Головна Управління житлом

Володимир Гуцул: “Квартири в будинках з ОСББ на 10-20% дорожчі ніж у схожих, де немає ОСББ”

Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з журналістом та ведучим фахової програми про ЖКГ “Твій дім” Володимиром Гуцулом. Ми підготували два матеріали на основі цього стріму. Перед вами – перший матеріал, присвячений позитивному досвіду діяльності ОСББ в Україні та труднощам, з якими стикаються та які долають об’єднання співвласників. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Володимира Гуцула, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті: 

Про власний досвід боротьби ОСББ із ЖЕКом, який не хоче відпускати будинок 

В нашому будинку ОСББ існує з 2016 року. Будинок сам по собі великий – 11 під’їздів, 370 квартир. В нас – цілком особливий випадок, оскільки будинком до створення ОСББ опікувався не просто ЖЕК, а ЖЕК міністерства економіки. Міністерства, яке – здавалося би – мало захищати молоді ОСББ, адже буквально нещодавно перед тим набрав чинності закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках”. Однак на практиці ми пройшли всі етапи війни з нашим ЖЕКом. 

Як тільки ОСББ було створене, ЖЕК не приймав нашого листа щодо створення об’єднання співвласників. У перший опалювальний сезон нам спеціально перерізали труби екскаватором – щоб ОСББ дискредитувало себе з самого початку, оскільки не може вирішити проблем із опаленням. Я пам’ятаю, як в тому холодному листопаді, наперекір ЖЕКу ми запрацювали, зірвавши плани його керівництва. 

ЖЕК не здався і подав до суду з метою скасувати створення ОСББ. І ми виграли цей суд. Але після цього суду юристи Мінекономіки протидіяли нам у ще одному суді, вимагаючи знищення ОСББ. Але ми виграли і другий суд, який стосувався лічильників опалення – ми не віддали їх ЖЕКу. Адже без лічильників тепла у нас не було би опалення на другий сезон. 

Як не дивно, на четвертому році існування ОСББ ми вчергове готуємося до нового витка війни з ЖЕКом. Оскільки труби опалення, які знаходяться за межами будинку, належать ЖЕКу й війна зараз триває саме за них. Але ми віримо в нашу перемогу. 

Про позитивний досвід ОСББ “Деміївська слобода”

Наші сусіди – ОСББ “Деміївська слобода”, створене в новобудові. Цей будинок – жертва недбалості забудовників. По-перше, підвал був у цілковито жахливому стані – там буквально були озера. Іще й були реальні проблеми з даховою котельною – забудовник “забув” зробити звукоізоляцію й на останніх 3-х поверхах було просто нереально жити: рівень шуму перевищував допустимий у 18 разів! Всі 25 поверхів будинку – це суцільний грибок! Ясна річ, що співвласники не могли й не хотіли миритися із такою ситуацією, створили ОСББ та почали воювати із ЖЕКом забудовника. І виграли всі етапи цієї війни. І вигнали ЖЕК забудовника. 

І тепер ОСББ у будинку існує 2 роки. Зміни – разючі. В підвалі вже сухо, нічого не тече. Вони добилися, щоб забудовник звукоізолював котельну. Почали наводити порядок у будинку загалом. І їм все вдається! Тож висновок дуже простий: якщо ви небайдужі до свого будинку, до місця, де проходить ваше життя – його треба й можна змінювати на краще, докладати до цього зусиль. Закон – на вашому боці, й багато прикладів це засвідчують. І зверніть увагу на такий факт – квартири в будинках з ОСББ на 10-20% дорожчі ніж в схожих, де немає ОСББ. 

Про те, чому не варто кидати створення ОСББ на півдорозі 

Тим, хто хоче створити ОСББ у своєму будинку й на перших порах натикається на спротив або нерозуміння сусідів – у жодному разі не варто покидати цю мрію і впадати у відчай. Зрозумійте: є об’єктивна реальність, і від сусідів, від їхньої позиції, ви нікуди не подінетеся. Що робити? Переконувати сусідів, шукати аргументи на користь створення ОСББ, які би їх переконали. 

В нашому будинку іще з 2012 року намагалися створити ОСББ. Але першого разу коли виникла така ідея – зібралася меншість, цього не вдалося зробити. Наступного року зібралося вже трохи більше людей, але знову не вистачало. Але наш актив не склав руки ні після першого, ні після другого разу, коли не вдалося створити ОСББ. І аж у 2016 році ОСББ було створено. Тож і ви лупайте цю скалу! 

Ви маєте чітко усвідомлювати, що на шляху створення ОСББ на вас чекатимуть перешкоди. Це не шлях, встелений трояндами. В кожному будинку, як правило, буває “баба Яга”, яка завжди проти будь-яких ініціатив. В будь-якому будинку є сильна опозиція. І ви маєте навчитися з нею знаходити бодай якесь порозуміння. 

Якщо виникли труднощі – ви маєте бути до них готовими. Ви маєте задати собі дуже просте, але вкрай важливе питання: “Якщо не ви – то хто?” Якщо саме вам прийшла в голову ця ідея, якщо ви вже почали цим займатися – не припиняйте. Адже якщо ви кинете це діло – сусіди нізащо не відновлять цієї роботи, побачивши, як розчарувалися ви самі. Ваш приклад має надихати: якщо взялися – доводьте справу до кінця. Але якщо ви не готові до труднощів – краще не беріться. 

Про показові приклади ефективної роботи ОСББ 

Гарний приклад роботи об’єднання співвласників, створеного у старому будинку, – ОСББ “Гашека, 18” у Києві. Це той випадок, коли будинку пощастило з головою правління – там це дуже грамотний чоловік – пан Яровий – і в технічному, й у фінансовому сенсах. За підсумками опалювального сезону співвласники цього будинку платять за 1 квадратний метр опалювальної площі чи не найменше в Києві. У них середній показник – близько 8 гривень, коли по місту цей показник – 32, а в нашому будинку – десь 26 гривень. 

Іще один будинок, про який хотів би розповісти – це традиційна хрущівка на Святошино, вулиця Тернопільська, 17. Я слідкую за цим будинком іще з часів того, як там тільки виникла ініціативна група по створенню ОСББ. Будинок там був доведений комунальним ЖЕКом до повної катастрофи. Там, на жаль – традиційно, декілька років поспіль не могли створити ОСББ. Але таки створили минулого року й одразу взялися наводити в будинку порядок. 

Іще одне ОСББ – також у хрущівці, неподалік від Дарницького вокзалу, на окраїні Києва. Поруч із тим будинком збудували класичну новобудову-”свічку”. І будинок після того почав тріщати по швам, буквально розвалюватися на шматки. І співвласники, бачачи куди все йде, досить оперативно створити ОСББ. І тепер – рятують будинок, чудово розуміючи, що ніхто їм не подарує нових квартир або нового будинку. Їхньому ОСББ вже 10 років, і протягом усього цього часу вони укріплюють, зміцнюють фундамент, стіни, поліпшують підвальні приміщення. А без ОСББ цього всього не було би. 

Приклад з Миколаївщини. Є два сільські будинку – двоповерхові, по 8 квартир у кожному. Близнюки. В одному створили ОСББ, в іншому – ні. В будинку з ОСББ вже все приведено до ладу – поміняли вікна й двері, зробили дитячий майданчик. А в іншому будинку поки дивляться із заздрістю на сусідів, але досі не можуть створити ОСББ. Чому? В будинку, на жаль, немає лідера, який взяв би на себе таку роботу та відповідальність. Тож нічого неможливого немає, там де є бажання, є лідерство, є намір йти до досягнення мети. 

Схожі статті