За понад два місяці з початку війни ажіотаж щодо оренди житла в безпечних регіонах України не згас. Мільйони вимушених переселенців все іще остерігаються повертатися додому, а чимало з них взагалі не планують цього робити найближчими місяцями. Тому орендний бум набув небаченого розмаху, а там, де є підвищений попит при обмеженій пропозиції — нерідко трапляються прикрі випадки шахрайств.
У попередньому матеріалі Управбуду ми розглянули юридичні поради щодо оренди житла під час війни. Водночас ми усвідомлюємо, що за умов коли житло потрібно знімати терміново і при загостреній конкуренції, не завжди можна дотримуватися всіх юридичних нюансів. Тому ми зібрали практичні поради, яких варто дотримуватися при пошуку та оренді житла, щоб не втрапити “на гачок” до зловмисників.
1. Перевіряйте фото житла та інформацію про нього до внесення коштів за оренду
Нерідко на спеціалізованих сайтах та на майданчиках в соціальних мережах трапляються дуже привабливі оголошення щодо оренди житла. Навіть можна сказати — підозріло привабливі. В таких оголошеннях зазвичай приваблює увагу все: від фото квартири до запропонованих умов оренди. Чи варто вірити таким оголошенням? Ми певні, що трапляються дива навіть при оренді квартир, тож вам може пощастити натрапити на унікальну пропозицію одним із перших — вся інформація виявиться правдивою, тож на вас чекатиме дуже вдалий досвід оренди.
Але в багатьох випадках ці “занадто привабливі” оголошення публікують аферисти. Тому передовсім варто зберегти фото, прикріплене до анкети з описом житла та пошукати за цим зображенням інші за допомогою пошуковика від Google. Це дозволить виявити маніпуляцію — цілком можливо, що фото є фейковим і до запропонованого житла не стосується. Також варто перевірити, чи є оголошення щодо цього житла на інших спеціалізованих веб-сайтах. Зрештою, якщо поверхневий пошук вас не розчарував у цьому оголошенні — варто переходити до дзвінка потенційному орендодавцеві.
2. Вносьте завдаток тільки впевнившись у добропорядності потенційного орендодавця
У багатьох випадках орендодавці просять внести завдаток іще до початку оренди житла та підписання договору — для бронювання квартири. Саме по собі це прохання природне, адже попит на житло є високим, ситуації бувають дуже динамічними. Тому завдаток — така собі страховка на випадок, якщо в орендарів можуть змінитися плани.
Водночас прохання про завдаток — сигнал того, що це оголошення потребує ретельної перевірки, адже часто шахрайство з орендованими квартирами й полягає у виманюванні в орендарів завдатку. Тому щоб уникнути неприємних ситуацій не поспішайте переводити кошти.
Спершу перевірте групи в соціальних мережах щодо оренди житла в обраному місті, перегляньте там повідомлення про випадки шахрайства, зазвичай люди самі залюбки поширюють таку інформацію. Можливо, ви там виявите знайомі фото квартири, нік-нейм “орендодавця” або номер телефона. Найкращий вихід — переводити кошти тільки після підписання договору з власником житла або уповноваженою особою. Навіть якщо фактичний термін оренди буде значно пізніше, ніж ви підпишете договір.
3. Зафіксуйте домовленості щодо оренди в письмовому договорі
У попередньому матеріалі ми навели чимало аргументів на користь письмового договору, який захищає інтереси обох сторін, оскільки попереджає можливі конфліктні ситуації. Повторимось (оскільки це справді важливо): хоч домовленість про оренду житла може бути й усною, однак за можливості варто віддати перевагу саме письмовій формі. Зафіксовані таким чином умови оренди будуть вагомою підставою для захисту прав як орендодавців, так і орендарів.
Тут вже не йдеться про класичне шахрайство, але недобросовісні люди можуть, наприклад, скориставшись вашою скрутною ситуацією, вимагати сплатити значно більшу суму за оренду, або ж покинути житло за умов, коли знайти нове буде вкрай важко. Тому й варто чітко зафіксувати вартість оренди в конкретній валюті, недоторканність майна або потреби провести генеральне прибирання чи навіть косметичний ремонт при виселенні та підстави для цього. А в пригоді тут стане й додаток до договору, про що мова піде далі.
4. Підпишіть акт приймання-передачі житла в оренду
На початку оренди важливо зафіксувати, в якому стані та в якій комплектації ви отримуєте житло. Це допоможе обом сторонам уникнути конфліктів та непорозумінь. Саме фіксація стану квартири на початку, полегшить визначення природного зносу наприкінці оренди житла.
До речі, варто пам’ятати, що природний знос — фізичне старіння майна, тобто зміни, які стаються з квартирою, меблями та обладнанням в результаті їх стандартної побутової експлуатації. Наприклад, якщо десь відклеїлись шпалери або облущилася фарба на підвіконнях через якість використаних матеріалів, то це є природним зносом. Якщо ж ви розбили посуд або ваша домашня тварина зіпсувала меблі — це доведеться компенсувати, бо такі зміни не можуть трактуватися як природний знос.
5. Усвідомте свої права та будьте готові їх захищати
Часто причиною подальших конфліктів або просто неприємних ситуацій є наш страх ставити запитання та наполягати на тому, що ми вважаємо правильним. Це правило працює й на приклад оренди житла. Тут кожна із сторін має право на укладення договору та детальне визначення усіх умов оренди житла. І не скористатися цим правом — як мінімум недалекоглядно.
Саме тому до початку оренди квартири чітко визначте:
- скільки коштуватиме оренда, в якій валюті та коли саме варто її оплачувати;
- у яких випадках розмір орендної плати може бути змінений;
- коли і в якому випадку договір оренди житла може бути розірваний;
- чи є гарантійний платіж, як саме і за яких обставин він має бути використаний;
- за що відповідальні ви, а за що відповідальний власник житла;
- що входить в орендну плату, а що ні, чи маєте ви окремо оплачувати комуналку тощо.
Під час війни та евакуації не завжди є можливість докладно розбиратися в усіх юридичних тонкощах. Але ми рекомендуємо не робити гарячкових вчинків, а завжди брати паузу “на подумати”, якщо є така можливість. Краще за все використати його для ретельної перевірки інформації, особливо, якщо ви маєте сумніви у її достовірності. Невелика пауза на початку навряд чи зіграє вирішальну роль у тому, що цю квартиру у вас “перехоплять”, однак допоможе зберегти ваші нерви та гроші, а також захистити інтереси при з’ясуванні обставин завершення оренди.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом