Головна

“Вибір підрядника при термомодернізації – один із найважливіших у історії ОСББ”, – Андрій Ільченко

Нещодавно в ході стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Андрієм Ільченком, спеціалістом напряму «Реконструкція багатоквартирного житла» компанії Danfoss Україна. 

Андрій працює в напрямі термомодернізації з 2015 року, від початку житлово-комунальної реформи в Україні. За цей час супроводив сотні ОСББ у процесі реконструкції систем опалення. Андрій за освітою інженер, закінчив Харківський політехнічний інститут. В компанії Danfoss працює з 2008 року, відповідає за підтримку ОСББ у східних областях України.

Андрій розповів нам про той шлях, який пройшло уявлення про потреби в термомодернізації житлових будинків у середовищі ОСББ  від 2015 року й до сьогодні. Пропонуємо вашій увазі другу частину матеріалу. 

У.: Дозвольте дізнатися саме про технічний аспект реконструкції системи опалення. Про що слід думати на першому кроці, щоб потім нічого не переробляти?

Андрій Ільченко: Це хороше запитання. На нього дуже проста відповідь: потрібна мета. Необхідно розуміти до чого ми йдемо, до чого йде будинок. Що ми хочемо побачити в цьому будинку через 5-6 років? Тобто, яким він повинен бути? Потрібно собі чітко відповісти на ці питання.

Він, напевно, повинен бути теплим. Він, напевно, повинен бути красивим, в ньому повинні бути низькі платіжки. Це три ключових аспекти щодо яких будь-хто з співвласників скаже – «так, я хочу такий будинок». Для того, щоб реалізувати ось такі цілі, необхідно розробити план, дорожню карту. У цьому випадку правильний енергоаудит, я підкреслюю – правильний, дозволяє сформувати такий план дій.

Буквально позавчора я був в Дніпрі – там ОСББ планує брати участь в програмі Фонду, брати участь в пакеті з утепленням будівлі. Вони хочуть спочатку в один рік зробити інженерні системи, на наступний рік утеплити будинок, просто розбивши це на частини. 

Це можна зробити, але при проектуванні того ж ІТП (індивідуального теплового пункту, – ред.) необхідно враховувати, що один опалювальний сезон будинок буде працювати з неутепленими стінами, тобто у нього будуть високі тепловтрати. Потрібно враховувати, що цей же ІТП через рік буде працювати з тепловим навантаженням  приблизно в два рази меншим. 

Тому проектувальнику на етапі проектування необхідно знати, що будинок значно знизить тепловтрати, і передбачити специфічне обладнання для того, щоб система працювала і в перший рік експлуатації, тобто без утеплення, і в наступні роки, з утепленням, однаково ефективно. Це один з моментів.

Другий – перспектива балансування системи опалення. Це потрібно враховувати під час встановлення теплового пункту. Якщо зараз стоїть тепловий пункт, встановлений три роки тому, то потрібно розбиратися – а чи може цей тепловий пункт працювати з балансувальними клапанами, з радіаторними терморегуляторами, чи достатньо потужності насоса в цьому тепловому пункті? 

Про це потрібно було думати, коли проектувався тепловий пункт. А щоб думати про це, повинна бути мета – що ми через 7 років хочемо зробити наш будинок певної якості. Це розуміння має бути у замовника, у ОСББ, а допомогти йому в цьому має професійний енергоаудит.

У.: Як переконувати співвласників прийняти рішення рухатися в реконструкції системи опалення далі, ніж просто встановити ІТП? 

Андрій Ільченко: Тут я виділю хороший приклад з Луцька, коли голова це представляє так –  ми утеплили будинок, поставили тепловий пункт,  поставили балансувальні клапани, ми отримали економічний ефект. Тепер кожен чоловік в будинку може один раз на місяць купити оберемок троянд для своєї дружини за виручені гроші – або інвестувати далі у термомодернізацію. Тобто, з’явилися вільні гроші і куди ти їх далі витратиш – на троянди або подальшу термомодернізацію, це твій вибір.

Мені здається, що логічно розвивати далі, якщо ми зробили перший крок, і отримали з 35 гривень 19. Ці гроші ми можемо далі вкласти в ту ж термомодернізацію і отримати на наступний рік 15 грн, зробити ще наступний крок – замінити вікна, поставити терморегулятори, довести до 10 гривень. Треба планувати, бути мрійником, потрібно хотіти, бажати кращого.

У.: Якими є ключові кроки реконструкції системи опалення і чи це поступовий процес, чи це можна зробити, скажімо так, за раз? 

Андрій Ільченко: Я завжди на своїх презентаціях говорю про три кроки реконструкції системи опалення.. 

Будь-яка термомодернізація системи опалення повинна починатися з індивідуального теплового пункту. Тепловий пункт – це серце системи, це погодозалежна автоматика, яка, по суті, дає дуже великий економічний ефект, вона забезпечує погодозалежне регулювання. У тепловому пункті встановлені циркуляційні насоси, які забезпечують циркуляцію теплоносія в системі опалення. ІТП – дуже важливий елемент і його окупність вже не викликає сумнівів.  Це перший крок, з якого необхідно починати.

Всі програми ФЕЕ і здоровий глузд говорять про те, що паралельно з установкою теплового пункту необхідно встановити автоматичні балансувальні клапани на стояках. У чому логіка? Все досить просто: тепловий пункт готує теплоносій необхідної температури при тій температурі, яка є на вулиці – готує його, а балансувальні клапани дозволяють розподілити цей теплоносій по стояках в необхідному обсязі. 

Якщо це стояк кухні, наприклад, на нього потрібно 200 літрів, якщо це стояк вітальні, то на нього потрібно 700 літрів, якщо це знову стояк кухні, то на нього потрібно знову 200 літрів. І таким чином ми уникаємо проблеми перегрітих і недогрітих стояків. З точки зору крайніх стояків, крайніх під’їздів, які завжди жаліються на те, що у них холодно, – ось ця проблема по суті відпадає. Тож балансування системи опалення – це обов’язковий другий крок, який прописаний у всіх програмах Фонду.

Третій крок, до якого поступово підходять наші ОСББ, це модернізація внутрішньої системи опалення. Про що йде мова? Це установка радіаторних терморегуляторів, які дозволяють регулювати і підтримувати задану температуру в конкретному приміщенні. Наприклад, в коридорі нам не потрібна температура 22, нам потрібно 16 – ми там практично завжди одягнені. У ванній нам потрібно 23, тому що це ванна. У вітальні нам потрібно 21, а спати краще при 19. Терморегулятори дозволяють зонувати приміщення.

Крім того, наше законодавство передбачає, що  температура в приміщенні не повинна знижуватися нижче 16 градусів. Навіщо це прописано? Щоб не виникало явищ так званого енергетичного вампіризму, коли людина перекрила радіатор і користується теплом від сусідів зверху, знизу, збоку, передбачена така функція, яка унеможливлює зниження температури нижче 16 градусів.

Всі ці  елементи – терморегулятори, прилади-розподілювачі для індивідуального обліку тепла, є в програмі Фонду – і в пакеті А, і в пакеті Б. І що вибере ОСББ, який шлях обере, тобто чи почати повністю з заміни та модернізації системи опалення, з регулювання системи опалення, або зробити це паралельно з утепленням – це вибір кожного ОСББ. Однак те, що ці кроки потрібно планувати і те, що вони повинні бути зрозумілі і прописані на першому етапі, це очевидно.

Не потрібно зупинятися на першому кроці, на перших досягненнях, треба завжди планувати майбутнє.

У.; З вашого досвіду, скільки зазвичай триває реконструкція системи опалення? І в яких випадках вона може тривати дуже швидко, в яких дуже довго, чи є якісь там особливості?

Андрій Ільченко: Особливості безумовно є. Це – сезонність, ми не можемо реконструювати систему опалення в опалювальний сезон, тому що банально в будинку буде холодно. Є період, коли система опалення не експлуатується і саме тоді необхідно приступати до робіт – повинні прийти люди і почати працювати.

Встановлення ІТП та балансування займає зазвичай близько 2-3 місяців. Для того, щоб реально прийшли люди і приступили до роботи, необхідно пройти шлях від ідеї до проекту і до отримання фінансування на ці роботи. Підготовка повинна починатися заздалегідь для того, щоб умовно кажучи, в травні почати і до вересня закінчити.

Якщо ми говоримо про внутрішню систему опалення, про встановлення радіаторних терморегуляторів, про в’язання радіатора, про встановлення приладів-розподілювачів, то цей процес довший, близько 4-5 місяців.

Чому це так? Труднощі спричиняє необхідність зайти в кожну квартиру, в більшість квартир.

Наприклад, підрядник домовився зайти і виконувати роботи на завтрашній день в трьох квартирах. Для цього він вивів на роботу 10 осіб. А ключі дали тільки з двох квартир, мешканці третьої пішли на роботу  і забули. Це організаційні питання, пов’язані з роботою з людьми.

Минулого року робили реконструкцію в одному з будинків в Дніпрі і, як це у нас буває, п’яний прокурор стріляв з воздушки (гвинтівки) по людях. Це робота з людьми, це нюанси, це замовник не в одній особі.

Підрядник може вивести 50 людей і закінчити об’єкт за тиждень, якщо б це був новий будинок, якщо б він туди зайшов і почав працювати. А так підрядник змушений виводити сьогодні 10 осіб, завтра 5, потім 15 – залежно від цього підходу до організації роботи, пов’язаної з людьми.

У.: Людський фактор визначає дуже багато. Ще одне питання є до вас – які найбільш поширені труднощі виникають при реконструкції системи опалення і що робити з цими труднощами? Чи доступно це багатьом будинкам, чи лише обмеженій кількості?

Андрій Ільченко: Перш за все, це доступно для ОСББ. Державна політика говорить про те, що компенсацію і допомогу в модернізації, реконструкції отримують ОСББ. Ніхто не дасть кредит, якщо ОСББ не створене.

Коли ми виходимо на вулицю, бачимо, більшість будинків – це не ОСББ. Ми говоримо про те, що це частина житлового фонду України. Тобто цей ринок – це частина житлового фонду, це не всі будинки.

Друга складність – це безумовно люди. Я завжди такий приклад наводжу – якщо перед сотнею людей сказати, що я сиджу перед білою стіною і якщо та стіна біла, то знайдеться п’ять, які скажуть, що вона сіра,  двоє – що вона жовтувата і 10  скажуть «не ставте мені дурних запитань». Буде приблизно така відповідь.

Не буває 100% рішення. І ось всі рішення в ОСББ приймаються більшістю, двома третинами. Це дозволяє відсікти цю ось групу, де «баба Яга завжди проти». Є такі люди, які проти всього – їм повинні прийти, їм повинні зробити. Не ми зробимо разом щось, а хтось повинен прийти і зробити нам чудо. Ось такий радянський підхід.

У. – класичний патерналізм, від якого страждає дуже багато людей, на жаль.

Андрій Ільченко: наступна проблема – це відсутність планування, не видно перспективи що ми будемо робити далі. Я з цим стикаюся досить часто, зробили крок і зупинилися. Ось 4 роки тому люди в ОСББ встановили тепловий пункт, вони задоволені, щасливі і наступний крок робити не планують. Вони не запланували тоді, отримали зниження тарифів і все, зупинилися. Це поширена  проблема.

Ну і знову ж таки вибір підрядника. У мене був випадок, коли в Дніпрі за місцевою програмою 29 грудня підрядник закінчував роботи – бюджетний рік вже закінчився, фінансування немає, сивого волосся у всіх дуже багато, але це не нормально!

Я завжди на цьому акцентую – вибір підрядника! Вибір підрядника при термомодернізації – один із найважливіших у історії ОСББ. Це повинна бути досвідчена компанія, ОСББ має взяти контакти інших ОСББ, з якими працювали ці підрядники, отримати зворотній зв’язок,  чи дотримуються зобов’язань, чи зробили добре, налагодили, допомагають в подальшому. Контакт і наскільки ця компанія порядна – це завжди великий велике питання.

Схожі статті