Головна Новини

Розширено перелік ВПО, які можуть отримувати допомогу. Детально про останні зміни перед квітнем?

22 березня 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову, якою розширено та уточнено перелік тих внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО), які матимуть право на отримання допомоги на проживання на наступні 6 місяців.  Крім того, продовжено термін прийому заяв до 30 квітня 2024 року (було до 31 березня). Це означає, що ВПО, які подадуть заяви на продовження виплат у квітні, матимуть змогу отримати допомогу і за березень

Якщо ви не встигнете подати заяву протягом березня-квітня, а звернетесь у травні, допомога буде призначена на 6 місяців з місяця звернення, тобто з травня.

Зверніть увагу! Інформація в цій статті стосується ВПО, які отримували допомогу (так звані “переселенські”) до 1 серпня 2023 року. Адже у серпні таким особам автоматично було продовжено виплати лише на 6 міс. (до 31 січня 2024 р.)  До переселенців, які вперше звертаються із заявою про призначення допомоги на проживання застосовуються інші норми.

Раніше ми розповідали про основні зміни, які очікують ВПО в березні 2024 року.

Проте виявилось, що не всі вразливі категорії враховані, а отже будуть позбавлені критично необхідної для них підтримки від держави.

Тому Мінсоцполітики було розроблено зміни та розширено перелік категорій ВПО, хто матиме право на продовження виплат з березня 2024 року, а також уточнено важливі питання, які виникали при практичному застосуванню Порядку.

Далі детально про зміни 

Так, змінами передбачено продовження виплат (без прив’язки до доходу та дати переміщення):

  • дітям, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя на період перебування дітей у  такій сім’ї, а також патронатним вихователям, та дітям щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, з числа ВПО;
  • особам, які мають тяжкі форми захворювання, зокрема рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, з тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується документально (форми первинної облікової документації 027/о та/або 028/о).

Зазначеним вище особам (їх представникам) потрібно звернутися з заявою про надання допомоги на проживання до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення.

Право на продовження допомоги за заявою також матимуть сім’ї ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р., мають низький дохід (нижче 9 444 грн. на одну особу) (враховуються доходи за 3 міс. перед зверненням)  та у разі коли у складі сім’ї є:

  1. особа, яка доглядає за дитиною до 3 років або дитиною, яка потребує догляду, до 6 років;
  2. особа, яка надає соціальні послуги з догляду, що підтверджується документально;
  3. тільки непрацездатні особи — допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї. Наприклад, пенсія чоловіка 12000 грн, пенсія дружини 5000 грн. Обидва пенсіонера мають право на продовження виплат. (раніше мали право продовжити лише тому пенсіонеру, у якого пенсія нижче 9444 грн.);
  4. непрацююча особа, яка доглядає за дитиною віком до 18 років (раніше було до 14 років), або в сім’ї виховується троє і більше дітей до 18 років (всі діти мають проживати в сім’ї, не в інтернаті). При цьому така сім’я проживає в зоні бойових дій. Якщо сім’я проживає на іншій відносно безпечній території і дитина навчається в садочку/школі, то допомога може бути продовжена лише за умови, що в садочках/школах відсутні місця або навчання проводиться онлайн, дистанційно (повністю або частково). Про навчання онлайн чи відсутні місця потрібно надати підтвердний документ.

Уточнено, що до 1 вересня 2024 р. допомога може бути продовжена незалежно від місця знаходження закладу освіти, у якому навчання проводиться в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково).

  1. працездатні особи, які протягом попередніх 6 місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 18 років (раніше було до 14 років) та/або до 23 років, які є студентами денної або дуальної форми навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  2. особи, які втратили працездатність, та діти до 18 років та/або діти / особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї з урахуванням норм пункту 13-3 Порядку (див. нижче про пункт 13-3). 

  1. особа віком від 55 років, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працює, провадить підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання.

В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всю сім’ю.

Також уточнено, що право на допомогу на наступні 6 місяців матимуть особи з інвалідністю ІІІ групи, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї не перевищує 9444 грн. (без прив’язки до дати переміщення).

Передбачено, що діти / особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатись за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше ніж в уповноваженої особи.

Пункт 13-3 Порядку передбачає обов’язок непрацюючі працездатних осіб із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зареєструватися протягом двох місяців (раніше — одного місяця) в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”. Якщо цього не буде здійснено, то допомогу буде припинено всій сім’ї. 

Якщо у вашій сім’ї відбулися зміни (наприклад, народження дитини, встановлення опіки над малолітніми дітьми, які є сиротами або позбавленими батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними, укладення шлюбу) потрібно звернутися із заявою до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення. Розмір допомоги буде перераховано з місяця, в якому таку заяву було подано.

Схожі статті