Практичні поради

Як почуватися в безпеці у своєму дворі та під’їзді: поради, які не вимагають великих коштів

Ярослава Сорокопуд,

консультант, тренер, експерт з гендерних питань 

Одна з голів ОСББ в місті Києві розповіла, чому вирішила створити і очолити об’єднання співвласників:

Мене привів до цього випадок. Я мало не стала жертвою нападу “маніяка”. Тікала і коли забігла в  свій під’їзд, то єдиною лампочкою освітлення була кнопка ліфта.

Мене врятувало те, що ліфт був на першому поверсі. Так я встигла втекти. А після того пішла по квартирах. Сказала сусідам, що треба щось  робити, адже лампочок немає, лавок немає, нічого немає”.

Такі історії поширені в Україні і не завжди мають щасливий кінець.

Часто людина, яка не зможе чинити гідного опору зловмисникові, опиняється у ситуації безвиході зовсім поряд зі своїм багатоквартирним будинком.

Дім, що мав би бути її фортецею, стає пасткою. Цьому необхідно протидіяти, й насправді зробити це не так складно.

Злочинці не звертатимуть уваги на убезпечені будинки, вони намагатимуться знайти собі легші жертви.

Статистика свідчить: прибудинкова територія та під’їзди є поширеним місцем здійснення різного роду злочинів, пов’язаних із нападом на людей.

За даними, які наводить у своїй статті Орест Яковіна (Національна академія внутрішніх справ), із усіх розбійних нападів, до яких причетні неповнолітні, 14% вчинено у внутрішніх дворах багатоквартирних будинків, провулках, тупиках, біля під’їздів, ще 6,5% – у під’їздах житлових будинків.

Якщо вплинути на безпеку на вулицях ми не можемо, то наші під’їзди або прибудинкова територія – зовсім інша справа.

Але як це зробити? Невже власними руками? В мене на це немає часу і можливостей!”, – скаже хтось.

Однак є простий спосіб визначити, яких змін потребує ваш будинок, та втілити ці зміни, аби ви почувалися в безпеці.

Назва не випадкова. Адже злочини найчастіше вчиняють проти тих, які з меншою ймовірністю спроможні чинити серйозний опір злочинцю. Вже зараз завантажуйте посібник Аудит безпеки та доступності багатоквартирного будинку: змініть свій дім на краще” та супутні матеріали до нього. Його метою є виявлення усіх безпекових прогалин поблизу та в самому вашому багатоквартирному будинку.

Методологія аудиту розроблена Проектом IFC “Енергоефективність у житловому секторі України” та відповідає міжнародним стандартам із врахуванням українських реалій.

Докладніше результати такого аудиту можна продемонструвати на прикладі двох будинків-близнюків у Львові по вулиці Вернадського. Будинки однакові, але безпекова ситуація в них відрізняється.

Один із них (вул. Вернадського, 2) виглядає як типова багатоповерхівка “привіт із 80-х” з облущеною радянською плиткою, клаптиковим утепленням і відсутністю бодай косметичного ремонту.

Поряд – будинок-красень (вул. Вернадського, 4) зі свіжим енергоефективним ремонтом. Однак різниця між будинками починалася вже з дворів.

У дворі поряд із відремонтованим будинком навіть освітлення було якісне, забезпечене трьома ліхтарями, один з яких освітлює дитмайданчик.

У сусідньому будинку – тьмяний двір, а один із під’їздів, розміщений зі сторони зупинки транспорту, освітлюється лише частково. Частина дитмайданчику зі сторони будинку взагалі не освітлюється.

А темрява – найліпший партнер злочинця. Це стосується й території біля під’їздів – вхід у кожен з них має бути освітлено.

Ще одна важлива річ – безпечність проходів у двір або із двору назовні.

Їх не мають затуляти високі кущі, припарковані автомобілі або сміттєві баки.Вони не мають бути звивистими, складними для огляду або захаращеними.

Ви маєте чітко бачити відкритий простір, коли входите у двір або виходите із нього.

Що стосується львівських будинків-близнюків, деякі проблеми із цим були в обох випадках, але якісніше освітлення покращувало ситуацію в будинку по вул. Вернадського, 4.

Важливо, щоб довкола багатоквартирника взагалі було якнайменше місць, де міг би зачаїтися зловмисник.

Назва вулиці та номер будинку мають бути добре видні та освітлені в темну пору, як і номери під’їздів.

Це полегшить орієнтування людей – навіть зі слабким зором – на місцевості, не затримуватиме їх у темну пору та не дасть злочинцям додаткової фори в переслідуванні можливої жертви.

Важливим є й освітлення в самому будинку: як у під’їзді, так і на кожному сходовому майданчику, адже зловмисник може причаїтися в темному закутку.

Ми помітили, що в обох будинках з цим пунктом було найменше проблем, до того ж у будинку по вул. Вернадського, 4 освітлення було дійсно яскравим та однаковим на кожному поверсі.

В ідеальному варіанті біля під’їздів мають бути камери спостереження, в кожному під’їзді – консьєрж, а в будинку – охорона і шлагбаум.

І ще варто на дошки оголошень додати поради для мешканців: як їм подбати про власну безпеку, які телефони гарячої лінії використовувати в разі складних ситуацій.Та далеко не всі можуть дозволити собі такі витрати. Однак подбати про елементарне – під силу. Це, передовсім, освітлення, інформаційні написи та безперешкодне пересування прибудинковою територією.

По завершенні аудиту найчастіше ключовим питанням стає, як добитися впровадження його результатів.

Мало розуміти проблему в усіх подробицях – потрібно її ще й оперативно вирішити.

Усе залежить від форми управління, яку обрав ваш будинок.

Якщо у вас створено ОСББ або ЖБК, або ж співвласники самостійно управляють будинком без ОСББ – рішення про впровадження в життя рекомендацій “гендерного аудиту безпеки” потрібно прийняти на зборах співвласників.

Це матиме вплив на тариф за управління будинком, але незначною мірою, тому що найчастіше рекомендації щодо безпеки є досить елементарними, а їх впровадження – не надто витратним.

Якщо будинком управляє ЖЕК або управитель – результати аудиту, навіть якщо ви провели його своїми силами – варто доносити вже до них, вимагаючи впровадження.

Таке рішення варто виносити на збори власників квартир у будинку, адже всі ви відповідаєте і за прибудинкову територію, і за під’їзди.

В будь-якому разі, проблему варто обговорювати із сусідами, заручившись їх підтримкою, і доручати її подолання “виконавчому органу”, який у вашому випадку займається управлінням.

Як показав приклад будинків-близнюків, різниця в результатах аудиту безпеки криється в формі управління.

Бо у краще облаштованому створено ОСББ, ним опікується управляюча компанія, яку обрали самі співвласники.

Тоді як іншим додом досі завідує комунальне підприємство. Однак ніщо не перешкоджає співвласникам і другого будинку об’єднатися і добитися від свого управителя бажаних змін у питаннях безпеки.

Схожі статті