Російське вторгнення позбавило житла багатьох українців. І сьогодні значна кількість внутрішньо переміщених осіб тимчасово проживають у багатоквартирних будинках, в яких створені ОСББ. Спершу здавалося, що цей тимчасовий період не затягнеться надовго, однак тепер стає зрозуміло, що переселенці змушені залишатися в орендованому житлі впродовж тривалого часу. Адже тривають активні бойові дії, а їхні житла нині стоять пошкодженими, або й зруйновані.
Враховуючи такі обставини, ВПО намагаються інтегруватися у приймаючі громади та користуватися послугами, які надають органи місцевого самоврядування та органи державної влади на новому місці. Не є винятком і необхідність ВПО ефективно використовувати забезпечені державою соціальні гарантії та пільги.
У багатьох випадках переселенці звертаються за допомогою щодо отримання інформації про соціальні гарантії та пільги (допомоги) до правлінь ОСББ в будинках, у яких вони проживають. Саме для того, щоб допомогти ОСББ отримати корисну інформацію, ми підготували відповіді на найбільш поширені питання, які стосуються соціальних допомог, компенсацій та пільг для ВПО.
1. Як отримати допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам?
Порядок надання допомоги на проживання ВПО затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
Такий вид допомоги надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території у Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, а також території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії. Вони мають бути зазначені в переліку територій, на яких надається допомога в рамках програми “єПідтримка”, що постійно оновлюється. Ознайомитися з ним можна офіційному сайті Мінреінтеграції – https://www.minre.gov.ua/
Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). А також – ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, і які подали до 20 травня 2022 р. заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа має заповнити заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія.
Заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам може бути також подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Детальніше ознайомитися з інформацією про процедуру призначення та отримання допомоги можна за посиланням на Порталі Дія: https://guide.diia.gov.ua/view/nadannia-dopomohy-na-prozhyvannia-vnutrishno-peremishchenym-osobam
2. Як отримати компенсацію витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період воєнного стану?
Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення переселенців, які перемістилися у період воєнного стану затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 №333. Компенсація надається фізичним особам — громадянам України віком від 18 років, які є власниками житла або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, крім членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу України, для покриття понесених ними витрат, пов’язаних з розміщенням внутрішньо переміщених осіб.
ВАЖЛИВО! Обов’язкова вимога для отримання компенсації – реєстрація переміщених осіб, яких розміщено у житлі як ВПО.
Особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, зобов’язані не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня поселення ВПО подати заяву в довільній формі до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення. В заяві зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) кожної з розміщених осіб.
Заяви можуть бути подані в паперовій формі або в електронній формі на електронну адресу, визначену виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацією, відповідною військовою адміністрацією.
У разі подання заяви в паперовій формі особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, пред’являє:
- документ, який посвідчує його особу;
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
У разі подання заяви в електронній формі до такої заяви додаються електронні копії (фотокопії) зазначених документів. Заява розглядається протягом п’яти робочих днів з дня її отримання. Перебіг пʼяти робочих днів розпочинається з дня, що настає за днем отримання такої заяви.
ВАЖЛИВО! Компенсація надається за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги. Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації.
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи з дня її поселення. Однак – не раніше дати взяття на облік ВПО відповідним органом або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.
Сума компенсації за кожен людино-день на момент підготовки інформаційного матеріалу визначається на рівні 14,77 гривні.
Загальна сума компенсації власнику жилого приміщення визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.
Нижче розглянемо приклад такого розрахунку:
Виплата за 1 оc./ добу 14.77 грн × К-сть осіб × К-сть днів =До виплати 886.20 грн.
Також власник житла може самостійно вносити інформацію про своє житло до веб-ресурсу “Прихисток”. Однак інформацію про наявне для розміщення житло можна надати також виконавчому комітету сільської, селищної міської ради.
ВАЖЛИВО! Чимало власників житла, які розміщують у себе внутрішньо переміщених осіб, оформляють житлові субсидії на житлово-комунальні послуги. У деяких з них виникає питання, чи не вплине одержання компенсації на призначення їм субсидії на житлово-комунальні послуги. Багатьма органами самоврядування на своїх офіційних сторінках вже розміщено повідомлення про те, що компенсації не впливають на призначення субсидій.
Це зумовлено тим фактом, що вказана компенсація за своєю суттю аж ніяк не є доходом, який отримує власник приміщення, оскільки надається для покриття понесених власником приміщення витрат, пов’язаних з безоплатним розміщенням ВПО. Відповідно, її розмір не повинен враховуватися органами соціального захисту населення під час визначення сукупного доходу домогосподарства та впливати на розмір субсидії.
Утім, це питання на сьогодні потребує більш чіткого правового регулювання та внесення змін до нормативно-правових актів. Відтак, Міністерством соціальної політики України розробляються зміни до законодавства, якими буде передбачено, що при нарахуванні субсидій компенсація за прихисток внутрішніх переселенців не буде обчислюватися як отриманий дохід.
Детальніше ознайомитися з інформацією про порядок отримання компенсації можна за посиланням на Порталі Дія: https://cutt.ly/HC0TPxX
Веб-ресурс «ПРИХИСТОК»: https://prykhystok.gov.ua/
Отримати безкоштовну консультацію щодо порядку отримання компенсації можна зателефонувавши на Урядову «гарячу лінію» за номером 15-45 (цілодобово).
3. Які існують гарантії для ВПО у сфері освіти?
Держава гарантує надання пільг при влаштуванні дітей ВПО у заклади дошкільної освіти.
Пунктом 10 Положення «Про заклад дошкільної освіти» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 р. № 86, вказано, що до державних (комунальних) закладів дошкільної освіти зараховуються діти з числа ВПО чи діти, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.
ВАЖЛИВО! Довідка ВПО є підставою, для першочергового зарахування дитини до дошкільного закладу.
Згідно вимог Закону України «Про освіту», всі учні обов’язково мають здобувати загальну середню освіту. Зарахування дітей з числа ВПО до шкільних та дошкільних закладів освіти відбувається в загальному порядку.
Діти з числа ВПО можуть здобувати освіту за дистанційною формою в закладі освіти, в якому навчалася раніше, якщо такий заклад організував дистанційне навчання. Якщо ж не має можливості продовжувати дистанційне навчання у закладі освіти, діти можуть продовжити навчання в іншому закладі, розташованому на будь-якій території України.
Для того, щоб продовжити навчання у новому закладі освіти, одному із батьків, опікунів чи інших законних представників, родичів необхідно подати до відповідного закладу заяву про зарахування (її скановану копію чи фотокопію).
Заява подається будь-яким способом: особисто або електронною поштою, через месенджер або іншим зручним для заявника способом. Якщо у законних представників наявне свідоцтво про народження дитини та свідоцтво її навчальних досягнень – бажано додати скановані копії чи фотокопії цих документів до заяви.
Щоб зарахувати переміщену дитину до 1-го класу, до заяви додається:
– копія та оригінал свідоцтва про народження або документ, що посвідчує її особу;
– оригінал або копія медичної довідки за формою № 086-1/о.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відсутність оригіналів або копій свідоцтва про народження, медичної довідки не є підставою для відмови у зарахуванні до 1-го класу.
Також держава забезпечує дітям, зареєстрованим як ВПО, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах (аб. 1 ч. 15 ст. 44 Закону України “Про вищу освіту”).
Крім того, взята на облік внутрішньо переміщена особа має право на продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету або інших джерел фінансування.
Діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням.
ВАЖЛИВО! Діти які перемістилися за кордон можуть поєднувати навчання – дистанційно в українському закладі освіти та у закладі освіти країни перебування.
Детальніше ознайомитися з корисною інформацією можна за посиланням: https://mon.gov.ua/ua.
4. Які існують гарантії для ВПО у сфері медичного забезпечення?
Надання первинної медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам в умовах воєнного стану регулюється Наказом Міністерства Охорони Здоров’я України від 17.03.2022 № 496 “Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану”.
Внутрішньо переміщена особа може звернутися на прийом до будь-якого закладу охорони здоров’я за власним вибором. Лікувальний заклад до якого звернулась ВПО повинен вести облік переміщених осіб, які звертаються, надавати первинну, а також медичну допомогу пацієнтам у невідкладному стані, проводити вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень.
ВАЖЛИВО! При невідкладному стані або плановій вакцинації надавачі медичних послуг, до яких звернулися переміщені особи, не мають права наполягати на необхідності подання їм декларації про вибір лікаря.
Також для ВПО в аптеках продовжує працювати програма «Доступні ліки». Всі препарати за рецептом для людей, які потребують постійного лікування, можна отримати в будь-якій аптеці безкоштовно.
Детальніше ознайомитися з корисною інформацією можна тут:
- Веб-сторінка Центру громадського здоров’я МОЗ України – https://phc.org.ua/
- Веб-сторінка програми «Доступні ліки» – https://moz.gov.ua/dostupni-liki
5. Які існують гарантії для ВПО у сфері зайнятості?
Відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20.10.2014 № 1706-VII, ВПО, яка звільнилася з роботи, за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструється як безробітна та отримує допомогу по безробіттю, соціальні та інші послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття відповідно до законодавства.
Внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання ВПО заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.
Центр зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи у день припинення трудового договору повідомляє про це:
- роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);
- територіальний орган Пенсійного фонду України;
- територіальний орган Державної податкової служби.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Соціальною підтримкою безробітних громадян та організацією їх працевлаштування займається Державна служба зайнятості України. Щоб отримати допомогу, необхідно звернутись із заявою до центру зайнятості за новим місцем перебування або зробити це через Портал Дія.
Реєстрація внутрішньо переміщеною особою юридичної особи (за умов її входження до складу засновників такої юридичної особи) або реєстрація такою внутрішньо переміщеною особою фізичної особи – підприємця (ФОП) здійснюється за її заявою та спрощеною процедурою (без вимог, що застосовуються за звичайної процедури) за місцем проживання такої особи у відповідному територіальному органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію юридичних осіб та ФОПів, на підставі довідки про взяття на облік ВПО.
Припинення самозайнятості внутрішньо переміщеної особи здійснюється за її заявою та спрощеною процедурою (без вимог, що застосовуються за звичайної процедури) за місцем проживання такої особи у відповідному територіальному органі державної виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції на підставі довідки про взяття на облік ВПО.
Детальніше ознайомитися з корисною інформацією можна тут:
- Веб-сторінка державного центру зайнятості – https://www.dcz.gov.ua/
- Портал Дія: https://diia.gov.ua/services/otrimannya-statusu-bezrobitnogo
6. Як отримати міжнародну грошову допомогу для ВПО?
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 р. № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», передбачається можливість надання підтримки у вигляді грошових виплат, шляхом надання допомоги міжнародними організаціями.
Отримати грошову допомогу можуть:
- Внутрішньо переміщені особи, які перебувають в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб;
- особи, які проживають/перебувають на тимчасово окупованих, деокупованих територіях або таких, що знаходяться в зоні активних бойових дій України.
Заявка на виплату грошової допомоги від міжнародних організацій заповнюється і подається на інформаційній платформі єДопомога (веб-ресурс https://edopomoga.gov.ua).
Для заповнення Заявки на виплату грошової допомоги необхідно надати наступні наступні персональні дані та документи:
- паспорт громадянина України, ID-картка, Посвідка на постійне або тимчасове проживання, Свідоцтво про народження дитини;
- ідентифікаційний код;
- довідко ВПО;
- адреси зареєстрованого та фактичного місця проживання;
- контактний номер телефону;
- Банківський рахунок IBAN (необхідний для виплати допомоги на банківський рахунок).
ВАЖЛИВО! Платформа єДопомога збирає заявки на допомогу та за запитом Міжнародних організацій передає переліки заявників на допомогу за запитуваною категорією.
Рішення щодо надання допомоги відповідній категорії населення та сум виплат приймають міжнародні організації. Пріоритетними є незахищені верстви населення, що мають соціальні статуси такі як:
- особа з інвалідністю,
- пенсіонер,
- одинока мати або батько,
- багатодітна сім’я,
- отримувач допомоги малозабезпеченим сім’ям зокрема з числа внутрішньо переміщених осіб.
Детальніше ознайомитися з корисною інформацією можна на веб-ресурсі єДопомога: https://aid.edopomoga.gov.ua/
Роз’яснення підготував юрист, волонтер Андрій Бурий