Головна Юридичні питання

Порядок перевірки житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану: роз’яснення

На сьогодні в Україні продовжує діяти воєнний стан (Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб). Оскільки воєнний стан є особливим правовим режимом, який передбачає тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, у співвласників багатоквартирних будинків виникає ряд питань стосовно забезпечення їх права на недоторканість житла.

Нижче надаємо відповіді на найбільш актуальні питання пов’язані з недоторканістю житла та порядку перевірки житла громадян в умовах воєнного стану:

  • Чи існує обмеження права на недоторканність житла в умовах воєнного стану?

Статтею 30 Конституції України встановлено, що кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Однак в умовах воєнного стану вказане конституційне право громадян може бути обмежено. Зокрема статтею 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 № 389-VIII, надається право уповноважених органам під час проведення заходів з забезпечення правового режиму воєнного стану здійснювати тимчасове обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Одним із таких заходів  передбачених вказаним законом є право уповноважених органів в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.

  • Які органи уповноважені здійснювати перевірку житла громадян?

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1456 затверджено Порядок  перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану. Відповідно до п. 5 вказаного Порядку право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта, якого призначено в кожній області наказом військового командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення).

  • Які права мають уповноважені особи при проведенні огляду житла?

Під час проведення огляду житла громадян уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів та речей (речовин), обіг яких заборонено чи обмежено, фото-, аудіо- і відеофіксації.

ВАЖЛИВО! Аудіо і відеофіксація житла громадян та їх особистих речей здійснюється уповноваженими особами за згодою громадян.

Уповноважена особа може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду виключно в невідкладних випадках, пов’язаних із: 

  • рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;
  • безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення; 
  • припиненням злочину, що загрожує життю осіб, які перебувають в житлі або іншому володінні особи. 

Проникнення уповноваженої особи до житла чи іншого володіння особи не може обмежувати її права користуватися власним майном. Про застосування зазначеного заходу уповноважена особа доповідає та/або інформує відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

При виявлення під час огляду службових приміщень і житла громадян ознак складу кримінального та/або адміністративного правопорушення затримання таких осіб та вилучення відповідних речей здійснюється відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  • Чи може здійснюватися перевірка житла під час комендантської години?

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2020 р. № 573 затверджено Порядок здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан. Відповідно до п. 16 вказаного Порядку, патрулям (поліцейські Національної поліції та військовослужбовці Збройних Сил, також можуть залучатися військовослужбовці Національної гвардії та Держприкордонслужби) на території, де запроваджено комендантську годину та встановлено спеціальний режим світломаскування, надано право входити (проникати) на територію та у приміщення підприємств, установ і організацій, у житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать особам, під час припинення кримінального правопорушення та в разі переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, якщо зволікання може створити реальну загрозу життю чи здоров’ю осіб.

Автор роз’яснення – юрист, волонтер Андрій Бурий

Схожі статті