Головна Місцеві програми фінансування

“Зв’язка “ОСББ + управитель” є ідеальною для розвитку будинку”, – Павло Хобот

Нещодавно у форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Павлом Хоботом – головою Асоціації взаємодії ОСББ та ЖБК “Наш дім” з міста Дніпра. На цьому тижні ми опублікуємо декілька матеріалів, створених на основі цього інтерв’ю. Другий матеріал цієї серії присвячений місцевим програмам підтримки ОСББ та ЖБК в місті Дніпро, різниці між навчанням голів правлінь ОСББ та професійних управителів, а також про особливості фінансування Асоціації “Наш дім”. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Павла Хобота, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:

Про принципи підтримки ОСББ у різних містах України та “титульні списки”

Ставлення влади до ОСББ в усіх містах України досить різне. Наскільки я знаю, в Харкові місцева влада дуже прохолодно ставиться до ОСББ, фінансів на їхні цілі з міського бюджету особливо й не виділяють. Інша справа – на Західній Україні, наприклад у Львові – там міська влада йде назустріч ОСББ в багатьох питаннях, щедро фінансуючи заходи для об’єднань співвласників. І там немає так званих “титульних списків”, які є в тому ж Дніпрі. 

Ці “титульні списки”, або просто “титули”, якщо перекладати з чиновницького сленгу – це ті кошти, які виділяються на ремонт “ЖЕКівських” будинків і зрідка – будинків з ОСББ. Десь виходить 95% на 5% не на користь об’єднань. Ці списки абсолютно непрозорі, вони підписуються розпорядженням мера, можуть змінюватися “заднім числом”. Розпорядник таких коштів – департамент житлового господарства. Зрозуміло, що там може бути й практика відкатів – непрозора це схема, одним словом. 

Ясно, що така ситуація – справжня проблема. Але з нею мають боротися співвласники “ЖЕКівських” будинків, оскільки саме вони зацікавлені в її прозорості. Зрозуміло, що такої боротьби немає й навряд чи буде – адже співвласники в таких будинках не згуртовані. 

Нас же цікавить сегмент ОСББ та ЖБК. І саме тому ми вимагаємо, щоби міська влада передбачала в бюджеті пропорційно кошти на ОСББ та ЖБК з одного боку – і на ЖЕКівські будинки з іншого. Щоб співвідношення було не 95% на 5%, а принаймні 75% на 25%, щоб відповідало реальному співвідношенню будинків без ОСББ до будинків з ОСББ або ЖБК. І в Дніпрі, якщо взяти до уваги усі міські програми по допомозі ОСББ та ЖБК, таке співвідношення вже наближається до очікуваного, і це великий позитив. Тобто такі кошти використовуються значно ефективніше, ніж зазвичай. 

Про інструменти підтримки ОСББ та ЖБК у Дніпрі 

Окрім вже згаданої програми сприяння діяльності ОСББ та ЖБК у Дніпрі варто згадати й цілу низку інших. Так, минулого року з’явилася програма підтримки ОСББ. Це “безкоштовна програма”, як ми її називаємо. Це – не співфінансування, а повністю кошти з міського бюджету. Тому інша її назва, неформальна – “титули для ОСББ”. Розпорядником програми є департамент житлового господарства. І саме він визначає підрядників, підписує акти, платить кошти. Переможці програми визначаються за “ручним” принципом, тобто по факту їх визначають самі чиновники. Є там деякі ОСББ, але їх можна вважати “своїми”, тобто вони не надто суперечать вердикту чиновників. Наскільки я знаю, переможцям минулорічної програми й досі обіцяють ремонти, але чи добилися вони їх проведення – тут досі питання. 

Третя програма, яка вже існує третій рік – це “Енергоефективна оселя”. Вона спрямована на підтримку державних програм з енергоефективності. Якщо взяти “теплі кредити”, то держава фінансує свою частину – це від 40% до 70% тіла кредиту. А за цією програмою фінансується іще 30% тіла кредиту. Тобто вона дуже серйозно допомагає ОСББ, які зважилися скористатися “теплим кредитом” від держави. Це також співфінансування, але мінімальне – є випадки, коли ОСББ можуть заплатити всього 10% від тіла кредиту – це надзвичайно вигідно. 

Також ОСББ можуть звертатися до такого інструменту, як бюджет участі міста Дніпра. Вже стало традицією, що ОСББ дуже часто перемагають там, де йдеться про кошти “на благоустрій”. Тож об’єднання співвласників у нас дозріли до того, щоб користуватися різним інструментами.  

Про фінансування Асоціації “Наш дім”

Асоціація “Наш дім” існує, по-перше, за рахунок волонтерської праці, роботи ентузіастів. І це стосується не лише нашої асоціації, але й – за великим рахунком – всього середовища ОСББ. Якби всю добровільну й безкоштовну роботи, яку роблять для середовища окремі голови та члени правлінь ОСББ, монетизувати – вони би стали реально багатими людьми. Без ентузіастів наша сфера давно би вже перестала розвиватися, а ОСББ – добиватися своїх цілей. 

По-друге, ми існуємо завдяки членським внескам. Однак ці внески абсолютно символічні – це 100 гривень на місяць від члена асоціації. Розмір внеску не залежить від розміру будинку.  По-третє, частину коштів дають міжнародні організації. 

Але кошти – це одна річ. Інша – це створення горизонтальних зв’язків, на що кошти, по суті, не потрібні. Це ми робимо для того, щоб члени асоціації допомагали одне одному. У нас є група в Facebook, 8 районних чатів та 1 міський чат у Viber. Вони спеціально створені не лише для того, щоб інформувати про події, пов’язані з діяльністю чи досягненнями асоціації “Наш дім”. Але й для того, щоб члени асоціації могли задавати питання до голів ОСББ, консультуватися. І це відбувається безкоштовно. 

Про різницю між навчанням голів правлінь ОСББ та управителів багатоквартирних будинків 

До початку карантину наша асоціація проводила 1-2 семінари для ОСББ на тиждень. Окрім того, ми проводили екскурсії. 

Останнім часом, у період карантину, велику кількість заходів проводять проєкт IFC та проєкт ПРООН. Йдеться саме про вебінари – онлайн-заходи. Але їх так само відвідують наші ОСББ, ясна річ – у спосіб, який відповідає цифровим комунікаціям. Часом навчальні заходи проводить для ОСББ і міська влада. 

Треба розуміти, що структура навчання для управителів та голів правлінь ОСББ має низку відмінностей. Діяльність голів ОСББ є хоча й професійною діяльністю, але вона не регламентована. На відміну від діяльності управителів, які надають послуги. Для управителів є чіткі регламенти – що вони мають робити, є вимога сертифікації, і – відповідно – є навчання, як правило – перед цією сертифікацією. Для управителів є навчальні курси на базі тих чи інших вузів, серед них – і Придніпровська академія. Проводить навчання Експертна міжгалузева асоціація України – ЕМАУ. Вона проводить навчання, а вже після того інша організація проводить сертифікацію управителів. І управителі отримують документи встановленого зразка й можуть займатися фаховою діяльністю. 

Я вважаю, що наразі подібна структурована й обов’язкова освіта та сертифікація для голів правлінь ОСББ не потрібна. Це дещо обтяжливо. Однак на перспективу над цим питанням варто задуматися. Бо управління будинком – це професійна діяльність. Вона пов’язана з безпекою, це – багатогалузева професійність. 

І тут доречний досвід Естонії. Є управителі – і для них є сертифікація, як і у нас, але за їхнім зразком. І є голови ОСББ двох типів: перші не управляють будинком, а уповноважені представляти інтереси співвласників. І їм не потрібна сертифікація. А є такі голови правлінь ОСББ, які управляють будинком, тобто займаються професійною діяльністю. І для них в Естонії сертифікація потрібно. 

Про співпрацю ОСББ та управителя

Зв’язка “ОСББ + управитель” – ідеальна для багатоквартирного будинку. Може для деяких голів правлінь ОСББ це й болюче питання – як можна “віддати” комусь в управління свій будинок, де ти вже головуєш? Але треба розуміти – все ж лишається під контролем співвласників. Варто лише правильно побудувати стосунки з управителем. Тобто співвласники просто залучають кваліфікованого професіонала, або організацію, де точно знають – як і що в будинку має працювати. Хіба ж це не вигідно для ОСББ? 

 

Схожі статті