Головна Технології та матеріали

Без буруль і льоду під ногами: сучасні системи сніготанення та антизледеніння в багатоквартирному будинку

Управбуд продовжує знайомити управителів та голів правлінь ОСББ із лайфхаками, що не лише допоможуть економити тепло в багатоквартирному будинку, але й дозволять досягти максимального комфорту для мешканців. Темою нашого чергового стріму, а з тим і цього інтерв’ю, стало застосування смарт-систем у будинках з ОСББ задля підвищення енергоефективності та безпеки. 

Співрозмовником Управбуду цього разу став Олексій Жданов, керівник технічного відділу компанії Danfoss Україна. У попередньому інтерв’ю він розповів про різновиди та особливості систем керування опаленням у приміщеннях багатоквартирного будинку, а також про монтаж та окупність смарт-систем для керування опаленням.

Перед вами – вже третій матеріал з цієї серії, у якому йдеться про системи, які запобігають намерзанню льоду біля будинку та утворенню буруль на дахах. 

 

У попередніх матеріалах ми говорили про смарт-системи для керування опаленням. Однак такі сучасні технології – це ж не виключно про енергоефективність. Вони так само можуть стосуватись і питань безпеки. Чи справді це так? 

Серед наших рішень сюди відносяться системи з безпечної експлуатації будівлі, передовсім, сніготанення та антизледеніння. Йдеться про безпечність вхідної групи, адже взимку бувають слизькими майданчики, а також про бурулі, яких не так просто позбутися.  

Почнемо з даху. Це часто називають “обігрів даху”, але я би так не називав, бо його не треба гріти. Треба гріти водостічну систему, і не всю, а тільки щоб вода, яка там збирається, не переливалась крізь жолоби та ринви і не звисала великими брилами льоду, а щоб спокійно стікала по трубах вниз в дощову каналізацію або на доріжку біля будинку. 

Захист жолобів та ринв електричною нагрівальною кабельною системою DEVI 

Якщо ваш будинок має скатну покрівлю даху, тобто з нахилом старого зразка і будівля розташована біля навчального закладу чи біля неї проходить вулиця, то вже є норми, які зобовʼязують вдаватись до заходів убезпечення від льоду, що може збиратись. Зазвичай це крайова зона, ринви та труби. Дуже часто цей намерзлий лід падає разом з крайовою зоною даху чи трубами, тобто йдеться ще й про збереження фасаду будівлі та затоплення верхніх поверхів. Іноді, буває, 3-4 поверхи заливає зверху, промокають стіни, починають промерзати. Це досить неприємна ситуація. 

Спершу я був здивований, коли в центрі Києва люди з верхніх поверхів за власний кошт поставили таку систему, тому що кожен рік доводилось робити ремонти. Їм було незрозуміло, чому треба гріти трубу до самого низу, але вдалось пояснити, що якщо погріти тільки свій поверх, то трошки нижче утвориться льодовий корок, труба набере до верху води, і знову буде те саме. 

Зробили, воно працює, і це не єдиний приклад, навіть без ОСББ. Це було десь 8 років тому, після цього я ще кілька разів був на тому даху, і там зараз усе гаразд. 

За наявності ОСББ, наскільки я знаю, із Фонду енергоефективності компенсуються такі витрати. Разом із компенсацією за ремонт даху можлива й компенсація за встановлення системи захисту від намерзання льоду на дахах. Це що стосується і збереження дахів та фасадів, і безпеки перебування під дахами. 

 

Розкажіть тепер докладніше про те, як система справляється зі слизькими майданчиками. 

От якби сьогодні трошки більше снігу випало, я би вам показав, як це працює в нас на сходах в офіс. Ми зробили систему, яка не дозволяє намерзнути льоду на вхідній групі, тобто на ганку чи доріжці при ньому. Для чого це потрібно? Розкажу з власного досвіду. 

Декілька років тому я був людиною з обмеженими можливостями: була операція на нозі. Було це наприкінці зими, треба було в лікарню поїхати. Я вам скажу відверто, це було не просто складно, це було практично неможливо. Таксі підʼїхало на іншу сторону будинку, далі не може їхати, бо снігом засипало, а на милицях по непосипаним доріжкам ходити важко. На цьому місці може бути кожен, а я відчув на собі. А уявіть, якщо це будуть люди похилого віку, для них це буде величезною проблемою. 

Наші норми передбачають обовʼязкове встановлення таких систем на паркінгах, де є напівкруглі заїзди, адже за ожеледі туди неможливо заїхати, не пошкодивши машину. Машину можна поремонтувати, але набагато неприємніше зламати собі кінцівку, і вдвічі неприємніше зробити це прямо на ганку будинку. 

Є електричні системи, які встановлюються під поверхню. Їх завданням не є розтоплювати весь сніг, а лише розтоплювати верхній шар на асфальті чи плитці, щоб поверхня не була слизькою. Такі системи не передбачають ручного керування, жоден охоронець ніколи не вгадає, коли треба її вмикати. Тому в таких пристроях є власна розумна система, яка, залежно від опадів і температури, вмикається тоді, коли є загроза намерзання шару льоду, який ми не бачимо і який є небезпечним. 

Система сніготанення та антизледеніння DEVI працює без участі людини і вмикається лише у випадку, коли є загроза утворення льоду. 

А іще це екологічно, бо не треба сипати тони солі з піском, яка потім йде в квітники, дощову каналізацію, ґрунтові води, річки, забруднює ґрунт. До того ж там не тільки сіль, там різна хімія застосовується. 

Я знаю про декілька реалізованих обʼєктів від ОСББ і точно один є від муніципалітету, коли в Хмельницькому зробили вузенький тротуарчик, який йде під нахилом, але завдяки роботі смарт-системи він не слизький. Про встановлення таких систем бажано замислюватись на етапі, коли йдеться про ремонт цього покриття, а для нових будівель взагалі краще на етапі проєкту. Адже такі установки потребують досить великої пікової потужності, яку вони будуть споживати для танення снігу. 

Статистика за десяток років показує, що споживання становить близько 250 годин за сезон. Чому в годинах? Бо в когось маленький ганочок, потужність там 500 Вт, а в когось велика система, 10-11 кВт. Середня цифра – 350 Вт на квадратний метр. Тобто можна порахувати, що якщо 10 квадратів, то це 3,5 кВт. Два чайника. Помножити це на 250 годин роботи і на ціну електроенергії – маємо вартість експлуатації за сезон. А життя та здоров’я людей – безцінні. 

 

Де шукати фахівців, які зможуть проконсультувати, допомогти підібрати потрібну техніку, допомогти зі встановленням? 

Якщо у вас є хтось перевірений, то можна, звичайно ж, і до нього. Можна звертатись в Danfoss Україна. В нас є достатньо і досвіду, і практичних напрацювань, є люди, які працюють спеціально з ОСББ. Можете звертатись до цих людей, вони завжди переадресують на технічний відділ в залежності від того, чого саме стосуються ваші питання – гідравліка, керуюча електроніка чи сніготанення.

 

Схожі статті