Пропонуємо вашій увазі унікальну історію одного з ОСББ міста Біла Церква. Його досвід – це вражаюче свідчення того, як новітні технологію можуть зробити життя значно комфортнішим без особливо серйозних капітальних утеплень та значних витрат для співвласників.
“На сьогоднішній день в Україні існує не більше десятка, навіть менше десятка будинків, у яких взагалі примінено розподільчий облік. Але навіть з тих десяти цей будинок у Білій Церкві виокремлюється тим, що це єдиний будинок в Україні, в якому люди погодилися на повну реконструкцію системи опалення з заміною радіаторів, з встановленням терморегуляторів, з правильною обв’язкою опалювальних приладів і з встановленням розподілювачів на кожному радіаторі.” – описує ситуацію в цілому по країні Олександр Гут, спеціаліст із розвитку проєктів “Термомодернізація” компанії Danfoss.
У свою чергу Тетяна Козлова, голова правління ОСББ “Нова, 3А” з м. Біла Церква, коментує:
“Я розуміла вже який знос будинку відбувся на той момент, у 2016 році. Обладнання зносилося. І в принципі була тільки одна думка – щось у цьому змінити щоб допомогти дому. Слава Богу, Білоцерківтепломережа відкрито виставляє цю інформацію на своєму сайті, і її можна вивчати щомісячно: скільки спожив сусідній дім, скільки ти, скільки інший район Білої Церкви.
У цьому ланцюжку дім, що найбільше споживав теплоенергії, був моїм. Як не крути, що хочеш придумуй, яка причина цьому, але саме мій. Ну, і коли я вже почала задумуватись над цим, то почало вимальовуватись, що потрібні якісь програми, напевно, по місту. А може вони існують, а я про це не знаю навіть!
От уже хотілось вийти і з кимось про це спілкуватись. І проаналізувавши, так би мовити, стан дому, його опалювальні системи, проаналізувавши, що каже Теплокредит, що Фонд Енергоефективності каже, і як спеціалісти розглядають це питання, просто в мене в голові сформулювалось, що в першу чергу потрібно приймати інженерні рішення по дому, і робити це по індивідуальній тепловій допомозі. І з цими думками, з цими пропозиціями ми так обговорювали.
Звісно, це просто дім. Між собою розмовляєш, обговорюєш з людьми, і ми вийшли на збори 29 лютого. У цей момент я вже консультувалась із Русланом Степанським, і в принципі він відіграв роль проєктного менеджера. Я от по чесному кажу, я вийшла на збори з однією думкою: заміна горизонтальних труб теплоносіїв і т.і.
І тут Руслан: “Ви зрозумійте, це так, це часткове вирішення питань”.
От тих, що я сама намацала, що це 10-20 відсотків дає. Що якщо ми кардинально замінимо всю систему опалення в домі, включаючи вертикальні труби теплоносія, навіть батареї, і зможемо встановити прибори на батареях, і буде йти індивідуальний рахунок теплової енергії, тоді ми зможемо побачити справжню енергоефективність дому”.
Руслан Степанський, оповідаючи про історію цього унікального проєкту, зазначає:
“Кожен хоче платити за то, що споживає. Установкою одного ІТП цього досягти неможливо. І я запропонував на зборах цього ОСББ вирішення проблеми більше ніж установка одного ІТП.
І на моє здивування, і на здивування голови ОСББ, люди, не вагаючись, кажуть так, окей, давайте так зробимо.
І в процесі установки я все більше завірювався, що саме цей фактор рухає цей процес. Людей дуже обурює чому всі мають платити однаково, а споживати по-різному. Це перше.
А друге: через те, що люди в недостатній кількості отримували тепло. Тут була верхня розводка, і з п’ятого по перший поверх люди мерзли. Це ще більше їх підштовхувало до цього рішення, бо вони кажуть, що: “Ми мерзнемо, а платимо так, як і дев’ятий поверх”. А різниця тут була в п’ять-шість градусів, і це несправедливо.
Нам гроші виділили в серпні, і в жовтні, наприкінці жовтня, ми закінчили. Ми би закінчили раніше, якби не людський фактор. Тут не стільки складно технічно це зробити, скільки складно з людьми це зробити. Багато позашивали стояки і вважають, що це на краще… Тільки перепереконання.
Показуєш їм стан труб, стан радіаторів, пояснюєш їм, що ваш цей ремонт – тимчасове явище, поки це все ціле, поки воно і стоїть. І рано чи пізно, це все змиє гейзером, під тиском, великою температурою. І людині “доходить”. Це залежить від людини, що пояснює, без агресії, спокійно, нормально.
До будь-якої людини можна знайти підхід. Це складно і це все має свої відбитки. З точки зору, от трьохпід’їздний дім можна практично це зробити за три місяці. Тобто в принципі це орієнтир: місяць – під’їзд. Бригада з шести людей, монтаж-демонтаж.
От тут ми робили ще і ІТП, і підвал прокладували, і демонтаж, і монтаж.… Тобто в усе це ми залізли, зірвали трошки опалювальний сезон на 15 днів. У принципі по максимуму старались укластись”.
Олександра Іванівна, пенсіонерка, мешканка будинку, так коментує зміни, які відбулися після реконструкції:
“Я живу з самого начала як цей дом здався, і я проживаю це вже сорок один рік. Я живу на першому поверсі, і я до цього часу, доки не зробили це обладнання, я замерзала, я з бутилками спала.
Кастрюля, чотирьохлітрова кастрюля, набираєм води, і ми так грілись, коло кроваті ставили і ми того…
А зараз, благодаря Тетяні Василівні, що вона все так зробила, що вона організувала, я дуже рада. Зараз ходжу у футболці. Кофточка, футболка, лягаю у кровать, і мені дуже хорошо, тепло”.
Олена Анатоліївна, мешканка будинку, в свою чергу так ставиться до змін:
“Що вам сказать, у мене трьохкомнатна квартира. Вони як заходили, то не більше часу вони були, години. Геть не складно, я ожидала хужого. Дуже акуратно, дуже швидко, чисто. Я нічого не застилала, нічого не закривала меблі.
Рєбята робили так, де пилесосом пиль збирали зразу, де підставляли шось. У нас нічого не розліталось. Ну було канєшно біля самої батареї, де там трубу винімали, вставляли оцю трубу, то там трошки було підмести. А так, особлих неудобств я не відчувала”.
Я користуюся, но я так, як пенсіонерка, економлю, беру, регулірую, і дивлюся на щотчику, як того, і так того. Ну в общем, економно”.
Як бачимо, навіть звичайні мешканці будинку залюбки коментують ту дивовижну переміну на шляху до комфорту, яка сталася з ними та сусідами. Виявилося, що користуватися новою системою – це не лише можливість економії, але й неймовірно зручна для кожної людини система регулювання, яке веде до комфортнішого життя.
Підготувала до публікації дописувачка Катря Шевчук,