Новини

Законопроєкт, що передбачає спрощення енергомодернізації будинків: коментар юриста

Цього тижня Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт 6485 щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель.

Він передбачає створення нових та вдосконалення наявних механізмів забезпечення енергетичної ефективності будівель та має на меті істотне спрощення процесу енергомодернізації будинків за Програмою “ЕНЕРГОДІМ” Фонду енергоефективності.

Юристка з питань управління житлом Марія Осипчук вважає, що законопроєкт 6485 загалом тяжіє до виконання цієї мети, проте, деякі питання залишаються невизначеними.

«Зокрема, хоч у проєкті закону і передбачена можливість фінансувати в межах гранту від Фонду енергоефективності, а також інші роботи, без яких унеможливлюється проєкт з енергомодернізації, але витрати на такі роботи обмежуються 10% від розміру гранту. Також, у проєкті закону відсутні зміни, які б дозволяли Фонду самостійно коригувати свою програму Багато питань, які мали б вирішуватися програмою Фонду, все ще закріплені у законі. Це призводить до неможливості гнучко та швидко коригувати програму у відповідь на реальну ситуацію і актуальні потреби», —  стверджує юристка.

За її словами, досі залишається невизначеною можливість залучати проєктних менеджерів для супроводу виконання проєкту з енергомодернізації в межах гранту від Фонду енергоефективності.

«Враховуючи поточну роботу над даним законопроектом, було б дуже доречно одразу вирішити це питання та передбачити на законодавчому рівні можливість для ОСББ щодо залучення проєктних менеджерів», —  вважає Марія Осипчук.

Вона сподівається, що законопроєкт 6485 буде суттєво допрацьований до другого читання у Верховній Раді: «Ініціатива з розробкою та прийняттям цього законопроєкту однозначно є правильною, але залишається багато питань, які, маю надію, будуть вирішені до другого читання. Зокрема, критично важливо додати в законопроект зміни, які дозволять Фонду фінансувати не тільки проекти з енергомодернізації, а й проекти з відбудови багатоквартирних будинків. Інакше, участь Фонду у відбудові України буде неможливою, а це зараз максимально на часі», —  підсумувала Марія Осипчук.

Нагадаємо, що серед ключових нововведень зазначеним законопроектом передбачаються, зокрема, такі:

– впровадження систем енергетичного менеджменту в будівлях державного сектору;

– запровадження комплексного підходу щодо формування політики у сфері енергетичної ефективності будівель за рахунок стратегії термомодернізації будівель в Україні та створення національної бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель;

– запровадження можливості здійснення виплат грантів Фонду енергоефективності етапами, для полегшення фінансового навантаження на співвласників багатоквартирних будинків;

– можливість включення у грантові виплати Фонду енергоефективності частки (до 10% вартості проекту) супутніх з енергоефективними заходами робіт, які є необхідною та невід’ємною частиною реалізації проекту термомодернізації та інше.

Схожі статті