Житловий сектор міста: юридичні аспекти Муніципалітетам

Така різна влада: в чому відмінності між органами державної влади та місцевого самоврядування

Напевно ви хоча б раз чули, що в кожному місті є органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Здавалося б і ті, й інші організації мають владу, однак на практиці в них докорінно різні функції й звертатися до них необхідно з різних питань. Саме для того, щоб розібратися, хто й за що відповідальний у кожному місті та як громадяни можуть впливати на владу та брати участь в управлінні не тільки своїм будинком, а й своїм містом, ми розпочинаємо цикл публікацій, присвячених муніципальному управлінню. 

З цього та наступних матеріалів ви дізнаєтеся: що таке орган місцевого самоврядування та чим він відрізняється від органів державної влади, які обов’язки мають депутати міської ради та як змусити їх враховувати думку громади, хто насправді відповідальний за стан парків та дерев у місті, як подати свою ініціативу та реалізувати необхідні покращення у своєму кварталі, та багато іншого. Сподіваємося ці матеріали будуть особливо корисними для вас під час зміни ситуації у вашому місті на краще. 

В усіх демократичних країнах поряд із органами державної влади, які забезпечують вирішення питань загальнодержавного значення, обов’язково функціонують відносно автономні органи місцевого самоврядування, які мають власні бюджети та забезпечують задоволення потреб мешканців конкретного населеного пункту країни. Україна не є винятком. Поряд з центральними та місцевими органами державної влади в нас функціонують органи місцевого самоврядування з метою того, щоб самостійно вирішувати питання місцевого значення. 

Влада на місцях: як це працює в Україні? 

Як вам відомо ще зі шкільного курсу правознавства, система органів державної влади складається з трьох складових: законодавчої, судової та виконавчої. З першими двома все зрозуміло: органом законодавчої влади є Верховна Рада України, органами судової влади є всі суди, які функціонують на території України. 

Щодо органів виконавчої влади, то ця система є більш розгалуженою, оскільки її основна функції – виконання законів на усіх рівнях. Саме тому, органи державної влади поділяються на центральні (Кабінет Міністрів України, міністерства, державні комітети та інші відомства) та місцеві (місцеві державні адміністрації). Центральні органи виконавчої влади крім функції виконання законів здійснюють також функцію підзаконного регулювання — можуть ухвалювати постанови, видавати накази для кращої реалізації та деталізації прийнятих Верховною Радою законів. Щодо місцевих державних адміністрацій, то вони мають особливі функції, оскільки одночасно виконують і свої функції органу виконавчої влади і делеговані повноваження від органів місцевого самоврядування, тобто допомагають місцевим радам реалізовувати прийняті ними рішення. 

Органи місцевого самоврядування: чого від них варто очікувати? 

Що ж до органів місцевого самоврядування, то якщо говорити простою мовою, основна мета їх діяльності — робити так, щоб життя у місті було комфортним та безпечним, була розвинена інфраструктура і місто розвивалося. Депутати місцевої ради є представниками територіальної громади – жителів міста, села або селища, в якому діє відповідна рада. Депутати не отримують заробітної плати та на громадських засадах працюють на користь своїх виборців. 

Оскільки органи місцевого самоврядування працюють на користь жителів конкретного населеного пункту, то своєю діяльністю вони мають вирішувати саме ті питання, які важливі для конкретного населеного пункту. До таких питань належать, зокрема: облаштування комфортної інфраструктури, щоб громадський транспорт слідував за розкладом, а катання на велосипеді було безпечною справою, прийняття рішень щодо дизайн-коду вивісок та реклами, які можуть бути розміщені в місті тощо. До повноважень органів місцевого самоврядування також відносяться питання поводження з відходами, забезпечення безперебійності функціонування комунальної сфери, розпорядження землею та багато інших завдань, які є важливими для комфорту життя кожного з нас. 

Іншими словами, для управління містом працюють міська рада, яка складається з депутатів — представників жителів міста, міський голова та державні адміністрації, які в межах своїх повноважень допомагають міській раді реалізовувати прийняті депутатами рішення. 

Що саме варто вимагати в місцевих депутатів?

В той же час, всі виборці мають право звертатися до свого депутата для допомоги та сприяння вирішення певних питань. Наприклад, ми можемо звернутися до депутатів щодо створення робочої групи для розробки місцевої програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків та увійти до складу цієї групи. Можемо звертатися до депутатів у випадку виявлення незаконного будівництва або при необхідності звернення уваги міської ради на певне питання, яке тривалий час не вирішується — як-то давній незавершений ремонт дороги, велике забруднення повітря від роботи заводу тощо. 

У наступних матеріалах ми розповімо вам яким чином жителі будь-якого населеного пункту мають можливість вплинути на якість свого життя – подати місцеву ініціативу, взяти участь у громадських слуханнях або реалізувати свій проект за допомогою бюджету участі. Чинне законодавство передбачає багато можливостей для громадян щоб впливати на якість життя у своєму місті. Сподіваємося, з нашою допомогою ви будете до цього готові. Особливо, коли на носі — місцеві вибори, а отже — черговий рубіж, коли депутати та кандидати в депутати особливо уважні до нас — своїх виборців.

Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом 

Схожі статті