Новини

Виплати ВПО: що змінюється з 1 березня

З 1 березня частина українських переселенців втратить право на виплати від держави. Наприкінці січня цього року Кабінет міністрів України ухвалив постанову, за якою з 1 березня грошову допомогу надаватимуть лише певним категоріям внутрішньо переміщених осіб. В уряді це пояснили необхідністю оптимізувати бюджетні витрати та стимулювати людей шукати роботу.

Які головні зміни у виплатах ВПО

Виплати ВПО – це кошти, які отримують від держави переселенці для покриття витрат на проживання, в тому числі – на житлово-комунальні послуги. Сума розраховується на кожного члена сім’ї та складає 3 тисячі гривень на дитину чи людину з інвалідністю, і 2 тисячі – усім іншим.

До липня 2023 року цю допомогу призначали безстроково та виплачували навіть тим, хто виїхав жити за кордон або повернувся до своїх домівок на тимчасово окупованих територіях.

Потім уряд почав міняти правила надання допомоги переселенцям. Він визначив, що грошову підтримку отримуватимуть лише ті, хто відповідатиме певним критеріям майнового стану та звернувся по допомогу після 1 серпня 2023-го. Тобто переселенці «першої хвилі» та ті, хто виїхав під час повномасштабного вторгнення, але до серпня 2023-го, тепер кошти на проживання не отримуватимуть – за винятком найбільш вразливих категорій громадян (про них розповімо пізніше).

«Ми напряму прив’язані до рішень наших партнерів. Партнери ставлять вимоги постійно верифікувати виплати з метою їхнього зменшення або оптимізації. Йдеться про те, що за міжнародними лекалами два роки достатньо для того, щоб адаптуватися», – пояснила віцепрем’єрка та міністерка з питань реінтеграції ТОТ Ірина Верещук в ефірі національного телемарафону.

Тому з 1 березня уряд аналізуватиме матеріальну спроможність ВПО: і не кожної окремої людини, а родини в цілому.

Обмежили і тривалість виплат: на 6 місяців, з можливістю ще один раз продовжити на такий самий термін.

Розмір переселенських залишається без змін: по 3 тисячі гривень для дітей та людей з інвалідністю і по 2 тисячі – всім іншим.

За даними Міністерства соціальної політики, зараз допомогу з бюджету отримують 2,6 мільйона переселенців (з 5-ти мільйонів людей, які взагалі мають цей статус). З них працездатного віку – майже 1,3 мільйона осіб. Проте, лише близько 40% з них наразі працюють.

Тепер, коли зміни набирають чинності, отримувачів залишиться 1,5 мільйона, прогнозують у Мінсоцполітики.

Схожі статті