Головна

“Я би запропонував внести зміни в Закон, щоби головою ОСББ міг стати лише громадянин України”, — Ілля Юрченко

На самому початку війни активісти руху ОСББ зі всієї України миттєво включилися у волонтерську діяльність, допомагали переселенцям та військовим. Тут немає нічого дивного — адже ОСББ мають непересічний досвід об’єднання та координації зусиль, ефективної взаємодії з місцевою владою. 

Прикладом такої тенденції є ОСББ міста Южного на Одещині. В їхньому середовищі у перші ж дні війни виник волонтерський штаб, який очолив голова правління двох ОСББ Ілля Юрченко. Управбуд поспілкувався з ним у форматі стріму та підготував на його основі інтерв’ю. З третьої частини ви дізнаєтеся, у чому полягає небезпека призначення головою правління іноземного громадянина. як війна вплинула на платіжну дисципліну в будинках та як за воєнного стану можна організували голосування в ОСББ. 

Які специфічні проблеми виникають у правління ОСББ у зв’язку з повномасштабним вторгненням?

У сусідньому будинку мобілізували голову правління, він вийшов із дому одразу у формі, сів і поїхав на військові збори. Я запитав себе, що станеться з будинком, якщо мене мобілізують, і як із цим бути? Потрібно було діяти. Тому так важливо мати свідомого заступника голови правління. 

Інший кейс, який породжує в мене багато питань — ситуація із головою правління, який мав тимчасову посвідку на проживання в Україні, а сам був громадянином невизнаного Придністров’я і після 24-го лютого поїхав туди. Членів правління, які залишилися, спершу було достатньо, але зараз уже кворуму немає. Втім, є заступник голови, який виконує його обов’язки. Я не знаю, як вони оформлюють усе юридично, як вирішують питання із підписом, печаткою та іншими моментами, але зараз вони на шляху до зміни правління і вибору нового голови. 

В іншому будинку голова правління на пенсії, тож він зміг виїхати в Німеччину. Виходить, що голови правління немає, але є його заступниця, яка офіційно отримує зарплату й виконує за нього всі обов’язки. Як вони це юридично реалізували, я не знаю, бо не ознайомлювався з цим питанням, але впевнений, що там усе гарно оформлено — хоча типовий статут і Закон передбачає, що заступник має виконувати обов’язки голови правління протягом певного періоду часу, якщо голова призупинив свою роботу. У Держреєстрі керівником ОСББ залишається голова правління, і право підпису та візування рішень зберігається за ним. 

Голова правління ОСББ — це стратегічна позиція в будинку, і випадок, коли головою правління є громадянин іншої країни, це маячня. Я би запропонував внести зміни в Закон, щоби головою ОСББ міг стати лише громадянин України. Голова правління має всю інформацію про будинок та співвласників, тому це мусить бути громадянин України. Бо, враховуючи досвід міст, які перебувають в окупації, я сказав би, що тут можуть виникати певні негативні моменти, пов’язані з доступом до даних про співвласників.

В Одеській області є реєстр людей, які проживають у тому чи іншому будинку. У нас кожен голова правління має доступ до цих реєстрів про свій будинок. За рішенням Виконавчого комітету міської ради, різного типу довідки про проживання в будинку має видавати ОСББ, тож стратегічно було би безпечніше, якби люди, які не є громадянами України, не могли володіти цією інформацією.

Чи є в людей труднощі зі сплатою внесків? Чи збільшилася кількість боржників?

Я не скажу нічого нового: в усіх ці проблеми сьогодні є. Дуже складно з роботою та доходами, в людей не завжди є можливість сплачувати за комунальні послуги. Відповідно, в ОСББ погіршується платіжна дисципліна. Раніше більше 95% мешканців сплачували внески — це дуже гарний показник. Зараз це приблизно 82% — я вважаю, що це все ще дуже гарний показник для цього періоду. Марно очікувати чогось більшого під час воєнного стану, тому що кожного дня ситуація може радикально змінитися. 

Учора мені дзвонила наша літня співвласниця, яка зараз перебуває у Німеччині. Вона просила мене допомогти їй: вона хоче сплачувати внесок і має для цього можливість, їй просто потрібно було допомогти з реквізитами. Я допоміг їй не тільки з ОСББ, але й з іншими комунальними платежами. Ми налаштували їй доступ в особистий кабінет, тож тепер вона — бабуся, яка вміє сама все робити. 

Поки війна не закінчиться і поки люди не ввійдуть у нормальний режим, у мене немає ніяких очікувань щодо платіжної дисципліни. Можливо, буде краще, можливо, гірше, але це в будь-якому разі нормально. У кожного своя ситуація. У нас серед співвласників є історії про людей, які загинули на фронті. Можливо, люди не мають фінансової можливості заплатити за квартиру, бо їм немає чого їсти. Можливо, є інші ситуації — я не хочу в них заглиблюватися, бо зараз мені й так вистачає інформації. Просто їдемо, як їдемо, поки що воно так. 

Ми просимо людей, котрим потрібна допомога, писати про це. Спершу я допомагав усім: у нас є люди з інвалідністю, лежачі хворі тощо. Усім їм потрібно допомагати. 

Як ви будете проводити загальні збори ОСББ і як ви порадите організувати загальні збори зараз?

Під час війни проблема — не провести загальні збори ОСББ, а зібрати підписи. Провести збори за процедурою (повідомити співвласників за два тижні до зборів, роздати оголошення тощо) — це окрема історія. Потім слід провести збори у дворі, а після цього — збирати підписи. 

У моєму будинку дуже гарно працює перше і основне — інформаційні збори. Треба донести до людей максимум інформації, не зустрічаючись із ними. У деяких випадках це можуть бути роз’яснювальні збори окремо по під’їздах, які відбуваються до загальних зборів. Є певний перелік питань, які треба прийняти або роз’яснити — ми зі співвласниками зустрічаємось очно або онлайн. Цю зустріч слід записати на відео, викласти на гугл-диск і скинути посилання в чат, щоби це відео змогли переглянути ті, хто не зміг бути на зборах. 

У такому випадку загальні збори — це формальність. Прийшли 5 людей, проголосували, розписалися в протоколі та в опитувальниках — і цієї кількості підписів недостатньо. У нас є 2 тижні на проведення опитування, і тут така історія: або виловити людей на місці, або встановити з ними контакт іншим способом. Наприклад, якщо людина в Україні і хоче проголосувати, ми надсилали в чат pdf-файл опитувального листа, людина його собі роздруковувала, заповнювала і надсилала нам поштою. Навіть у мирний час мені надходили такі листи із Польщі та інших країн, і цей механізм справді діє. Перед тим, як відправити опитувальник, людина фотографувала його, аби ми вже змогли врахувати її голос і просто чекати листа. 

Другий момент — це онлайн-голосування з електронним підписом. Ми такого не проводили, але я знаю, що є такі сервіси та можливості. За ними — майбутнє, бо це значно швидше, оперативніше та зручніше — просто поки не в усіх є цифровий підпис.

Як розгалужена мережа ОСББ впливає на ефективність волонтерства? 

ОСББ — це вже об’єднання людей, які працюють разом заради певної мети. Вони вже мали певний досвід, набутий раніше, і це дуже важливо в ситуації, коли почалася війна і потрібно було об’єднуватися в більшу структуру. Тож я думаю, що ОСББ виступило прикладом об’єднання людей та важливим фактором залучення адміністративного ресурсу. Наприклад, штаб нашого волонтерського центру діяв у підвалі одного з наших будинків. В інших місцях у нас діють пункти видачі, і приміщення для них також надали ОСББ. Кожне ОСББ чимось пожертвувало заради великої мети, і це дуже круто.

Схожі статті