Суспільне Донбас попросило консультантів організації розповісти, на який термін відтепер призначатимуть виплати ВПО, для кого не діє умова мінімального середньомісячного доходу та відповісти на інші питання.
На який термін призначають виплати ВПО
Згідно із новими умовами, більше, ніж на два шестимісячних періоди — тобто на один рік — виплати ВПО більше не призначатимуть.
У “Донбас SOS” зауважують, що пов’язано це з необхідністю зменшення витрат уряду на соціальне забезпечення та зміною підходу до того, хто має право на отримання допомоги від держави.
Нажаль, ці зміни виключають велику частину ВПО з кола отримувачів допомоги вже зараз. А через 6 місяців переважна частина всіх ВПО, які були змушені покинути домівки до осені 2023 року втратять право на одержання допомоги.
“Станом на сьогодні норми постанови передбачають, що допомога не буде призначатися більше ніж на 12 місяців. Проте варто розуміти, що є категорії ВПО, для яких припинення допомоги буде критичним. І станом на сьогодні ще не створено інструментів для підтримки таких громадян окрім як надання грошової допомоги на проживання. Тому, можливо, буде прийняте рішення про продовження строків надання допомоги”, — відзначили в організації у відповідь на питання Суспільного.
Як переселенцю з’ясувати, чи має він право на подальші виплати
Як пояснюють в організації “Донбас SOS”, після останніх змін, переселенців, які мають право на допомогу мають, можна розділити на дві групи:
- ВПО, яким продовжать виплату незалежно від дати першого або повторного переїзду.
- ВПО, яким виплати будуть продовжені, якщо вони покинули домівки після 1 січня 2022 року або після цієї дати переїхали вдруге.
“Повторне переміщення означає, що людина, яка переїхала до 1 січня 2022 року, знову змінює місце проживання через те, що на новому місці також почалися воєнні дії. Наприклад, після 2014 року людина переїхала з Донецьку в Харків, а в 2022 року через початок повномасштабної війни переїхала у Чернівці. В такому випадку вона повторно перемістилася в 2022 році з зони бойових дій”, — пояснили в організації.
Також це правило розповсюджується і на людей, які виїхали з району, де немає бойових дій через те, що їхнє житло зруйноване або просто непридатне для проживання через збройну агресію РФ. Такі переселенці прирівнюються до ВПО з зони бойових дій і мають право на продовження виплати за умови, що відповідають встановленим у документі уряду критеріям.
Кому з переселенців продовжили виплачувати допомогу незалежно від дати переїзду
- Непрацездатні, зокрема ті, кому виповнилось 60 років і ті, хто отримує пенсію не більш як 9440 гривень.
- Люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю до 18 років, діти з тяжкими захворюваннями.
- Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 23 років. Також продовжили виплати автоматично батькам-вихователям, прийомним батькам та опікунам (піклувальникам).
Подати заяву, аби продовжили виплати, мають:
- Діти, які прибули без супроводу законного представника. Заяву подає член родини або інша людина, яку батьки або законні представники уповноважили супроводжувати дитину.
- Діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя на період перебування дітей у сім’ї патронатного вихователя, а також патронатним вихователям, та дітям щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, з числа внутрішньо переміщених осіб.
- Вагітні жінки після 30-го тижня вагітності або 27-го тижня вагітності (якщо вони віднесені до I-IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).
- Непрацездатні люди, які не мають права на пенсію та отримують державну соцдопомогу як особи з інвалідністю з дитинства, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї не більше 9440 грн.
- Люди з тяжкими захворюваннями, які не мають інвалідності.