Онлайн курси Фінансова грамотність

Навчальний курс “Візьміть фінанси під контроль”

Навчальний курс “Візьміть фінанси під контроль” – це 25 максимально корисних безкоштовних лекцій, які допоможуть внутрішньо переміщеним особам та широким колам українців, які постраждали від повномасштабного вторгнення росії до України налагодити фінансову поведінку. Лектори курсу, фінансові експерти Микола Ільїнов та Тетяна Романенко послідовно, на прикладах та з практичними завданнями показують, як значно ефективніше контролювати власні прибутки та видатки, заощаджувати та інвестувати кошти. Адже належна фінансова поведінка – це те, що може значно підвищити рівень життя та комфорт багатьох українців навіть під час складних випробувань.

Ви можете просто зараз переглянути всі відео поспіль на YouTube у форматі плейлиста.

З цього навчального курсу ви дізнаєтеся:

    • як варто правильно контролювати власні родинні фінанси: з теоретичної, практичної та технічної точок зору;
    • як налагодити правильне заощадження фінансів навіть тоді, коли, здається, немає на чому зекономити;
    • як провести аудит власним видаткам та прибуткам, а також правильно зводити “баланс” родинного бюджету;
    • які існують неочевидні джерела прибутків, які можна розглядати як додаткові тощо.

Загалом курс складається з корисних фінансових порад і практик, поділених на чотири ключові блоки:
1. Облік та управління витратами
2. Управління доходами
3. Грамотне використання фінансових послуг
4. Інші “лайфхаки” управління сімейним бюджетом

Курс є абсолютно практичним, сповненим порад і рекомендацій. Але, щоб скористатися його перевагами, слід виконувати завдання, працюючи з власним бюджетом.

Представляємо вашій увазі послідовний виклад лекцій курсу з коротким описом цих лекцій.

Лекція 0. Візьміть фінанси під контроль: вступне заняття

Пропонуємо вашій увазі вступний урок онлайн-курсу “Візьміть фінанси під контроль”. У ній загалом охарактеризовано курс, пояснено його практичну цінність.
Вступна лекція дасть вам змогу ознайомитися з ключовими темами курсу, зі способом викладення знань та їх контролю.

Лекція 1. Візьміть фінанси під контроль: Визначаємо категорії витрат та пріоритизуємо їх (Порада 1)

Цього разу мова піде про категорії витрат: лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – пояснять, як їх визначати та пріоритизувати. А наприкінці відео ви отримаєте практичне завдання, яке дозволить легко налагодити щоденний облік витрат!

Ідея звернути увагу на особисті фінанси зазвичай виникає у нас під час кризової ситуації. Для багатьох з нас війна в Україні стала причиною скорочення доходів чи витрати місця роботи. На додаток, курс гривні впав, а ціни на продукти та послуги зросли. Найскладніша ситуація – у переселенців, які вимушені починати нове життя на новому місці, маючи мізерні ресурси. У такій ситуації гроші можуть стати рятівним ресурсом, грамотне управління яким допоможе подолати розгубленість, висвітлить реальну ситуацію і стане точкою опору для прийняття дієвих рішень.

Як підійти до оцінки цієї ситуації? Як проаналізувати бюджет? Як використати наявні фінансові ресурси? Цим питанням присвячений перший блок курсу.

 

Лекція 2. Візьміть фінанси під контроль (Порада 2)

Блок 1. “Облік та управління витратами”. Порада 1. Визначаємо категорії витрат та пріоритизуємо їх
Цього разу мова піде про засоби обліку та планування особистих фінансів: лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – пояснять, які саме засоби найкраще підходять для того, щоб вести регулярний облік своїх витрат та допоможуть обрати для цього найкращий для вас інструмент.
Як завжди, цей урок-порада містить практичні задачі, які допоможуть вам найкращим чином опанувати запропоновану інформацію.

 

Лекція 3. Візьміть фінанси під контроль (Порада 3)

Блок 1. Порада 2. “Визначте засоби обліку та планування особистих фінансів”
Чергова порада курсу, яка також належить до першого блоку інформації – “Слідкуйте за своєчасністю та точністю внесення інформації, особливо щодо витрат”.
Експерти курсу Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – пояснять, чому саме важливо точно фіксувати усю фінансову інформацію та як це допоможе краще її контролювати.
Окремий акцент зроблено на витратах, оскільки важливо фіксувати їхню конкретну різноманітність.

 

Лекція 4. Візьміть фінанси під контроль (Порада 4)

Блок 1. Порада 3. “Створюємо подушку безпеки (резервний фонд)”
Переважна більшість людей витрачає всі зароблені за місяць гроші, не залишаючи собі ніякого запасу. Якщо запитати таку людину, чому він не робить заощаджень, він скаже, мовляв, “грошей і так не вистачає, ось коли я буду заробляти більше, ось тоді в мене будуть зайві кошти, а значить з’явиться можливість щось відкладати”. Але життя іноді надає нам неприємні сюрпризи. Особливо такі сюрпризи неприємні в період кризи та війни. Ви можете захворіти, може зламатися пральна машина та інше. Тож варто почати формувати подушку безпеки або “резервний фонд”. Експерти Микола Ільїнов та Тетяна Романенко пояснять, як це робити та як планувати фінанси принаймні на 1 місяць, щоби відкласти кошти.

 

Лекція 5. Візьміть фінанси під контроль (Порада 5)

Блок 1. Порада 4: “Переходимо до середньострокового планування (3-6 місяців)”
Якщо запитати когось, на що більше за все він витрачає грошей, то більшість людей, орієнтуючись на те, де вони частіше за все бувають, тобто скажуть, що більшість грошей витрачається на їжу, бо найчастіше ми відвідуємо продуктові магазини та супермаркети. Але після того, як людина починає вести облік своїх витрат, провівши аналіз витрачених грошей, робить висновок, що на їжу витрачається насправді менше, ніж здавалося.
Після того, як Ви навчилися планували свої витрати на місяць, почали вести облік витрат та побачили різницю між тим, тим як Ви планували і тим, як Ви витрачаєте фактично, почніть планувати Ваші витрати на середньострокову перспективу 3-6 місяців. Тож дивіться докладно про таке планування у цьому відео, а також радимо зробити практичне завдання, подане наприкінці уроку.

Лекція 6. Візьміть фінанси під контроль (Порада 6)

Блок 2. “Управління доходами”. Порада 1. Починайте планувати не тільки витрати, але й доходи”.
Для того, щоб сімейний або особистий бюджет був повним, треба окрім витрат спланувати і Ваші доходи. В 99% випадків, заплановані витрати будуть перевищувати Ваші існуючи доходи. В умовах війни та падіння доходів, ця ситуація може тільки погіршиться. До того ж, більшість людей мають внутрішнє бажання постійно покращувати рівень свого життя та починають планувати покупки більш дорогих речей, витрати на які, зазвичай, зростають швидше, ніж зростають доходи.
Але планування доходів як раз і дозволить Вам зрозуміти в чому проблема Ваших фінансів: Ви мало заробляєте або багато витрачаєте? Можливо Ваш варіант десь посередині!

Лекція 7. Візьміть фінанси під контроль (Порада 7)

Блок 2, Порада 2. “Починайте планувати не тільки витрати, але й доходи. Шукайте додатковий дохід”.
Лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – пояснять, яким чином варто додавати джерела доходу до власних можливостей, але без шкоди решті діяльності, як планувати та обліковувати такі доходи тощо.
Додатковий дохід – це дуже корисна можливість під час кризових ситуацій, і тим важливіше усвідомлювати продуктивність використання власних навичок, вміти її аналізувати

Лекція 8. Візьміть фінанси під контроль (Порада 8)

Блок 3. “Грамотне використання фінансових послуг” Порада 1. “Грамотно користуємося кредитами. Відрізняємо корисний кредит від шкідливого”.
Порада показує українцям проблему маркетингу в кредитуванні й необхідність приймати зважені й раціональні рішення щодо кредитів.
Лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – пояснять, яким чином відрізнити кредити, які допоможуть вам і не стануть обтяжливими від тих, якими точно не варто користуватися.

Лекція 9. Візьміть фінанси під контроль (Порада 9)

Блок 3. Порада 2. “Беріть вигідні кредити, навіть, якщо у вас є заощадження”.
Ця порада є неочевидною для багатьох українців, враховуючи наш травматичний економічний досвід 90-х та 2000-х. Утім, кредити дійсно бувають вигідними, і в цій лекції розказано – за яких умов.
Також пояснено, як використати кредит з максимальною користю – розраховуючи економічні вигоди від його застосування.

Лекція 10. Візьміть фінанси під контроль (Порада 10)

Блок 3. Порада 3. “Грамотне використання фінансових послуг – продовження кредитного курсу”
В ході представлення цієї поради лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – розкривають зміст поняття фінансових послуг та показую, які з них нині найактуальніші.
А головне – пояснюють, як не припуститися помилок, обираючи необхідні фінпослуги для власної родини.

Лекція 11. Візьміть фінанси під контроль (Порада 11)

Блок 3. Порада 4. “Зважайте на форми кредиту: готівкою чи кредитною карткою”
В цій лекції пояснено специфічні особливості готівкової або безготівкової форм кредитування.
Зокрема, пояснено, чому необхідно дотримуватися лімітів та чому навіть вигідні на перший погляд кредити потребують уважного ознайомлення з правилами.

Лекція 12. Візьміть фінанси під контроль (Порада 12)

Блок 3. Порада 5. Аналізуйте альтернативи банківським кредитам.
Порада для тих, хто шукає розуміння повного спектру фінансових послуг та можливостей розвитку власної справи, або ж має потребу в споживчому кредитуванні.
В будь-якому разі, такі варіанти, як – наприклад – револьверні фонди (для будинків) та інші інституції не варто відкидати, якщо хочете мати пристойний спектр для вибору фінансових механізмів.

Лекція 13. Візьміть фінанси під контроль (Порада 13)

Блок 3. Порада 6. “Навчіться правильно “читати” рекламу кредитів та позик”
Лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – докладно пояснюють специфіку рекламування кредитів, особливо мікрокредитів та споживчого кредитування.
Адже часто такі реклами перебувають на грані законності: для багатьох людей складно розібратися зі справжньою специфікою кредиту, при цьому крикливі знижки та акцію часом підштовхують до поспішних рішень. Експерти курсу пояснюють, чого саме варто остерігатися в такому випадку.

Лекція 14. Візьміть фінанси під контроль (Порада 14)

Блок 3. Порада 7. “Уникайте шкідливих кредитів, закриваючи “докризові” запозичення починайте з найбільших”.
Суть цієї поради, якщо коротко – уважно аналізувати специфіку кредитів, які ви збираєтеся брати, та приймати рішення не під тиском емоцій, а лише після ретельного розрахунку.
Водночас, лектори курсу радять аналізувати попередні запозичення та пояснюють, в якій послідовності їх варто “закривати”.

Лекція 15. Візьміть фінанси під контроль (Порада 15)

Блок 3. Порада 8. “Дбайте про свою фінансову поведінку: кризи минають, а кредитна історія лишається на все життя…”
Лектори курсу пояснюють специфіку формування кредитної історії та те, чому вона з особою та її родиною на все життя, незважаючи на кризи, країни проживання тощо.
Саме враховуючи ці обставини, експерти пропонують формувати свою фінансовю поведінку повсякчас, не допускаючи невигідних кредитів або надто високих запозичень без змоги вчасно їх покрити.

Лекція 16. Візьміть фінанси під контроль (Порада 16)

Блок 3. Порада 9. “Заощаджуйте гроші безпечно”
Ця порада стосується технічної грамотності при поводженні із фінансовими заощадженні. Адже нині ситуація на ринку фінпослуг є не лише цариною добросовісних кредитонадавачів або банків.
У сфері є також шахраї та аферисти, які можуть представлятися працівниками банків абощо й виманювати кошти в українців. Ця ситуація поширена в усьому світі, тому слід ретельно дбати про безпеку власних заощаджень.

Лекція 18. Візьміть фінанси під контроль (Порада 18)

Блок 4: “Лайфхаки управління сімейними фінансами”. Порада 1. “Робіть вигідні покупки та вчіться їх визначати”
Лектори курсу – фінансові експерти Спільноти “Управбуд” Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – переходять у цьому блоці до різноманітних специфічних порад щодо фінансової грамотності.
Перша з-поміж них стосується аналізу потреб в покупках та варіантів купівлі як ознак відповідальної та фінансово грамотної поведінки.
Адже виключивши зі споживання спонтанні покупки, “розвантаживши” холодильних від продуктів, які там дарма збираються – можна значно поліпшити свою споживчу поведінку.

Лекція 19. Візьміть фінанси під контроль (Порада 19)

Блок 4. Порада 2.”Визначте, які запаси краще не робити” ʼ
Наші фінанси – це не лише активні витрати, це іще й специфічні способи заощаджень, які можна розподілити на цілий спектр.
Є серед них такі, які поліпшують фінансову ситуацію, але є й ті, які краще не робити з різних специфічних прочин. Про них в ході цієї короткої лекції й розкажуть експерти курсу.

Лекція 20. Візьміть фінанси під контроль (Порада 20)

Блок 4. Порада 3. “В умовах кризи купуйте товари за доступними цінами”
Однією з ознак нездорової споживацької поведінки є марнотратство. І часто воно полягає не лише в спонтанних покупках непотрібних речей або продуктів. Мова йде також і про покупки за завищеними цінами, або ж – елітних товарів категорії, де є й пристойний економ-клас. Ваші витрати мають співвідноситися не лише з попереднім стилем життя, але й із новими обставинами. Якщо на товари доводиться брати кредити, – треба зробити все можливе, щоби вартість цих товарів, відтак, поступово зменшувалася в перспективі.

Лекція 21. Візьміть фінанси під контроль (Порада 21)

Блок 4. Порада 4. “Здоров’я – головний пріоритет”
Порада чітко розставляє фінансові пріоритети, пояснюючи, що вони точно не є головнішими, за суто людські. А ключовим пріоритетом є, звісно є, не споживацькі забаганки, а здоровʼя.
Адже воно не лише напряму впливає на якість нашого життя, але й дає змогу потім відновитися та виконати фінансові зобовʼязання власної родити. Отже здоровʼя – це той ресурс, який вимагає вкладень – і першочергово.

Лекція 22. Візьміть фінанси під контроль (Порада 22)

Блок 4. Порада 5. “Великі витрати? Плануйте!”
Ця порада знову стосується витрат, але цього разу – саме таких, які потребують значних вкладень – від купівлі нерухомості до освіти абощо.
Практично усі такі потреби можна передбачити, а отже – спланувати з фінансової точки зору. Лектори курсу пояснюють, як це зробити в найефективніший спосіб.

Лекція 23. Візьміть фінанси під контроль (Порада 23)

Блок 4. Порада 6. “Правильно користуємося спеціальними пропозиціями”
Знову експерти курсу апелюють до неблагонадійності маркетингових пропозицій, і водночас – до можливостей, які нажають акції та розпродажі.
Адже будь-які спецпропозиції – це не лише можливість дешевше купити дещо необхідне, але й ризик придбати щось або непотрібне, або неякісне.
Тому й тут експерти радять бути уважними та використовувати підходи фінансової грамотності.

Лекція 24. Візьміть фінанси під контроль (Порада 24)

Блок 4. Порада 7. “Розподіляємо обов’язки щодо сімейного бюджету”
Експерти курсу пояснюють, наскільки важливо узгодити власні фінансові внески до сімейного бюджету та планувати прибутки й витрати з урахуванням усіх надходжень та планування розвитку усіх членів родини.

Лекція 25. Візьміть фінанси під контроль (Порада 25)

В цій заключній лекції фінансові експерти, які читають цей курс – Тетяна Романенко та Микола Ільїнов – підводять підсумки щодо усіх порад, показуючи, наскільки може змінитися фінансова ситуація в родині за умови впорядкування фінансів сімейного бюджету, як прибутків, так і видатків.
Лектори іще раз звертають увагу на те, що комплексна фінансова грамотність та контрольована та раціональна фінансова поведінка дасть вам змогу значно поліпшити фінансову ситуацію в родині.

 

Висновки, тлумачення й підсумки, озвучені в межах цього навчального курсу та у супровідних матеріалах до нього, жодним чином не відтворюють поглядів IFC, Групи Світового банку чи Швейцарської Конфедерації. Цей навчальний курс є інформаційним та не замінює консультації радника з правових питань або фахівця іншого профілю. На IFC, Групу Світового банку чи Швейцарську Конфедерацію не може бути покладена жодна відповідальність за будь-які збитки, втрати, заподіяну шкоду, боргові зобов’язання та/або будь-які інші можливі наслідки, що виникли через опублікування або використання інформації, озвученої в цьому навчальному курсі. Виключно користувач несе відповідальність і ризики, пов’язані з його використанням. 

Зміст навчального курсу захищено авторським правом. Уся інформація та матеріали, використані для підготовки цього навчального курсу, є власністю IFC. 

Викладена в межах навчального курсу інформація призначена для загального користування. Навчальний курс розповсюджується за умови, що він не буде продаватися, передаватися в платне користування або використовуватися будь-яким іншим чином з метою отримання прибутку без попередньої письмової згоди IFC. Відтворення, копіювання й поширення навчального курсу та/або його частин у будь-якій формі дозволене з обов’язковим посиланням на цей навчальний курс. 

Підписуйтеся на канал Управбуд, тисніть на “дзвіночок”, щоб не пропустити нових занять курсу: https://www.youtube.com/c/UpravbudInfo
Також підписуйтеся на Фейсбук Управбуду, тут також будуть нові відео та чимало іншої цікавої інформації як для ВПО, так і для ОСББ: https://www.facebook.com/upravbud.ua

Схожі статті