Ми продовжуємо публікувати матеріали на основі наших стрім-семінарів, що відбуваються на сторінці Управбуд у Facebook. Сьогодні публікуємо четверту статтю цього циклу, засновану на семінарі “Як протидіяти поширенню коронавірусу в багатоквартирному будинку”, який провів відомий українських епідеміолог, кандидат медичних наук, засновник Національної експертної групи з інфекційного контролю NEGIC Андрій Александрін. Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю, заснованого на відповідях Андрія на запитання наших підписників, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути стрім-семінар із Андрієм Александріном повністю, а також решту відео на сторінці Управбуд.
Також рекомендуємо інші статті нашого проекту:
- Чому комунальні ЖЕКи зацікавлені в існуванні боржників, а ОСББ та “нові управителі” – навпаки
- Типи боржників у багатоквартирному будинку: як голові правління ОСББ та управителю порозумітися з кожним?
- Як мотивувати боржників заплатити ОСББ або управителю? Дієвий інструмент – анкетування.
Свого часу ми проаналізували політики українських муніципалітетів щодо допомоги багатоквартирним будинкам в захисті від поширення коронавірусної хвороби. Як показав аналіз таких політик, методи підтримки управителів будинків та ОСББ дуже різнилися. Якщо у Львові та низці малих міст муніципалітети здебільшого обмежувалися рекомендаціями, то в Запоріжжі зобов’язували проводити ретельну дезінфекцію та виділяли для цього спецзасоби.
Станом на сьогодні в Україні розпочато процес пом’якшення карантинних заходів. Однак потребу протидії поширенню коронавірусу в багатоповерхівках ніхто не відміняв, адже статистика свідчить про те, що кількість хворих в Україні росте щоденно та невпинно, а пом’якшення карантину може лише збільшити ризики зараження. Тому тема протидії поширенню хвороб у будинках все іще є актуальною. І тут є хороша новина: як свідчать рекомендації епідеміолога Андрія Александріна, мінімізувати ризик зараження досить просто, і тут зовсім не обов’язково купувати дорогі дезінфектори та наймати спеціалізовані служби.
Які методи протидії коронавірусу в багатоквартирному будинку найефективніші?
По-перше, дуже важливим заходом є регулярне провітрювання, зокрема – місць загального користування. Провітрювання – як в квартирах, так і в місцях загального користування у будинку – слід робити так часто, наскільки це можливо.
Але одне провітрювання саме по собі не вирішує всіх проблем, адже його варто його поєднувати з іншими елементарними заходами – гігієною рук, соціальним дистанціюванням і гігієною в квартирі після приходу додому: одразу – мити руки, приймати душ, міняти одяг з верхнього на домашній.
Наступний вкрай важливий захід – ретельне дотримання чистоти. Варто приділяти час та зусилля працівників для того, щоб системно мити, тобто робити вологе прибирання з мийними засобами наших під’їздів, перил та ліфтів.
А як же щодо розпіареної хімічної дезінфекції?
Що стосується дезінфекції, на чому часто наголошують муніципалітети, то тут важливо не перебільшувати реальних потреб. Важливо розуміти, що дезінфекція всього під’їзду – підлоги, сходів та стін – не має сенсу. Дезінфікувати варто лише контактні поверхні. Їх потрібно протирати добре змоченою в дезінфектанті ганчіркою. Дезінфектант при цьому – це 0,5% розчин хлорки або спиртовий розчин. Тож дезінфікувати потрібно не все підряд, а лише точково та якісно. Управителям та головам правлінь ОСББ варто повідомити про це всіх відповідальних працівників.
Чому варто про це пам’ятати? Адже хімічна дезінфекція в під’їздах – це надто дорого, а якщо ретельно не провітрювати – іще й небезпечно. Під’їзд – це не критичне місце, це не лікарня. Від хлорки можна захворіти з більшою ймовірністю, ніж підхопити вірус у під’їзді.
Але які саме контактні поверхні необхідно обробляти? Варто ретельно протирати дверні ручки з обох боків дверей, кнопки в ліфті, стінки ліфта на рівні доступу дитини, поручні, двері в під’їзді, вимикачі в місцях загального користування. Тобто всі поверхні, з якими найбільше контакту. Тут варто проявити банальну раціональну позицію.
Важливі індивідуальні заходи, яких варто дотримуватися в будинку.
Варто чітко запам’ятати: чисті руки та антисептики, індивідуальний контроль над гігієною – важливіше, ніж контроль над стерильністю квартири чи будинку. Чому так? Все просто: це легше проконтролювати кожній людині індивідуально.
Коронавірус передається точно таким самим шляхом, що й всі ГРЗ та грип. Заходи захисту від нього – точно такі самі. Тому ту не варто “вигадувати велосипед”, а просто ретельно дотримуватися стандартних рекомендацій.
Наприклад, важливо пам’ятати, що мити руки з милом та тримати дезінфектанти на поверхнях варто від 30 секунд. Саме цей час потрібен для того, щоб практично на 100% знищити вірус.
Також варто пам’ятати, що надворі, на відкритому повітрі заразитися коронавірусною інфекцією при відсутності соціальних контактів – практично неможливо. Однак при взаємодії з контактними поверхнями – навіть на відкритому просторі – ризик зараження існує. Тобто дитячі й спортивні майданчики – це вже контактні поверхні, тобто після їх відвідування варто дезінфікувати руки, особливо приділяючи увагу дітям – навіть після послаблення чи скасування карантину, адже сам цей факт зовсім не скасовує всіх ризиків.
Де брати фахову інформацію щодо того, як протидіяти поширенню коронавірусу? Тут відповідь однозначна: варто слідкувати за публікаціями Центрів контролю за захворюваннями США – CDC. Їх протоколам варто довіряти.