Ми продовжуємо публікувати матеріали на основі наших стрім-семінарів, що відбуваються на сторінці Управбуд у Facebook. Сьогодні – cтаття на основі стрім-семінару “ЖКГ в Києві: як місто справляється з викликами карантину”, який провела Віра Радченко, очільниця управління розвитку ЖКГ, Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Києва. Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю, заснованого на відповідях Віри Радченко на запитання наших підписників, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:
- Чому комунальні ЖЕКи зацікавлені в існуванні боржників, а ОСББ та “нові управителі” – навпаки
- Типи боржників у багатоквартирному будинку: як голові правління ОСББ та управителю порозумітися з кожним?
- Як мотивувати боржників заплатити ОСББ або управителю? Дієвий інструмент – анкетування.
Карантин – не значить скасування заходів протидії поширенню коронавірусу
Ми розуміємо, що ситуація, яка виникла з коронавірусом, дезорієнтувала всіх. Ніхто не був готовий до неї – ні ВООЗ, ні держава, ні місто, ні окремі ОСББ або управителі. Відповідно, кошти на дезінфекцію будинків не були заплановані в кошторисах – у якій би формі вона не проводилася – на замовлення в приватних компаній, або просто в формі дезінфекції контактних поверхонь в під’їздах. Ці кошти не були закладені ні у внесках ОСББ, ні у платі за управління будинками у тих компаніях, яких співвласники обрали управителями. Ні у ЖЕКів, комунальних підприємств, які підпорядковуються місту.
Кожен виходив із цієї ситуації як міг, по мірі своїх можливостей. І ми розуміємо, що ситуація не вичерпалась і триватиме далі, після послаблення чи навіть завершення карантину – доти, доки загроза від коронавірусу не мине.
На жаль, ситуація з підтримкою ОСББ в Києві щодо ситуації з дезінфекцією, досі була негативною: ОСББ не отримали того, що сподівалися отримати. Вони отримали таблетки, і – наскільки мені відомо – залишилися незадоволеними.
Чому міська влада досі не виділила конкретну суму на підтримку ОСББ та управителів у боротьбі проти коронавірусу
Я погоджуюся із такою логікою: якщо міська влада підтримує в цьому питанні комунальні підприємства, то має підтримати й приватних управителів, і ОСББ. Але давайте розберемо цю ситуацію докладніше: яким чином міська влада може це робити? Просто перерахувати гроші? В якому обсязі? Кому? На які розрахункові рахунки? Але такі витрати не були передбачені! Адже витрачання бюджетних коштів потребує обов’язкового порядку використання цих коштів – і на державному, й на місцевому рівнях. Мій досвід роботи в міністерстві та в міській адміністрації підказує: поки немає механізму – як розподіляти ці кошти – якщо навіть ці кошти виділять, вони залишаться там, де їх виділили, тобто на рахунках казначейства.
Має бути чіткий механізм: які документи потрібно принести, яким чином розподіляти ці кошти, хто їх може отримувати, на яких підставах. Тобто для того, щоб убезпечувати державний або місцевий бюджет від зловживань. Це ті кошти, які мають витрачатися під контролем.
Десь через тиждень після початку проблем із коронавірусом та оголошення карантину ми спілкувалися з міністерством і відпрацьовували механізм – яким чином це можна було би робити. Ми запропонували механізм розподілу відповідно від квадратних метрів, ми запропонували список підтверджуючих документів, які потрібно подати для отримання допомоги – щоб не було зловживань. Наприклад: візьмемо будинок, в якому створено ОСББ. Але він обслуговується ЖЕКом. От яким чином виділити туди кошти, якщо буде фінансуватися комунальний ЖЕК, який по факту й робитиме всі заходи з дезінфекції? Щоб убезпечитися від таких проблемних випадків ми й напрацювали разом з міністерством відповідний механізм.
Я вважаю, що не може бути в кожному місці своїх власних правил у таких важливих критичних справах. Мають бути загальнодержавні рамкові правила, тому ми й звернулися з цим питанням до міністерства. Місто вже має робити якісь свої уточнення до цих правил. Якщо кожне місто виділятиме кошти по-різному – це буде нерівнозначний підхід до ОСББ чи управителів, які по суті в країні діють за однаковими правилами.
Протидія коронавірусу – додаткове навантаження на ОСББ та управителів, додаткові витрати. Кому про них повідомляти, щоб був результат?
Київська міська державна адміністрація – це виконавчий орган Київської міської ради. Тобто гроші виділяє Київська міська рада, а ці документи – як використовувати ці гроші – готує саме виконавчий комітет. Питання – чи зверталися ОСББ до депутатів?
Річ у тім, що КМДА не відповідає за те, щоб прийняти рішення про виділення коштів на дезінфекцію будинків ОСББ та приватних управителів. Що це значить? Треба звернення до депутатів щодо виділення таких грошей.
Тому звертаюся до ОСББ та управителів – можливо, вже зараз ви витрачаєте свої гроші на дезінфекцію та інші потреби, пов’язані із форс-мажорною коронавірусною ситуацією. І це однозначно додаткове навантаження. Що ви можете зробити? Ретельно збирайте підтверджуючі документи і потім звертайтеся до депутатів щодо виділення додаткового фінансування на ці потреби. В кожному районі є свої депутати, які можуть ініціювати такі заходи, які потрібно застосовувати, і забезпечувати їм фінансову підтримку.
Як показує практика – якщо ми, як представники виконавчої влади, звернемось, то повинен бути запит, відповідно до якого має бути порахована кількість грошей, яка потрібна,ю а також механізм – яким чином будуть розподілятися ці кошти.
Наприклад, в місті Києві є програма “Ресурсні центри для ОСББ”. Це чудова ініціатива, в цих центрах мала надаватися юридична підтримка ОСББ, супровід створення ОСББ, але під програму по факту не виділили коштів. І тому юридичну підтримку такі центри не надають, адже коштів не виділили. Також було рішення виділяти кошти на підтримку ОСББ після створення ОСББ. Щоб люди не боялися створювати ОСББ, остерігаючись відсутності накопичених коштів на поточні ремонти. Для того, щоб сказати: “Створюйте ОСББ – і у вас одразу з’явиться стартовий капітал на все необхідне, що варто одразу зробити в будинку, іще до накопичення коштів”.
Таке рішення прийняла міська рада, згідно з ним мали би виділяти кошти після подачі певного пакету документів. Але потім депутати внести правки, передбачили, що є потреби створити певний графік видачі коштів. І стало зрозуміло, що цей механізм не працює, адже як передбачити – в яку чергу кого ставити? Але навіть якби цей механізм було затверджено – без грошей, передбачених у бюджеті, він не запрацював би.
Як бачите – якою б чудовою та потрібною не була б ініціатива, без фінансування вона не працюватиме. А для того, щоб було фінансування – його мають передбачити відповідальні за це посадовці. І в нашому випадку – для ОСББ та приватних управителів, які витрачають власні кошти на дезінфекцію – який може бути механізм забезпечення таких коштів? Якщо буде запит до депутатів, нам, як виконавчого органу – будуть усі підстави звертатися щодо виділення таких коштів.