, і всі ми регулярно донатимо. За відгуками волонтерів ми розуміємо, що фінансові ресурси в людей вичерпалися, і кількість донатів зменшується — але не зменшується потреба в них. 

Тут також важливо розуміти, в якому стані ми перераховуємо гроші на благодійність. Коли ми це робимо з відчуття провини, це може підірвати бюджет. Коли ми робимо це планово, то це наше усвідомлене рішення. Тобто навіть допомогу волонтерам треба планувати. 

У нас є бюджет, ми розуміємо, що можемо віддати на благодійність 10 чи 20% доходу. У межах тижня або місяця ми перераховуємо тільки таку суму і робимо це не емоційно, а з розрахунку. У квітні була історія, коли дівчина, якій потрібно було виїхати з Донецької області, не могла цього зробити, бо роздала усі гроші друзям та волонтерам. А коли вже їй самій требу було виїхати – грошей не було і ми їй допомагали. Не треба себе гризти, що ви можете перераховувати більше або менше — робіть усе за планом. Так ви захистите себе і свій фінансовий стан. 

 

Чи можете ви порадити мобільні додатки для фінансового планування?

Я “ретроград”, тому свій бюджет веду в таблиці Excel. Треба дбати про цифрову безпеку, тому що ваші дані перебувають у розпорядженні людей, які контролюють сервер або розробили цей додаток. Мені не подобається, коли вони мають доступ до моїх фінансових даних. Це може бути параноя, я не буду наголошувати на тому, що підходити до фінансового планування треба саме так. 

Ви можете робити так, як вам зручно. Для не дуже детального планування я використовую статистику з банківського додатку, яким я користуюся. Це узагальнена статистика, бо категорії там не дуже точні. Для того, аби зручно користуватися плануванням доходів та видатків, спочатку треба розуміти їх категорії. Це те, про що ми говоримо на курсі: спочатку здобуваєте базові знання з фінансової грамотності, а потім — підлаштовуєте під це цифрові засоби, які допоможуть вам спрощувати цей процес. 

Я “трішки лінива”, я люблю, щоби були прості рішення. Простих рішень ви можете досягати через усвідомлення того, що вам треба. Потрібно пробувати і підлаштовувати: якщо вам незручно, ви можете замінити цей додаток і шукати той, де вам буде зручніше. Ситуація змінюється, і ваші вимоги до способу ведення бюджету  також змінюється. Рівень фінансової грамотності починає зростати, ви змінюєте категорії витрат — якщо ваш додаток дає таку змогу, ви змінили налаштування і користуєтеся ним далі. 

Якщо такої змоги немає, можете пошукати щось інше. Якщо ви не вмієте користуватися Excel, звичайний додаток до банківських послуг може дати вам якусь інформацію. Принаймні, туди треба зазирати бодай раз на місяць: подивитися, які гроші списувалися. Якщо ви не контролюєте цього, то можете пропустити списання, якого ви не робили

 

Які рекомендації з фінансового планування актуалізувалися в умовах війни?

Щоб дізнатися максимально розгорнуту відповідь на це питання – підписуйтеся на Управбуд та відвідуйте там на наш курс! Вступне заняття ви можете знайти на фейсбук-сторінці “Управбуду”

Навчатися зараз складно, бо наші когнітивні здібності трошки пригальмовані через ту стресову інформацію, яку ми отримуємо. Зараз може здаватися, що навчатися не потрібно взагалі. Але ми розуміємо, що в такій критичній ситуації, яка впливає не лише на наші життя, але й на те, як ми керуємо фінансами, саме фінансова стабільність допомагає Україні вистояти у війні. 

Якщо ми піклуватимемося про свій фінансовий та психологічний сан, то будемо менше істерити на сторінках у соцмережах, натомість звертаючи увагу на те, як зробити наші життя більш стабільними. Нам треба протриматись, і навчальний курс забезпечує отримання знань у простій формі безпосередньо від практиків, тому що і я, і Микола Ільїнов є практиками, які давно працюють у цій сфері. Ми спілкуємося з людьми та бачимо їхні потреби, тож говоримо не про суху теорію — ми ділимося практичними навичками. 

Курс розрахований на чотири напрямки: облік та управління витратами; управління доходами; грамотне використання фінансових послуг; інші “лайфхаки” управління сімейним бюджетом. Ми показуємо приклади таблиць в Excel, даємо практичні завдання, які потрібно виконати між заняттями на курсі. Виконуючи ці завдання, ви вже отримуєте практичні навички. 

Звісно, ми звертаємо увагу на фінансові послуги, тому що без цього у світі зараз дуже складно. Курс буде корисним і не дуже обтяжливим, тому що є відеозаписи, які ви можете переглядати будь-де і будь-коли.

Схожі статті