У багатьох із нас складається враження, що життя на карантині зупинилося. Однак наша вимушена самоізоляція не зупиняє жодних процесів у навколишньому світі: ми продовжуємо споживати комунальні послуги, платіжки — надходити, а стан багатьох будинків — погіршуватися.
Останнім часом поширеною є думка, що поки триває карантин, ми нічого не можемо змінити. Але якщо піддатися спокусі повірити в неї, ми можемо втратити час, який дає нам унікальну можливість поспілкуватися із сусідами та змінити ситуацію у своєму будинку на краще.
Для того, аби здійснити в багатоквартирному будинку реальні зміни — необхідно створювати ОСББ. Тож давайте розберемося, як ми маємо діяти, щоб створити ОСББ вже зараз, доки триває карантин.
Створення об’єднання співвласників: з чого почати?
Заснування ОСББ починається із створення ініціативної групи. Її можуть утворити не менше трьох власників квартир та/або нежитлових приміщень будинку. Для цього їм не обов’язково зустрічатися одне з одним. Вони можуть домовитися про це онлайн, а протокол скласти в електронному вигляді, підписавши його своїми електронними підписами. Якщо немає електронних підписів, то хтось один може обійти членів ініціативної групи та зібрати їхні підписи, пам’ятаючи про правила особистої безпеки.
Наступним кроком є збір інформації про співвласників — тобто тих, хто володіє квартирами та нежитловими приміщеннями в будинку. Раніше цю інформацію можна було легко отримати в центрах надання адміністративних послуг, але впродовж карантину такої можливості немає. Тому, аби зібрати інформацію про співвласників вашого будинку, необхідно діяти таким чином:
- Поспілкуватися із сусідами та спробувати отримати всю інформацію від них.
- Звернутися до управляючої компанії, яка обслуговує ваш будинок, з проханням надати інформацію про співвласників.
- Зробити запит за конкретною квартирою через Кабінет електронних сервісів Міністерства юстиції.
Поки відбувається збір інформації про співвласників, ініціативна група має розробити статут та визначити дату, час, місце та порядок денний майбутніх установчих зборів.
Як повідомити співвласників про установчі збори під час карантину?
Чому нам необхідна інформація саме про власників? Тому що наступним кроком ми їх інформуємо про установчі збори. Повідомлення мають бути вручені особисто під розписку або надіслані рекомендованим листом кожному співвласникові не пізніше, ніж за 14 календарних днів до дати установчих зборів. Повідомлення завжди складається в письмовій формі, й має містити інформацію про дату, час, місце проведення, порядок денний та ініціаторів установчих зборів. Повідомити співвласників можна наступним чином:
- Якщо ви повідомляєте співвласників особисто під розписку, можете вкласти повідомлення разом із розпискою в поштову скриньку співвласника та зазначити на розписці, як співвласник має її вам повернути.
- Ви також можете надіслати співвласнику повідомлення в електронному вигляді. У такому випадку співвласник має підписати розписку про отримання повідомлення своїм електронним підписом.
- Якщо ви вирішуєте відправити співвласникам рекомендовані листи, маєте сформувати перелік номерів квартир та приміщень співвласників і звернутися до Укрпошти, яка працює в період карантину.
Для повідомлення співвласників не обов’язково зустрічатися з кожним особисто. Ви можете використати всі ці три варіанти повідомлення та мінімізувати свої контакти із сусідами. Головне пам’ятати: ви обов’язково маєте повідомити всіх співвласників перед установчими зборами.
Як провести установчі збори й дотриматися “правила двох людей”?
Водночас при підготовці до зборів, ми маємо забезпечити, щоб на них прийшло не більше двох співвласників, з урахуванням обмежень, встановлених Кабінетом Міністрів України на час карантину. Для цього необхідно:
- Повідомити, що рішення приймається не на зборах, а під час голосування. У голосуванні зможуть взяти участь абсолютно всі співвласники — дві людини проголосують під час зборів, усі інші — у порядку письмового опитування протягом 15 днів після зборів.
- Провести якісну інформаційну роботу зі співвласниками, щоб вони розуміли для чого проводяться установчі збори. Таку роботу можна проводити у форматі онлайн-зустрічей, спілкування в чатах, розміщення інформації в під’їздах тощо.
- За необхідності організувати онлайн-трансляцію установчих зборів, аби всі охочі мали змогу поставити свої запитання в режимі онлайн.
В день і час, визначені для установчих зборів, дві людини мають зустрітися, обрати голову зборів та проголосувати з питань порядку денного. Після цього вони надають можливість проголосувати всім іншим співвласникам. Голосування можна організувати таким чином:
- Вкласти листки для голосування в поштові скриньки співвласників та повідомити, як вони мають повернути ці листки ініціативній групі.
- Відправити співвласникам листки для голосування в електронному вигляді для електронного підпису. Таку можливість абсолютно безкоштовно дають сервіси Paperless, Вчасно та інші.
Якщо ви плануєте провести голосування з використанням електронного підпису, пам’ятайте, що такі документи дійсні тільки в електронному вигляді. Тому їх необхідно зберігати на електронному носії або в хмарному сховищі файлів. Для зручності, їх можна надрукувати. Але для реєстраційних дій ви маєте подати ці документи на електронному носії.
За створення ОСББ проголосовано. Що далі?
Після голосування необхідно підбити підсумки. Якщо ви набрали понад 50% голосів за створення ОСББ, можете сміливо готувати пакет документів для державної реєстрації ОСББ. Протягом карантину ОСББ можна зареєструвати попередньо домовившись із нотаріусом, оскільки багато нотаріусів усе ще працюють. Така реєстрація буде платною. Але й до карантину було набагато простіше та швидше зареєструвати ОСББ саме з допомогою нотаріуса.
Для державної реєстрації ОСББ вам необхідно сформувати такий пакет документів:
- Заяву за формою № 1 про державну реєстрацію створення юридичної особи.
- Протокол установчих зборів із додатками (листками для голосування).
- Примірник статуту ОСББ, підписаний головою зборів або уповноваженою особою.
Зверніть увагу, що під час державної реєстрації новоствореного ОСББ вам не треба посвідчувати жодних підписів або використовувати нотаріальні бланки. Для реєстрації достатньо подати оригінали документів. Водночас багато нотаріусів наполягають на посвідченні справжності підпису на статуті ОСББ. Це не передбачено законодавством, але якщо це єдиний нотаріус, який погодився зареєструвати ОСББ у вашому місті — краще погодитися та засвідчити підпис.
Що ж, ми з вами визначили, що створення ОСББ під час карантину, хоч і є складнішим, але все ще можливе. Авжеж, якщо у вашому будинку все добре, і проведення зборів для вас не є терміновим — краще створення ОСББ відкласти (більш детально про створення ОСББ в “некарантинний” час читайте тут). Але якщо обставини вимагають якнайскорішої реакції — проводьте збори, однак неодмінно дотримуйтесь правил: зустрічайтеся максимум вдвох, використовуйте маски та окуляри, тримайте безпечну відстань один від одного (щонайменше три кроки або 1,5 метра), обов’язково мийте руки після зустрічі та не торкайтеся обличчя.
Я супроводжую зараз створення двох ОСББ у Києві. І завдяки онлайн-зустрічам нам вдається погоджувати всі деталі та проводити інформаційну роботу. Кожен час встановлює свої вимоги. Тож аби використати всі можливості на карантині, нам необхідно вчитися та пристосовуватися до нових умов. Саме завдяки гнучкості та здатності вчитися, нам вдасться навести лад не тільки у своєму будинку, а й у своєму житті.
Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом