Головна Кращі практики Місцеві програми фінансування

Павло Хобот: “Дієвий інструмент для захисту інтересів ОСББ – адвокаційні кампанії”

Нещодавно у форматі стрім-інтерв’ю Управбуд поспілкувався з Павлом Хоботом – головою Асоціації взаємодії ОСББ та ЖБК “Наш дім” з міста Дніпра. На цьому тижні ми опублікуємо декілька матеріалів, створених на основі цього інтерв’ю. Нижче ви можете прочиати перший з-поміж цих матеріалів – він присвячений діяльності Асоціації “Наш дім” та адвокаційній діяльності спільноти ОСББ в Дніпрі, досвід якої може бути цікавим для об’єднань співвласників по всій Україні. 

Традиційно ми подаємо запис у формі інтерв’ю без запитань, заснованого на спічі Павла Хобота, і саме тому – від першої особи. Також рекомендуємо переглянути самі відео на сторінці Управбуд та інші статті:

Про особливості діяльності та досягнення Асоціації “Наш дім”

Наша асоціація за законом є не класичною Асоціацією ОСББ. Вона є громадською спілкою. Тобто ми не беремо будинки в управління, як це властиво асоціаціям ОСББ. Наше завдання – це представницька функція, адвокаційні кампанії із захисту інтересів об’єднань співвласників та навчання для ОСББ. Це – добровільні обов’язки, які ми на себе взяли. 

За законодавством до нашої громадської спілки входять як юридичні особи – ОСББ та ЖБК – так і фізичні особи, голови правлінь. Залежно від того, як зручніше людям. В Асоціації зараз приблизно 100 членів. Але до адвокаційних кампаній із важливих питань підключається іще 200-300 будинків. 

В такому форматі Асоціація “Наш дім” існує вже чимало років. Мабуть, найбільшим нашим досягненням є те, що ми добилися фінансування ремонтів будинків з міського бюджету Дніпра. Йдеться, зокрема, про програму сприяння діяльності ОСББ та ЖБК, яка існує з 2016 року. А до цієї програми була практика фінансування за певними статтями міського бюджету заходів для будинків ОСББ та ЖБК іще з 2004 року. Вона тривали 6-7 років, але потім “заглохла”, тож започаткування окремої програми є реально важливим досягненням. 

Звісно, дрібніших досягнень – дуже багато, всі й не перелічити. От Був іще такий випадок, коли міський водоканал планував зобов’язати всі об’єднання співвласників перейти із абонентського обслуговування на загальнобудинкові договори з будинками ОСББ та ЖБК. Це було в 2010 році. Але ми успішно домоглися того, що такий перехід не відбувся. Тобто ті проблеми, які виникають в ОСББ та ЖБК Дніпра з монополістами та міською владою посильно вирішує наша Асоціація. 

Про міську програму Дніпра щодо сприяння діяльності ОСББ та ЖБК 

Міська програма була розроблена, підтримана та лобійована самими ОСББ. Якби наша асоціація та ОСББ Дніпра не просували цю програму, нічого би не робили з цього приводу – то жодної копійки з бюджету Дніпра би не отримали. 

Особливістю програми є те, що кошти з міського бюджету ОСББ та ЖБК отримують на свої казначейські рахунки. Це дуже важливо. І вони самі вирішують – хто стане підрядником для проведення заходів у будинках, самі контролюють підрядників, стежать за якістю матеріалів та робіт. І сплачують за них. 

Другий позитивний момент програми – вона побудована за принципом співфінансування. Тобто це не 100% фінансування з бюджету міста, а пропорційне фінансування. Цього року пропорція така: 70% бюджет міста й 30% – співвласники. 

Спершу був принцип конкурсу відсотків – 3% та більше від співвласників, решта – від міста. Тут було деяке змагання – хто більшу пропорцію на себе візьме – той і отримує дофінансування з бюджету. Тож на перший рік дії програми перемагали ОСББ та ЖБК, які пропонували 10% та більше коштів. Минулого року конкурс відсотків був уже значно жорсткіший – це вже порядку 40-45% від об’єднання мало бути. Це, звісно, свідчить про дуже високу популярність та потрібність програми, зацікавленість у ній ОСББ та ЖБК. 

А цього року фінансування програми збільшилося, тож ми дійшли до кращого балансу, а саме, як я вже казав, 30% від об’єднання на 70% з міського бюджету. 

Про те, чому важливі “суб’єктність” та вироблення спільних цілей ОСББ 

Важливо розуміти, що без постійного тиску ОСББ добитися якихось програм від міської влади було би неможливо. Якби ОСББ у нас сиділи й чекали якогось дива – нічого би не зрушило з місця. Наша Асоціація постійно проводить адвокаційні кампанії, спрямовані на захист інтересів об’єднань співвласників. 

Варто розуміти, що в ОСББ – це сила не лише тому, що це об’єднані, організовані співвласники. Це іще й виборці. І їх суттєва кількість. Тому ігнорувати інтереси та запити ОСББ влада не може. 

Цього року на програму підтримки об’єднань планували виділити 38 млн грн, а потім додали іще 10 млн грн. Це пов’язано з тим, що 2020 рік – це рік виборів. 

Як ми цього добилися? Всім ОСББ в Україні варто усвідомити власну суб’єктність. ОСББ є суб’єктами різних процесів, які відбуваються у місті – і бюджетного, і виборчого. Тобто ОСББ варто усвідомити себе дієвою, впливовою силою, яка може досягти змін. Але для цього потрібно об’єднуватися й спільно заявляти про свої інтереси. Злагоджено і в коаліції. Тільки так – об’єднавшись – можна цілеспрямовано бити в одну точку щодо захисту власних інтересів – і добиватися від влади реальних змін. 

В Дніпрі зараз існує не формалізована коаліція з 5 асоціацій ОСББ. Всі вони мають певну мету, всі розуміють, що саме потрібно від міської влади. Адже в кінцевому рахунку цілі в ОСББ – спільні. Зокрема тому ми регулярно, раз на рік, проводимо Форум ОСББ, де формулюємо завдання і для себе, як спільноти, і для влади. З відповідним розголосом. 

Про те, як проводити адвокаційні кампанії для досягнення цілей ОСББ 

Дієвий інструмент для захисту інтересів ОСББ – адвокаційні кампанії. Як ми їх проводимо? Передовсім використовуючи соціальні мережі – той же Facebook. Розповсюджуємо в соцмережах і напрямку, у вигляді листів, звернення з певних питань до мера, до депутатів, до фракцій, до комісій. Також ми проводимо флешмоби. Наприклад, ми розробили хештег #ДніпроЗаОСББ і голови ОСББ фотографувалися із аркушами, на яких були зображені ці хештеги, публікували в соцмережах та тегали своїх депутатів, мера. Це показувало масовість нашого руху й серйозність намірів. Ну і посил абсолютно очевидний – ОСББ варто підтримували, ми – сила. 

Також робили відеозвернення. Збиралося 10-20 ОСББ (голів та членів правління) з певного району. І разом записували відеозвернення до мера. Потім ці відео з відповідними тегами поширювали у Facebook. 

Далі – електронна петиція щодо збільшення фінансування на ОСББ. Вона вже була спрямована до міської ради. І міська рада на відповідній сесії була змушено розглядати нашу петицію та приймати рішення. Наше завдання було – максимально персоналізувати відповідальність. Тут допомагала активність окремих голів правлінь. Вони – кожен на своєму окрузі – зверталися до свого депутата, звертаючи його увагу на проблему фінансування ОСББ. І намагалися отримати від кожного конкретну обіцянку щодо підтримки спільних цілей ОСББ, а саме на той момент – збільшення фінансування. 

Результатом цих заходів, цього адвокатування, і стали додаткові 10 млн на програму підтримки ОСББ та ЖБК. Але є іще один позитив: влада зрозуміла кон’юнктуру питання і вже намагається перехопити ініціативу. Вона вже апріорі уважніша до інтересів об’єднань співвласників і навіть намагається діяти “на випередження” в деяких питаннях та створювати власні групи впливу в середовищі об’єднань співвласників.       

Схожі статті