У цьогорічному Всеукраїнському Форумі ОСББ взяло участь чимало українських ОСББ. Хтось – як онлайн- або офлайн-глядачі, але дехто з голів правлінь поділилися власним досвідом як спікери та спікерки.
Так, зокрема, у секції “Енергомодернізація житла. Державна програма “Енергодім”: підтримка міст та ініціативність мешканців” за модерації координаторки проєкту GIZ «Енергоефективний район Львова» Оксани Олійник – взяли участь Юлія Сабатюк, голова наглядової ради Фонду енергоефективності, Марта Стеців, технічна радниця Проєкту GIZ “Енергоефективний район Львова”, Тетяна Афанасьєва, управителька житловою нерухомістю зі Львова, Лариса Бойчук, голова правління ОСББ “Коновальця 2” (місто Чортків) та Валентина Трохименко, голова правління ОСББ “Земська 39” з міста Прилуки.
Управбуд підготував на основі цієї секції декілька матеріалів, сьогодні пропонуємо вашій увазі другий. Ми підготувати до публікації розповіді Юлії Сабатюк та Марти Стеців, тож подаємо їх від першої особи.
Державна програма “Енергодім”: підтримка міст та ініціативність мешканців (частина 1)
Юлія Сабатюк: “Голови правлінь ОСББ, які змогли переконати співвласників взяти кредитні кошти – герої”
Я дуже тішуся, що на Форумі ОСББ сиджу поруч із живими легендами. Згадайте 2013 рік, коли я розповідала про кредити для ОСББ, то мене тут ледве не закопали, а ви уявіть – як це було – вийти з такими ідеями до людей!
Голови правлінь ОСББ, які змогли переконати співвласників взяти кошти у банківській установі та впровадити заходи із енергоефективності, для мене – герої. Під час пандемії, під час тяжкого часу для України, коли йде війна, справді дуже страшно. І я хочу сказати, що вони величезні молодці, бо треба було прикласти багато зусиль, щоб енергоефективність у нас запрацювала.
Це точно не відбулося на перших зборах. Знаю як їм було важко збирати 2/3 голосів для того, щоб люди проголосували. І завжди знаходиться, як я кажу, “три гладіолуси”, які завжди незадоволені. Я думаю, у вашому будинку точно такі живіть. Але хочу сказати, що з часом ці квіти переростають у гарніші квіти. Вони переконуються у вашій правоті, бо бачать платіжки, інший результат та інше сприйняття будинку.
Юлія Сабатюк – про поточні статуси програми “Енергодім”
Отже, програма “Енергодім”. Вона складна, але разом із тим, це та програма , яка має дієвий механізм провадження правильних енергоефективних заходів. У першу чергу, мені б хотілося казати про статистику, про яку ви мене просили. Отже, на сьогоднішній день загальна кількість проєктів, поданих до Фонду енергоефективності – це 808. Немало, але зважаючи на те, якою є інфографіка, я хочу, щоб ви звернули увагу на те, що люди потрошку починають подавати із побоюванням по одній-дві заявки із міста.
Люди лишень намагаються спробувати, чи працює ця програма для України, і як буде працювати Фонд, і чи буде держава і Фонд дотримуватися своїх зобов’язань. А уже на березень 2021 року ми бачимо величений потік заявок.
На сьогоднішній день уже повністю верифікованих проєктів – 26. Проєктів, що знаходяться на верифікації – 46, і проєктів, які в роботі – 641 заявка. Я хочу вам сказати. що багато даний момент на верифікації це цілком зрозуміло, тому що проєкти, які подавалися минулого року, затверджували проєктно-кошторисну документацію, а літом уже проводились роботи, і вже сьогодні вони подають заявки на верифікацію.
Люди спочатку розробляють енергоаудит, проєктно-кошторисну документацію, і лишень тільки тоді, коли сприятливі погодні умови, починають впроваджувати заходи і далі вже подають документи на відшкодування.
Крім того, я думаю що це нормально статистика, що Луцьк має 145 заявок, тому що все енергозбереження починалися з Луцька та з Волині. Сарафанне радіо простіше працює там, де є вже досвід, де є готові проєкти, де можна прийти не тільки прийти, але й взяти платіжку і сказати мешканцю будинку: “ну покажи мені як це ти там економиш, наскільки в тебе менші платежі”.
Це дієвий механізм і відповідно люди по-іншому вже думають, чи впроваджувати чи не впроваджувати заходи із енергоефективності. Хочу вам сказати що я порахувала вартість цих заходів, наприклад на будинках, які були утеплені в 2013 році, і скільки це коштує зараз – ціни зросли шалено.
Вартість завершених проєктів на сьогоднішній день – 87 мільйонів гривень, а грант за програмою “Енергодім” – 60 мільйонів гривень. Ну і хотілося б напевно сказати, що 74 будинки в Україні, які завершили проєкти або повністю або частково, почали уже економити. Тобто ми говоримо не про один чи два будинки, як було колись, а на сьогоднішній день це близько 100 будинків, в яких співвласники платять набагато менше за комунальну послугу з опалення.
Юлія Сабатюк про успішні кейси енергомодернізації будинків з ОСББ
Я розкажу про декілька перших та успішних кейсів. Наприклад, це місто Новояворівськ ОСББ “Липи 4” (Пакет Б). Констатуємо факт 40% економії у даному будинку.
Ще б хотілося б наголосити, про те, що кожна квартира сьогодні уже заощаджує в рік майже 8000 грн. Тобто це те, про що я завжди розказувала на попередніх заходах із енергоефективності – позика в банку – це не додаткове матеріальне навантаження, а економія коштів сімейного бюджету, адже з тієї економії ти повертаєш частину коштів банку і ще залишаються кошти у сім’ї для власних потреб.
Наступний приклад – триповерховий будинок у Луцьку – ОСББ “Конякіна 29”, енергомодернізований за “пакетом Б” – Комплексний. У цьому панельному будинку уже проводилися заходи із енергоефективності, але ми мали проблем – випадіння швів між панелями, тому треба було перевіряти якість робіт. Будинок обкладений пінополістирольними плити 15 см у товщину, оскільки так прописано у нормах.
Загальна вартість проєкту була майже 5 мільйонів гривень, грант від Фонду становить 3,5 мільйони, а на співвласників залишилося півтора мільйони. Звичайно, дане об’єднання очікує на кошти з місцевого бюджету. На сьогоднішній день кожна квартира зекономила близько 4000 грн сімейного бюджету.
Що стосується наступного, хочеться особливо наголосити на них – місто Одеса, ОСББ “Говорова, 5”, “Пакет А” за програмою “Енергодім”.
Вони мали величезну проблему – незбалансованість системи теплопостачання додавала до того, що вони втратили величезні гроші на послугу із опалення. Було прийнято рішення про заміну загальнобудинкового котла та допоміжного обладнання, і вже сьогодні при Пакеті А дане об’єднання співвласників має економію 34% для однієї квартири, а отже економія майже у 7000 грн на рік.
Загальна вартість цього проєкту не така велика – 3 мільйони гривень. Грант Фонду – близько 2 мільйонів, і співвласники тут свою дольову участь вносили через кредит у майже 1150 тисяч.
Міська рада Одеси внесла 10% до цих заходів, тому можемо говорити про те, що обов’язковий внесок 25 відсотків залишився, але вони мали ще допомогу із міського бюджету, який долучили до впровадження даного заходу із енергоефективності.
Юлія Сабатюк про місцеві програми підтримки енергоефективних заходів
На сьогоднішній день підписано 236 меморандумів про співпрацю з Фондом енергоефективності. 90 програм місцевої підтримки громад уже затверджено, 31 програма уже не потребує змін. Також є й інші програми, відповідно наш відділ по співпраці із регіонами допомагає громадам підлаштувати ці програми під реалії сьогодення, які є в їхньому місті. Ось так виглядає співпраця Фонду з громадами. Діє 121 програма заходів за програмою “Енергодім”, 48 з яких уже отримали співфінансування на суму 123 мільйони гривень.
Коли сьогодні задавали питання про те, що хотілося, щоб був все-таки револьверний фонд, то треба сказати, що він у нас діє, однак – на місцевому рівні – муніципальний (як у Каховці) чи при Асоціаціях ОСББ, як в інших містах.
Це хороша допомога для об’єднань співвласників, але найбільшою популярністю, звичайно, користуються лише дві програми. Першою є програма відшкодування відсоткових ставок для об’єднань співвласників. Вона вперше запрацювала у Луцьку в 2012 році. Інша ж програма відшкодування частини суми кредиту. Ця програма вже надається тоді, коли об’єднання співвласників виконали роботу, підписали акт виконаних робіт і, відповідно, після того ці акти уже заносяться в департамент ЖКХ, де їм і відшкодовується сума.
Програма відшкодування відсоткових ставок краща тим, що об’єднання перших 3 місяці не потерпає від тих відсотків, які їм рахує банківська установа.
Я, як голова ОСББ, хочу вам сказати, що якщо не будуть правильно здані документи – грантів ніхто не отримає. У першу чергу ви повинні розуміти, що всі роботи повинні бути хронологічними, заяви повинні бути підписані, а копії завірені. Правильно виконані документи гарантують вам те, що грант буде отриманий швидко.
Якщо у державі та у містах не буде проводитися медійна кампанія про енергоефективність, то люди не будуть про це знати. Якщо ж дійсно буде медійна підтримка, і ви у своїх містах знайдете кошти для проведення таких кампаній, то буде простіше і вам, і вашому меру, оскільки до нього не будуть йти наші невдоволені співвласники. А вони будуть розуміти, що це тільки вони зобов’язані робити, і все у їхній силі йти до нас в “Енергодім”.
Програма “Енергодім” є комплексною і всі говорять про складний шлях до реалізації проєктів. Але повірте, за лаштунками відбувається титанічна робота і багато організацій намагаються спростити життя для голів ОСББ на шляху впровадження проєктів.
Власне, німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ надає підтримку технічному офісу Фонду енергоефективності, допомагає напрацьовувати певні документи, проводить тренінги для того, щоб фахівці у різних галузях енергоаудиту могли надавати вам якісні послуги з розробки проєктно-кошторисної документації.
Марта Стеців: “Потрібно інвестувати в житловий сектор, рятувати старі будівлі настільки швидко, наскільки це можливо”
Минулого року ми говорили про те, що у Фонді енергоефективності 200 заявок, зараз їх вже 800. Це означає, що ринок термомодернізації рухається вперед і, власне, є розуміння того, що потрібно інвестувати в житловий сектор, рятувати старі будівлі настільки швидко, наскільки це можливо.
Що ми маємо на увазі під словами “підтримка термомодернізації”? Це стосується тих будівель, у яких більшість із нас живе – дев’ятиповерхових, п’ятиповерхових, шістнадцятиповерхових панельок будь-якого типу, які були збудовані вже дуже давно. І власне Фонд енергоефективності унікальний тим, що він дозволяє модернізувати і покращити умови проживання у таких будинках, зробити їх ще більш комфортними.
Це також відкриває широке поле для будівельних компаній та організацій, які будуть працювати над втіленням тих проєктів в життя, і також для нових компаній, які тільки розвиваються та хочуть прийти на цей ринок.
Марта Стеців про підтримку Фонду енергоефективності з боку GIZ
Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ підтримує Фонд енергоефективності з моменту його створення, з 2018 року, в рамках проєкту підтримки національного Фонду енергоефективності та екологічних реформ.
Проєкт реалізується за дорученням німецького уряду, а саме Федерального Міністерства довкілля, охорони природи та ядерної безпеки, де ми є одним з таких показових проєктів цілого портфоліо з енергоефективності.
Ми побачили, що потрібно інвестувати кошти в технічних експертів, фінансові та організаційні ресурси і саме тому, починаючи з 2019 року, ми провели тренінги для викладачів університетів за розробленою програмою, яка була орієнтована на роботу з Фондом енергоефективності. 98 викладачів з 33 університетів України пройшли такі курси.
Ми також передали технічне вимірювальне обладнання до університетів для того, щоб вони могли навчати студентів та енергоаудиторів, і вже в цьому році видали тренінговий посібник для підготовки енергоаудиторів.
Але енергоаудит – це не тільки одна галузь спеціалістів, у яку потрібно інвестувати, багато чого залежить від будівельних спеціалістів та компаній, і саме тому в цьому році ми організували тренінг “Особливості реалізації проєктів із термомодернізації за програмою “Енергодім” в 5 містах – Запоріжжі, Львові, Луцьку, Миколаєві та Одесі.
1065 представників будівельних компаній взяли участь в такому тренінгу і також ще додатково провели онлайн-складову цього тренінгу. Долучилися до неї близько 40 учасників таких компаній.
Тому я хочу що зробити наголос на тому, що дуже важливою у таких проєктах є якість і підготовка технічних фахівців, які будуть втілювати ці проєкти, тому що набуваючи цей унікальний досвід, компанії стають партнерами для ОСББ, які хочуть працювати з ними.
Разом з тим, у рамках проєкту підтримуємо технічний офіс компанії, беремо участь у розробці проектів повторного використання Це дійсно унікальний контент, який можуть використовувати проєктні організації, щоб адаптувати під реальні будівлі і дивитися комплектність проєктної документації.
Марта Стеців про особливості Проєкту “Енергоефективний район Львова”
На місцевому рівні ми працюємо на Сихові, де реалізовуємо Проєкт “Енергоефективний район Львова”. Ми працюємо із технічним експертами в тандемі, тобто організаційно, технічного та фінансово супроводжуємо ОСББ. З нами працює німецько-австрійська компанія, яка допомагає перевіряти проєктно-кошторисну документацію, досліджує всю інформацію для прийняття рішень і, разом з тим, організовувати виконання усіх будівельно-монтажних робіт.
Чому, власне, Сихів? Адже Сихів – це найбільший житловий масив у Львові. Ми відібрали 31 будинок-учасник і 21 ОСББ прийняли позитивне рішення про те, що вони хочуть рухатись далі і втілювати заходи з енергоефективності.
Зараз вони всі десь плюс-мінус на різних стадіях – хтось вже завершив виконання робіт, хтось знаходиться в процесі, хтось доробляє проєктно-кошторисну документацію. І дуже важливо їх підтримувати, адже програма вимагає детального підходу і постійного навчання з точки зору розвитку ОСББ.
Разом з тим, зараз на Сихові вже завершується проєкт, який реалізовує Львівська міська рада, яка є нашим основним партнером. За рахунок гранту від Європейского банку реконструкції та розвитку оновлюється система централізованого теплопостачання шляхом ліквідації центральних теплових пунктів і встановлення індивідуальних котлів у будинках.
Ми підтримуємо такий районний підхід, і хочемо, щоб цей наш досвід було розповсюджено на всю Україну.
ОСББ швидше і ефективніше обмінюються досвідом, і знають, що фінансово приваблива ситуація є тоді, коли є синергія проєктів, але тут також важлива роль муніципалітетів, які повинні поширювати такі успішні кейси.
Водночас програма Фонду чудово поєднується з іншими програмами, такими як оновлення інфраструктури кварталів, озеленення, чи програмами щодо поліпшення інфраструктури окремих будинків як, наприклад, модернізація ліфтів абощо.
Минулого року ми реалізували три успішні проєкти на вулицях Антонича 32 та 26, і на вулиці Драгана 8. Цього року теж є такі ОСББ, які знаходяться на стадії виконання будівельно-монтажних робіт.
Ми спостерігаємо дуже велику роботу, яка робиться і технічними фахівцями, і ОСББ. Тут якість робіт відіграє дуже важливу роль, адже має бути дотримано європейських стандартів.