Головна Навчання

Любов Карпенко: “Важливою складовою навчання в АМУЖН є семінари, де вчать, як вести бізнес”

Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Любов’ю Карпенко, головою правління Громадської спілки “Запорізький ресурсний центр “КРУГ”. 

У цьому матеріалі ви можете ознайомитися з текстовим варіантом другої частини нашої розмови з Любов’ю Карпенко, у якій ідеться про освітній проєкт для управителів VITAL EAST, жінок в управлінні багатоквартирними будинками та оповідається про переваги участі в професійних асоціаціях управителів.  

Розповідь подано від першої особи, як і передбачено форматом.

Також радимо прочитати першу частину розмови: “Отримувати важливі для розуміння сфери ЖКГ знання потрібно всім”, – Любов Карпенко

 

Про жінок в управління багатоквартирними будинками 

Я свого часу сама отримала квартиру в ЖБК, народила дитину, закінчила курси бухгалтерів і починала працювати як бухгалтер ЖБК. На жаль, якщо дитина зовсім маленька і у жінки немає кому з нею допомогти, мені здається, жінка не зможе повноцінно займатися будинком. Коли дитина підросте і піде в дитячий садок – тоді так. А перший рік – дуже важко. Хоча такий досвід в Україні є і я дуже рада за таких жінок.

Я вважаю, що більшість жінок до роботи голови правління ОСББ або управительки будинку ставляться як господині. Тобто вони таким жіночим поглядом дивляться на будинок – як навести лад, щоб у будинку було затишно.

А от у чоловіків на це інший погляд, вони з іншого боку підходять. Тому дуже добре буває, коли голова правління ОСББ – жінка, але в неї є 1-2 помічники по будинку – чоловіки, які їй допомагають. Наприклад, інколи виникає потреба у виконанні робіт, які жінка просто фізично не може зробити. Тому якщо у неї є такі помічники, це ідеальний випадок, і тоді в будинку дійсно буде з часом наведено лад і будинок стане затишнішим. 

Нещодавно в Україні створено громадську спілку «Жінки в управлінні багатоквартирними будинками». Я закликаю жінок, для яких управління будинком – професія, дізнаватися більше про цю організацію, вступати до неї, і зрештою – отримувати нові знання, адже членство в громадській спілці передбачає участь у тренінгах та консультації. 

Також участь у громадській спілці передбачає обмін досвідом. А це практична складова навчання. Варто, однак, пам’ятати, що одне й те ж питання в різних регіонах може вирішуватись по-різному. Навіть в одному місті в різних будинках одне і те ж питання може вирішуватись по-різному, саме тому в таких громадських організаціях дуже цінною є можливість обмінятися досвідом, навчитись чогось нового і далі підвищувати свій професійний рівень. 

 

Про освітній проєкт для управителів VITAL EAST 

Проєкт VITAL EAST — це вже другий такий етап великого освітнього проєкту. Перший відбувався у минулому та позаминулому роках на Західній Україні, у Львові. У 2021-22 роках проєкт прийшов до нас на схід України, і повністю він називається «Професійно-технічне навчання управителів багатоквартирних будинків і хаус-майстрів в Запорізькій і Харківській областях».

Партнерами цього проекту є декілька громадських спілок. Перш за все, заявку подали наші партнери, з якими ми співпрацюємо з 2015 року. Це IWO, громадська організація – Ініціатива «Житлове господарство у Східній Європі», яка базується у Берліні. 

Також партнером є Європейський освітній центр економіки житлового господарства та нерухомості у місті Бохум. На базі цього центру відбувається навчання фахівців у галузі житлового господарства та нерухомості Німеччини. Також серед партнерів наша спілка Запорізький ресурсний центр “Круг”, громадська некомерційна Всоціація власників житла “Фонд Сприяння” з Харкова та Львівська громадська організація “Центр досліджень місцевого самоврядування”.

Це невеликий проєкт, в рамках якого ми ще в липні почали програму по набору групи на навчання. Набрали групу 25 осіб, це голови правлінь ОСББ, для яких управління багатоквартирним будинком стало професією. Вони вже є ФОП-ами і свої послуги надають не лише у своїх, а іще в декількох будинках. У нас були представники невеликих компаній, які надають послуги управління житловим фондом, були навіть представники великої компанії із Запоріжжя. Також до складу групи були набрані тимчасово переміщені особи, які стояли у центрі зайнятості для надання їм можливості отримати нову професію, щоб вони могли в подальшому працювати у цій галузі.

Навчання проходило на базі нашої Запорізької Політехніки. Це курс підвищення кваліфікації, мінімально він складає 72 години. Учасники проєкту вивчали нормативну базу, особливості технічного обслуговування, заходи енергомодернізації, економічні аспекти діяльності ОСББ і управляючих компаній. 

Також у нас був цілий блок, присвячений комунікаціям. До нас приїжджала Ярослава Сорокопуд, яка є спеціалісткою в цій галузі. Тож 72 години навчання пройшли дуже швидко та продуктивно. Із набраних 25 осіб закінчили наші курси 23 особи, які отримали свідоцтво про підвищення кваліфікації і проходження навчання.

Наступного року із цих 23 осіб п’ять кращих, які по закінченню навчання набрали найбільше балів, поїдуть до міста Бохум у Німеччині для проходження там навчання та підвищення своєї кваліфікації. Тож проєкт VITAL EAST дозволить нашим запорізьким і харківським управителям підвищити свою кваліфікацію. Я сподіваюся, що далі цей проєкт через певний час буде реалізований іще й у Одесі. 

 

Про те, навіщо ОСББ та управителям вступати до професійних Асоціацій

Одразу скажу, що вступати в професійні Асоціації я рекомендую усім – головам правлінь ОСББ та управителям, незалежно від того, чи це велика компанія, чи ФОП. 

Асоціація менеджерів та управителів житловою нерухомістю (АМУЖН) створена не так давно, особисто я стала її членом у цьому році. До того я була членом Асоціації управління житла, якою керує Василь Ліман, у ній членами є здебільшого великі управляючі компанії. В АМУЖН входять і управляючі компанії, і ФОПи, які поки що лише мають великі плани стати потужними великими організаціями. 

Ні для кого не секрет, що комерційні організації працюють для того, щоб отримувати прибуток. Але що мені подобається в АМУЖН, то це те, що члени Асоціації представляють здебільшого соціально спрямований бізнес. Вони дійсно працюють з мешканцями, практично до кожного доходять і доносять свою ідею – зробити багатоквартирні будинки комфортними та безпечними.

АМУЖН, як і чимало інших громадських спілок, проводить тренінги, семінари, вебінари, під час яких учасники Асоціації спілкуються та обмінюються досвідом. У цій Асоціації не лише розповідають про управління будинком. Важливою складовою навчання в АМУЖН є семінари, де вчать, як вести бізнес. Це убезпечує управителів від вигорання, оскільки часом буває, що технічні знання у них є, а навичок ведення бізнесу – немає. Саме тому якщо ви сьогодні ФОП, але у вас є великі плани, ви хочете організувати велику управляючу компанію, вже зараз потрібно вступати в Асоціацію управителів, аби отримати там необхідні знання, досвід, доступ до консультацій від фахівців. Звичайно, я рекомендую Асоціацію менеджерів та правителів житловою нерухомістю.

А жінкам, керівницям ОСББ, керівницям управляючих компаній, я рекомендую водночас ставати членами громадської спілки «Жінки в управління багатоквартирними будинками». Як я вже згадувала, це новостворена спілка, її керівницею є Ганна Прокіпець. Однак, уже сьогодні спілка провела велику кількість онлайн-семінарів, під час яких надають рекомендації щодо ведення бізнесу, щодо керування ОСББ, і вони будуть потрібні не тільки жінкам, а й чоловікам. 

Також я є членом Міжнародної асоціації менеджменту нерухомості. Рекомендую великим управляючим компаніям ставати членами міжнародних спілок, бо ви вже будете виходити на інший рівень, спілкуватись з представниками галузі з інших країн, набувати досвіду цих країн, і часто він є дуже цінним. 

Крім того, для управителів може бути корисним членство в ЕМАУ – це експертна міжгалузева асоціація України, яка свого часу розробила програму навчання для управителів, що була затверджена наказом Мінрегіону. 

Для того, щоб отримати знання та досвід, доступні в Асоціаціях управителів, часто не обов’язково бути керівником якоїсь компанії. Наприклад, голова правління ОСББ може за бажання стати членом і АМУЖН, і жіночої громадської спілки. Однак усюди потрібно платити внески, адже Асоціації несуть певні затрати – це і оренда приміщення, і комунальні послуги, та й керівник організації повинен отримувати хоч якусь мінімальну, але заробітну плату. Однак сплата внесків точно не має бути перепоною для того, аби стати членом таких професійних Асоціацій.

 

Схожі статті