Головна Муніципалітетам

Лебідь, щука і рак: як міста допомагають багатоповерхівкам подолати коронавірус

В Запоріжжі ОСББ погрожують кримінальними справами за статтею 325 ККУ, якщо вони не проводитимуть щодня дезінфекцію місць загального користування. А у Львові посилити протиепідемічні заходи об’єднанням співвласників та управителям просто рекомендують, до того ж, “посилювати” їх вони мають за власний рахунок. Як іще міста допомагають багатоповерхівкам боротися з загрозою поширення коронавірусу та чому ми спойлеримо в заголовку дізнавайтеся з нової статті Управбуду. 

Боротьба з коронавірусною інфекцією Covid-19 стала пріоритетним завданням усіх рівнів влади практично в кожній державі світу. Не є винятком і Україна: протидія поширенню коронавірусної хвороби охопила практично всі галузі від медичної аж до житлово-комунальної. 

Редакція Управбуду вже аналізувала законодавчі ініціативи щодо карантинного послаблення відповідальності за несвоєчасну оплату комунальних послуг. Писали ми й про спрощення порядку надання субсидій та про перенесення дедлайнів переукладання договорів на “комуналку”. Схоже, цими заходами вичерпується перелік “карантинних” ініціатив центральної влади в житлово-комунальній сфері. 

Однак на місцевому рівні він значно ширший. Ми проаналізували повідомлення про такі ініціативи на офіційних сайтах органів місцевого самоврядування та опитали мешканців міст. І дійшли висновку, що типової стратегії протидії коронавірусу на першому фронті боротьби – в багатоквартирних будинках – у містах досі немає. Кожне місто й містечко впроваджує власні рекомендації та ініціативи. Про їх особливості – читайте далі. 

Кримінал за неналежну дезінфекцію: досвід Запоріжжя 

Учора, 8 квітня, проти міського голови Запоріжжя Володимира Буряка порушено кримінальну справу. Йому інкримінують недотримання правил боротьби з епідемією, оскільки він не виконав постанови уряду щодо обмеження руху громадського транспорту. За іронією долі, цією ж 325 статтею кримінального кодексу міська влада страхає управителів або відповідальних осіб в ОСББ, щоб вони оперативніше та ретельніше забезпечували дезінфекцію своїх будинків. 

Запорізькі ОСББ та управителі іще з 19 березня зобов’язані щоденно обробляти місця загального користування дезінфекційними засобами (які вони отримують безкоштовно від Запорізького титано-магнієвого комбінату). Йдеться про сходові клітини та під’їзди, ручки вхідних дверей, сходові перила й панелі виклику ліфтів і домофонів, і, навіть, лавки біля під’їздів. Таке рішення прийняла місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (ТБНС). 

Як йдеться в матеріалі на офіційному сайті Запорізької міськради, порушення цього протоколу “тягне за собою відповідальність, передбачену ст. 44-3 КУпАП, а також ст. 325 ККУ.” Сумлінність ОСББ та управителів перевіряють спеціальні мобільні групи. А мешканців багатоповерхівок закликають скаржитися на гарячу лінію 15-80, якщо вони помічають неналежні протиепідемічні зусилля з боку управителів або об’єднань співвласників. Всього з 26 березня служба 15-80 отримала понад 300 подібних скарг мешканців, деякі справи навіть передано до суду: юридичним особам при цьому загрожують штрафи від 34 тис. до 51 тис. грн. Чим завершаться судові розгляди наразі невідомо, однак не дивно, що від гріха подалі деякі ОСББ вже замовляють дезінфекцію у фахівців. 

Не лише дезінфекція, а й засоби захисту: Київ подає приклад 

Подібні драконівські методи присилування до всезагальної дезінфекції рідко можна зустріти в інших містах. У Києві, наприклад, про санкції через порушення режиму дезінфекції не йдеться. Натомість мер міста Віталій Кличко заявив, що міська влада пішла “назустріч всім ОСББ і надала управляючим компаніям дезінфекційні засоби та засоби захисту, костюми для двірників.  На це з міського бюджету виділили 23 мільйона гривень”. При цьому регулярну дезінфекцію житлових будинків у Києві здійснюють, за словами мера міста, “керуючись рекомендаціями, що ми отримуємо від китайських лікарів”. 

На відміну від інших досліджених нами міст, Київ звітує й про досить оригінальну протиепідемічну ініціативу. Міська влада тут створила Єдиний координаційний центр при КМДА, який доставив уже близько 10 тисяч продуктових наборів першої необхідності малозахищеним киянам. Безумовно, такі заходи передовсім стосуються соціального захисту, але водночас є не зайвим прикладом самоорганізації для мешканців багатоквартирних будинків. А також нагадуванням про те, що малозабезпеченим, а особливо людям старшого віку зараз дуже потрібна допомога. 

Допомога ОСББ справа рук самих ОСББ: позиції Львова та Дніпра

А от у Львові про жодні безкоштовні засоби для дезінфекції для ОСББ та приватних управителів наразі не йдеться. Заступниця мера Львова Галина Слічна 17 березня повідомила, що з головами правлінь ОСББ та приватними управлінськими компаніями “проведено робочі оперативні наради, щоб вони посилили прибирання в житлових будинках, миття під’їздів, протирання ліфтів та поручнів. Також ми окремо підготували звернення до мешканців Львова, щоб вони долучалися до миття сходових майданчиків біля своїх квартир”. 

А 6 квітня міська комісія ТБНС прийняла рішення доручити управляючим компаніям, ОСББ, комунальним підприємствам посилити дезінфекційні заходи. Однак, як саме це варто зробити та що передбачено за порушення цього припису, не конкретизується. “Самостійно закупили засоби і дезінфікуємо увесь під’їзд раз на тиждень, а з 1 по 3 поверх та ліфт – щодня”, – прокоментував Управбуду ситуацію з дезінфекцією представник одного з львівських ОСББ. 

Схоже, в Дніпрі спостерігаємо аналогічну ситуацію. Під час прес-конференції наприкінці березня заступник міського голови Михайло Лисенко заявив: “Зараз ми проводимо обробку кожного під’їзду не менш ніж раз на чотири дні. У разі погіршення епідеміологічної ситуації в місті, перейдемо на щоденний режим. Наголошую, що дезінфекція проводиться лише у домах комунальної власності, у місцях найбільшого скупчення людей: перший поверх, перший сходовий марш та, за наявності, ліфт.” 

А от об’єднанням співвласників у місті допомагають в оригінальний спосіб. Як розповіла Управбуду одна з голів правлінь ОСББ Дніпра, міськрада виділила спеціальні агрегати для обприскування дезінфектантами будинків ОСББ та ЖБК. “В нашому районі 3 або 4 голови ОСББ отримали такі пристрої. Однак їм не виділили дезінфекційних засобів”, – сказала вона. 

Скільки міст стільки й стратегій протидії коронавірусу 

Часом на сайтах міст можна натрапити на доволі оригінальні заходи, покликані пригальмувати поширення коронавірусу в багатоповерхівках. Так, у Черкасах співробітники Управління ДСНС України проводять тренування технічного персоналу ОСББ “щодо профілактичної дезінфекції житлових будинків з метою недопущення поширення коронавірусної інфекції”. А міський голова Черкас Анатолій Бондаренко звернувся до голів правлінь ОСББ з проханням проводити дезінфекцію у під’їздах їхніх будинків: “Навіть просте вологе прибирання із засобами дезінфекції дає відчутні результати. Якщо хоча б кілька людей не заразяться – це буде дуже гарний результат”, – зазначив він, додавши, що частково дезінфекція у під’їздах багатоквартирних будинків буде проводитися коштом міського бюджету. 

Якщо у Києві волонтерську допомогу малозахищеним курирує міська влада, то в Долині мерія наразі закликає “голів ОСББ, управлінських компаній, депутатів міської ради та всіх жителів” самоорганізуватись і допомогти всім, хто цього потребує. “Звертаємося до кожного громадянина – допоможіть своїм сусідам, знайомим, близьким, запропонуйте допомогу у придбанні продуктів харчування чи медикаментів”, – йдеться в заяві на сайті міськради. Схожу ініціативу проявили й у Горішніх Плавнях та Мукачеві – тут також закликають волонтерити на користь найбільш незахищених громадян. 

Не забувають у містах і про інформаційну роботу. І якщо в Києві про це навіть не звітують, то в Мукачеві одна з новин щодо протидії коронавірусу повністю присвячена такій ініціативі. Попри те, що вона названа “Профілактичні заходи ОСББ”, єдина її тема – це розробка та розповсюдження серед ОСББ листівок “з метою інформування мешканців міста відносно вжиття відповідних заходів щодо захисту від вірусних інфекцій”. 

Час для самостійних рішень 

В Україні досі не опубліковано документів з офіційними рекомендаціями щодо дезінфекції житлових будинків у зв’язку із загрозою поширення коронавірусу. Мінрегіоном на офіційному сайті радить керівникам ОСББ та ЖБК під час карантину “Запровадити періодичну дезінфекцію будинку”, не уточнюючи щодо застосування спецзасобів. На сайті ДУ Центр громадського здоров’я МОЗ України іще 19 березня опублікувано статтю “Дезінфекція у немедичних установах, де можливе інфікування Covid-19”. Однак вона не містить конкретних настанов, а просто констатує: ”Європейський центр профілактики та контролю захворювань рекомендує для дезінфекції поверхонь, після попереднього їх очищення нейтральним мийним засобом, використовувати розчин з 0,1% гіпохлориту натрію.” 

Робити якісь однозначні висновки з цієї інформації складно, на відміну від докладних та недвозначних рекомендацій, поданих на сайті CDC (Центрів контролю та запобігання хворобам США). Також радимо звернути увагу на перелік дезінфекційних засобів, спрямованих саме проти вірусу SARS-CoV-2, вірусу, який викликає Cоvid-19, схвалений американським Агентством охорони навколишнього природного середовища. 

Можливо, саме за відсутності притомних офіційних рекомендацій на національному рівні й виходить так, що місцева влада в Україні протидіє коронавірусу як лебідь, щука і рак: десь аж надто ретельно, а десь – майже непомітно. В такій ситуації можна лише порадити ОСББ та управителям діяти за принципом меншого зла: закликати місцеву владу надати сертифіковані спецзасоби, в разі відмови – самостійно їх купувати та використовувати строго за рекомендаціями виробників. В статті “Як протидіяти коронавірусу в багатоквартирному будинку: поради для мешканців, ОСББ та управителів” ми вже зверталися до цієї теми й навели низку рекомендацій із авторитетних джерел.  

В будь-якому разі, відповідальним за утримання будинків особам ліпше проявити більшу пильність, проводити регулярне вологе прибирання й провітрювання та дезінфікувати контактні поверхні. За посиланням завантажуйте перелік дезінфекційних засобів, сертифікованих державою в 2019 році (2020 року – значно менший), він містить контакти виробників.

Доводиться лише сподіватися, що з протидією коронавірусу в багатоквартирних будинках не станеться, зрештою, як у відомій байці: “І діло, як на гріх, не діло тільки сміх.” Бо з коронавірусом – погані жарти, і смішно не буде нікому. 

Схожі статті