Нещодавно у традиційному для нас форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Михайлом Павличенком – керівником мережі регіональних консультантів Програми підтримки Фонду енергоефективності в Україні, автором досліджень ринку, тренінгів, наукових публікацій. На цьому тижні ми публікуємо матеріали, створені на основі цього інтерв’ю. Перший матеріал цієї серії присвячений відмінностям між програмою Фонду енергоефективності “Енергодім” та “теплими кредитами” та особливостям роботи мережі регіональних консультантів, які допомагають ОСББ прийняти рішення щодо участі в програмі Фонду.
Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Михайла Павличенка, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:
- ОСББ та управляюча компанія: як побудувати взаємовигідну співпрацю?
- Як знайти порозуміння та згуртувати співвласників у багатоквартирному будинку: поради експертки
- Павло Хобот: “Дієвий інструмент для захисту інтересів ОСББ – адвокаційні кампанії”
- “Зв’язка “ОСББ + управитель” є ідеальною для розвитку будинку”, – Павло Хобот
Про унікальність Фонду енергоефективності в світовому масштабі
Фонд енергоефективності створено для того, щоб надавати ОСББ гранти на реалізацію енергоефективних проєктів. Для термомодернізації багатоквартирних будинків.
Необхідність розгортання діяльності Фонду та надання таких грантів продиктована тим, що провести серйозну термомодернізацію будинку без сторонньої допомоги надзвичайно важко. Період окупності таких проектів без грантової допомоги є надто довгим.
На відміну від “теплих кредитів”, при проведенні комплексної термомодернізації Фонд компенсує 50% (а для перших 500 учасників-ОСББ – 70%) від усієї вартості проєкту, а не лише від вартості матеріалів. І це одразу змінює всю картину. Така велика компенсація для будинків ОСББ – безпрецедентна. Таких компенсацій не було ніде у світі, ні в Литві, ні в Польщі, ні в Угорщині, фактично ніде.
Якщо ОСББ має інші джерела фінансування, кредит у банку можна не брати. Але в разі, якщо ОСББ й бере кредит, наприклад, на 10 років і навіть одразу на всю суму, то такий грант робить його, фактично, безвідсотковим – якщо мова йде про 50% компенсації. А якщо про 70% – то ОСББ повертає банку лише біля 70% від суми кредиту, причому – разом з відсотками. Тобто ми повертаємо менше, ніж узяли.
Такі умови створені для того, щоб допомогти людям прийняти рішення про термомодернізацію – адже це дуже вигідно. І я ще не казав про економію. А вона дуже часто перевищує ту суму, яку ми витратимо на реалізацію проєкту.
Наприклад, комплексна термомодернізація дає економію на рівні 50% від cуми витрат на опалення. Сьогодні люди платять по 30-40 гривень з квадратного метра, після термомодернізації вони платитимуть вже 15-20 гривень з квадратного метра. Тобто якщо ви маєте квартиру 50 метрів, то економія складе 750-1000 гривень на місяць після впровадження заходів. І цю економію ОСББ буде отримувати протягом усього подальшого часу. Ваші сусіди платитимуть і далі по 40 гривень, а якщо опалення подорожчає – то іще більше. А ви платитимете вдвічі менше.
Про роботу мережі регіональних консультантів Фонду енергоефективності
Процедура впровадження проєктів, встановлена Фондом енергоефективності, не є простою. Вона передбачає проведення енергоаудиту, створення проєктної документації, технічний та авторський нагляд тощо. Тому було створено окрему структуру – мережу регіональних консультантів IFC, яку я маю честь очолювати. Ця мережа існує для надання допомоги тим ОСББ, які розглядають можливість своєї участі у Фонді. Вони можуть розглянути всі варіанти і врешті-решт так і не рішення про участь у програмі Фонду. Але дуже важливо, що у них є з ким проконсультуватися, отримати інформацію, необхідну для прийняття рішення.
Така допомога надається і у вигляді навчань – зараз вони здебільшого проводяться в онлайн-режимі, у формі вебінарів – і у вигляді індивідуальних консультацій. До поширення коронавірусу така консультація включала візит у будинок та його огляд, визначення проблем, визначення переліку заходів, які потрібно провести для вирішення цих проблем, приблизної оцінки вартості цих заходів, оцінки різних варіантів залучення коштів для проведення заходів – з кредитом (на 3, 5 або 7 років), або без кредиту тощо. Також ці витрати порівнювалися із очікуваною економією, яку дадуть проведені заходи. Це робиться з метою продемонструвати голові правління та всім бажаючим в ОСББ кінцевий результат підрахунків, включно з фінансовими потоками.
Оскільки наш проєкт фінансують донори – Євросоюз – для ОСББ усі наші послуги нічого не коштують. А контакти консультантів можна знайти на сайті Фонду енергоефективності – https://eefund.org.ua/ – унизу сторінки.
Але коли завершиться наш проєкт, коли не буде відповідного фінансування – за такі послуги доведеться платити з власної кишені… Так що у вас є приблизно 2 роки на те, щоби отримати безкоштовну консультацію.
ОСББ постійно звертаються до наших консультантів. Вони зараз навіть перевантажені роботою. Тому може статися, що вони не зможуть Вас проконсультувати негайно, але проконсультують обов’язково.
Про відмінності між грантами Фонду енергоефективності та “теплими кредитами”
Між цими програмами підтримки енергоефективних заходів – “Енергодім” від Фонду енергоефективності з одного боку та “теплими кредитами” з іншого, попри подібність цілей, є й фундаментальні відмінності.
Якщо коротко – серед плюсів програми “Енергодім” Фонду – більший розмір компенсації та значно вища якість робіт. З мінусів (і, відповідно, це плюси на користь “теплих кредитів”) – більш складна процедура та довший період реалізації проєкту. Але як розібратися, що ж вигідніше на практиці? Давайте аналізувати.
Ключова відмінність програм – різна база для компенсації. Фонд енергоефективності компенсує відсоток від загальної вартості всіх заходів. А “теплі кредити” компенсують відсоток лише від вартості матеріалів. Тобто “теплі кредити” вигідніші тоді, коли є якісь окремі роботи з акцентом на дорогих матеріалах. А гранти від Фонду – коли є потреба у більш комплексних заходах.
Скажімо, візьмемо комплексну термомодернізацію будинку десь на 150 квартир. Грубо це коштуватиме десь 10 мільйонів гривень. В цій вартості матеріали складають приблизно половину, може трішки більше.
Якщо брати “теплі кредити”, то розмір компенсації коливається від 40% до 70% залежно від кількості субсидіантів у будинку. В середньому це 50% по Україні. Таким чином матеріали з 10 млн складатимуть біля 5 млн, а компенсація у розмірі 50% складе 2,5 млн гривень із 10 млн.
Тепер візьмемо Фонд енергоефективності. Він компенсує зараз 70% від загальної вартості. Тобто 7 мільйонів гривень. Щоправда, такі умови встановлені лише для перших 500 заявок, далі буде 5 мільйонів (50%). Але все одно це вдвічі більша сума, ніж можна отримати за “теплими кредитами”. Таким чином, якщо мова йде про суму компенсації – процедура Фонду тут незрівнянно вигідніша.
Для того, щоб забезпечити виконання робіт відповідно до будівельного законодавства та їх належну якість (адже за неякісні роботи компенсації не буде), передбачені такі заходи, як енергоаудит, виготовлення проєктної документації, технічний нагляд під час виконання робіт, авторський нагляд. І за всі ці роботи також передбачена компенсація 70%. Але увесь цей значний обсяг ускладнює реалізацію проєкту і збільшує час на його реалізацію.
Тому, якщо ви хочете зробити щось дуже просте – наприклад поміняти вікна в місцях загального користування чи лампочки – не варто звертатися до Фонду. Для цього не потрібна проєктна документація. Ви просто можете скористатися “теплим кредитом”. Але питання тут у тому, чи вигідною є проста заміна вікон?
Треба чітко зрозуміти: якщо просто змінити вікна – так, стане тепліше та комфортніше. Але ми не отримаємо жодної економії від такої роботи. Це робота, яка нам ніколи не окупиться. А от якщо встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП), то заміна вікон дасть невелику економію. Крім того, регулювання подачі тепла, яке забезпечить ІТП дасть значну економію. Таким чином ІТП окупиться вже за 2 опалювальні сезони для більшості будинків! За винятком хіба старих панельних будинків, де варто одразу братися за комплексну термомодернізацію. Однак у багатьох будинках ІТП в комплексні з балансуванням стояків і заміною вікон одразу дадуть і комфорт, і економію, і цим можна зацікавити співвласників – розрахунки тут говорять самі за себе, це дуже вигідні заходи.
Про особливості пакетів енергоефективних заходів від Фонду: “Легкого” та “Комплексного”
Фонд енергоефективності спрямований саме на те, щоби впроваджувати лише ті заходи, які дадуть економію енергоресурсів. Фонд не стимулює робіт, які не дають такого ефекту. Наприклад, через Фонд просто встановлення вікон профінансувати неможливо. Потрібно зробити принаймні мінімальний набір заходів, який дозволить ОСББ отримати економію, а в масштабах країни це дасть економію енергоресурсів та зменшить нашу енергозалежність.
Фонд може запропонувати ОСББ два пакети заходів: “А”, або “Легкий” і “Б”, тобто “Комплексний”.
Що таке пакет заходів “А”, або “Легкий”. Якщо максимально просто – це модернізація системи опалення. А от встановлення вікон можна обрати додатково в цьому пакеті, як один із заходів – але це точно не буде основним заходом. Крім того, є варіант провести утеплення даху разом із його ремонтом. Але ці заходи є додатковими (необов’язковими).
Нещодавно один із будинків на Волині, який ми консультуємо, порахував, що їм відремонтувати дах за свій рахунок обійдеться дорожче, ніж впровадити весь пакет “А”, включно з ремонтом даху. Включно із заміною даху, модернізацією системи опалення та заміною вікон по пакету “А” Фонду енергоефективності, а потім отримати грант.
Тобто пакет “А”, якщо просто – це мінімальний набір обов’язкових робіт плюс додаткові опції. У той час, як пакет “Б” – це проведення комплексної термомодернізації будинку, також із додатковими опціями. Скажімо, утеплення стін, даху або горища – обов’язкові, а от встановлення регуляторів температури на батареї – не обов’язкове.
Наші консультанти неодмінно порекомендують, який саме пакет заходів варто обрати для будинку: “А” чи “Б”. Але одразу скажу, що, за малим винятком, краще обирати пакет “Б”. У той же час, часом співвласники хочуть почати з чогось простішого, щоб переконатися, що буде компенсація. Але для таких мешканців я би радив почати з чогось дуже простого, наприклад з заміни лампочок – це окупиться за якісь 3-5 місяців. І люди одразу побачать результат. А далі можна й за комплексну термомодернізацію братися.