Головна Енергоефективність

Як техогляд для автівки: 5 аргументів на користь фахового обслуговування ІТП

Величезну роль у підготовці багатоквартирного будинку з індивідуальним тепловим пунктом до опалювального сезону відіграє обслуговування ІТП. Це дає змогу додатково скоротити споживання теплоносія на 5-15%, зберегти обладнання на довгі роки, стабільно підтримувати комфортну температуру в будинку, а також попередити несподіванки. 

Про важливість та особливості обслуговування ІТП при підготовці до опалювального сезону Управбуд поспілкувався з головою правління Асоціації енергоаудиторів України Вадимом Литвином. 

Нерідко можна почути таку думку: оскільки держава зафіксувала вартість газу для населення та для виробництва тепла, то зусилля щодо економії теплоносіїв в будинках вже не на часі. Скажіть, будь ласка, чи погоджуєтесь ви з цією тезою? 

Такі зусилля зараз, навпаки, на часі, як ніколи раніше в Україні. Адже, по–перше, ніхто не відміняв потребу окупності обладнання, а при поточній вартості 1 Гкал десь від 1500 до 2000 грн, ви можете доволі швидко окупити ваше вкладення в системи регулювання, ІТП, їхню модернізацію чи налагодження. 

По–друге, у нас зараз співвідношення між вартістю газу для населення і вартістю газу, який закуповується Україною, десь 1 до 4, а іноді навіть більше. Тобто, грубо кажучи, 8 грн для населення і близько 30–40 грн для комерції. Низька ціна для населення компенсується з держбюджету, відповідно це ті кошти, які не направляються на ті ж потреби Збройних Сил України. 

Поясню докладніше цю логіку. Нещодавно бачив цифри: компенсація різниці в тарифах 111 млрд, бюджет Міністерства оборони – 130 млрд. Тобто ми можемо сказати, що, економлячи гривню на опаленні для себе, ми економимо три гривні для держави і, по суті, донатимо на нашу армію в набагато більших масштабах, ніж через фонди чи інші пожертви. 

Тобто економія на опаленні не просто на часі, а дуже на часі. Якщо ми цього не будемо робити, то просто банально забираємо гроші в наших захисників, ЗСУ.

Здається, що це теза, яку варто запамʼятати дуже багатьом в Україні та взяти таку поведінку на озброєння.

Ви згадали про ІТП, які вже встановлені в багатьох будинках в Україні, але чи означає це, що в цих будинках вже в повній мірі економлять? 

На жаль, недостатньо просто встановити ІТП, щоб вже була автоматична економія. Це пристрій, набір обладнання, який дозволяє економити лише за умови, якщо воно правильно налаштоване і правильно обслуговується. 

Сучасний ІТП в українському ОСББ 

Як показує мій досвід, і буквально пару тижнів тому ми робили контрольні обходи відносно нових будинків (2000–х і далі років). Обхід показав, що три з трьох ІТП мають потенціал економії від 5% до 15% відносно того, що в них зараз. Причому вартість утримання копійчана, тобто окуповується за декілька тижнів. 

Наші дослідження показали, що потрібно просто десь відремонтувати, десь налаштувати і забезпечити роботу ІТП в автоматичному режимі з мінімальним споживанням. 

Тут іще є й додатковий момент для блага міста, держави: тепло, яке ми використаємо більш ефективно, можна перенаправити на інші будинки, зекономивши загалом. Якщо ми говоримо про місто Київ, де багато новобудов. Це може допомогти не надто знижувати температуру взимку. 

Зараз говорять про можливе зниження до 16 градусів, але якщо ми приберемо в одному місці перевитрати, то в іншому місці ми їх можемо використати, тож температуру можна буде аж так не знижувати. 

Як голова правління ОСББ або мешканець може визначити – чи правильно працює в будинку ІТП? 

Якщо у вас старий будинок, то ви швидше за все ви могли брати участь в якійсь програмі, і у вас встановлювався ІТП. Якщо ж ваш будинок збудований в 2000–х роках і пізніше, якщо у вас централізоване опалення, то 99% ймовірності, що у вас є індивідуальний тепловий пункт. 

Отже, якщо у вас є ІТП, і якщо минулого сезону у вас були дні, коли в квартирі було надто жарко, а в інші дні – надто холодно, або ж ваша платіжка була більшою на квадратний метр за опалення, ніж в сусідніх будинках: це все ознаки того, що ІТП не працює взагалі чи працює неналежним чином. 

Далі варто розбиратись, спустившись до нього в підвал.  Подивившись, в якому положенні клапани знаходяться, чи на контролері теплового пункту налаштований годинник, чи ні. Це теж ознака того, чи хтось цим займався, налаштовував якось чи ні. 

Може бути несанкціоноване втручання в роботу ІТП. Приміром, прийшов сантехнік, який не розбирається, що робити, як треба було його налаштувати. Він міг щось нефахово зробити, не так закрутити шуруп, або навіть зламати регулятор, який коштує зараз немалі гроші. Але це все одно дрібниці, порівняно з наслідками. Несанкціоноване втручання призводить до того, що десятки тисяч гривень просто втрачаються за оплату тепла, яке, по суті, будинку не потрібне. 

Буває й так, що на вулиці тепло, а ми при перевірках бачимо, що клапан відкритий на повну. Знову ж таки, це означає, що ІТП не працює належним чином і не забезпечується регулювання теплоподачі в будинок. Буває, що при перевірках бачимо контролер для адміністративних приміщень, який мав би знижувати споживання в нічний період, але цього не робить. І на цьому втрачаються від 5% до 30% тепла! 

Одна з ознак того, що щось пішло не так, це коли ви, ОСББ чи хтось з ваших технарів постійно налаштовують ІТП. Жаркіше стало – зменшили вручну, холодніше – підвищили. Це вже перша ознака того, що щось у вас працює не так.

Важливо усвідомити: в ІТП заглядати практично не потрібно, якщо він правильно працює і налаштований належним чином. 

Порівняймо це з автомобілем. Щоб автомобіль нормально працював, їздив, не ламався, щоб була нормальна витрата пального, періодично треба проводити техобслуговування. В хороший автомобіль після правильного техобслуговування ви не заглядаєте, дуже рідко навіть мастило треба доливати. Він їде, працює, витрату контролюєте – тож наступне техобслуговування пройде через півроку. Якщо вам потрібно весь час щось підкручувати, підроблювати, то це говорить про проблеми. З ІТП ситуація аналогічна. Якщо він правильно, кваліфіковано налаштований і обслуговувався, то ви про нього взагалі не повинні згадувати, тільки радіти платіжкам, які нижчі, ніж у ваших сусідів.

А які типові ознаки коректної роботи ІТП, щоб ні в кого не закрадалося сумнівів? 

Перша ознака – ви точно знаєте, що ІТП ніхто не чіпає, не обслуговує неналежним чином, несанкціоновано. Друге. Ви бачили вище графік, точки споживання в залежності від зовнішньої температури. Будь-хто може взяти свою платіжку щомісячну і нанести на цей графік показники за останні два опалювальні сезони. Якщо у вас ці показники вибудувалися в одну похилу лінію, то все нормально. Якщо йдуть розбіжно, то це погано. 

Ви можете пройтись навколо будинку і побачити невелику коробку, іноді як сірникова, іноді трохи більша, з написом “Danfoss” частіше всього. Це давач зовнішніх температур. Треба глянути, чи не потрапляє на нього пряме сонячне проміння, адже це буде говорити про те, що його неправильно змонтували, і він некоректно регулює. Або глянути, чи хтось не поставив біля нього кондиціонер, який його обдуває зовнішнім блоком і так вносить похибки в роботу. Це те, що можна зробити, не спускаючись в приміщення. 

Інший момент, якщо у вас температура в будинку перевищує 24 градуси в певний час, можливо не весь рік, але часто, то це говорить про перевитрату, і тепловий пункт неналежно виконує функції. Це зовнішні ознаки. 

А далі вже можна спускатися в підвал і дивитися безпосередньо на обладнання. Положення клапану подивитись, налаштування контроллера (він адекватно показує зовнішню температуру, чи неадекватно), заводські налаштування стоять чи щось десь змінено, хтось пробував налаштувати контроллер під потреби саме цього будинку, чи ні. Але краще за все для такої перевірки залучати незалежних фахівців. 

Чому обслуговувати ІТП варто саме на початку опалювального сезону? Як довго може тривати ця процедура? 

Обслуговувати ІТП насправді потрібно протягом цілого року: слідкувати, чистити фільтри. Як правило, десь раз на місяць спеціаліст має прийти, якщо в нього немає можливості дистанційно це моніторити. 

Перед опалювальним сезоном обслуговування – це набір регламентних робіт, як от промивка, чистка фільтрів, перевірка запірної арматури, насосів. Це те, що впливає безпосередньо на працездатність ІТП. 

Другий рівень – це рівень забезпечення налаштування і того, щоб тепловий пункт працював в автоматичному режимі і забезпечував економію. Ця процедура, як правило, робиться раз на рік, іноді двічі. Після початку опалювального сезону будівля прогрілась і протягом двох, іноді чотирьох тижнів проводиться налаштування. Якщо все добре, то ми ІТП раз налаштували, і він далі працює автоматично. А ми тільки іноді слідкуємо, чи відбулись зміни, чи хтось щось поміняв, зробив балансування, утеплили будинок і так далі, коли потребуються додаткові коригування. 

Це процедура налаштування, яку, як правило, проводять раз на рік. Вона полягає в тому, що вимірюється температура всередині приміщень, щоб з одного боку не було “недотопів” так званих, а з іншого боку не було “перетопів”. Налаштовується швидкість роботи насосів, налаштовується крива опалення в контролері. 

Ця специфічна процедура насправді потребує кваліфікованого персоналу. Я знаю дуже небагато компаній в Україні, які якісно цим можуть займатись. Тут може вже бути черга, тому бажано домовлятись наперед про проведення таких робіт. 

Щоб якісно це зробити, необхідно як мінімум 5 логгерів (реєстраторів) температури, які розставляються в різних квартирах, в різних частинах будинку. А компаній, які мають одночасно хоча би 10 і можуть налаштовувати одночасно два будинки, в принципі  немає. Адже має бути як людина, яка розуміється, так і додаткові пристрої, які допомагають це зробити дійсно якісно. 

Тому бажано планувати це все наперед. А для поточного обслуговування має бути договір на постійній основі. Залежно від того, як в договорі прописано, людина або приходить, або, якщо у вас тепловий пункт має систему віддаленого моніторингу, то може віддалено дивитись і приходить лише, якщо дійсно щось потрібно. Це не означає, що до вас хтось має постійно бігати і щось підкручувати. Це швидше ознака, що щось роблять неправильно.

Також є великий комплекс робіт на виході з опалювального сезону, коли все консервується, чиститься, залишається так, щоб воно ціле літо простояло. Щоб нічого з обладнанням не сталося, були проведені поточні налаштування – це більше робота, повʼязана просто зі спостереженням за нормальною роботою. 

Тобто глобальних тільки два комплекси робіт є. Вхід в опалювальний сезон і вихід з нього. Якщо ІТП має ще гаряче водопостачання, то, як правило, до цих двох привʼязується і регламентні роботи по налаштуванню і по пробивці теплообмінників, якщо це необхідно.

Чому налаштування є важливою складовою обслуговування ІТП?

Правильне налаштування дає те, для чого найчастіше ІТП і встановлюються в будинку. Воно мінімізує споживання тепла без втрати комфорту. 

Чи можна домовитися з обслуговуючою компанією про якісь гарантії економії від ІТП? 

Це може бути прописано в договорі на обслуговування. Те, що компанія, яка займається обслуговуванням теплового пункту, гарантує зменшення споживання на стільки–то відсотків від базового розрахункового рівня. А якщо очікуваного зменшення не буде, то вона обслуговує ІТП безкоштовно чи платить ще додаткові штрафи. 

Іноді таке зустрічається, але дуже рідко. В основному йде по принципу “опалення є, батареї гарячі, значить все нормально, ми свою роботу зробили”. А те, що при цьому 20–30% переплачуємо, то на це в ОСББ зазвичай не сильно звертали увагу. 

Раніше на це можна було закрити очі, коли низький тариф був. А зараз в нас і тариф високий, і, як ми вже говорили, в нас ще й піде переплата з державного бюджету на купівлю дорогого газу, який по суті нераціонально використовується. 

Це потрібно відпрацьовувати і передбачати в договорах. Для ОСББ все це вирішується на рівні правильно складеного договору на обслуговування з правильно виписаними положеннями: що має робитися і як це має контролюватися сторонами. Такий документ і може стати гарантією саме такої роботи ІТП, як потрібно в ОСББ, і саме таких зобов’язань обслуговуючої компанії, як розраховує ОСББ. 

Сподіваємось, що ОСББ будуть до таких порад ставитись уважно. Принаймні той пункт стосовно можливого гарантування належного рівня економії для багатьох стане стимулом для укладання подібних договорів. 

Чи могли би ви конкретизувати, які саме процеси входять до процедури обслуговування ІТП? І чи може обслуговувати ІТП просто якась уповноважена людина в ОСББ, без відповідного фаху та сертифікатів? 

Для того, щоб людина допускалася до роботи з ІТП, у неї має бути спеціальний дозвіл. Це має бути навчений персонал з відповідними навичками, посвідченням, що вони пройшли навчання і можуть безпечно виконувати роботи по обслуговуванню теплових пунктів чи теплового обладнання. Адже в цій роботі є підвищений тиск, підвищена температура, а це небезпечні фактори для здоров’я та навіть життя. Тобто випадкові люди не мають допускатися взагалі. 

З точки зору налаштувань, то сертифікатів державного зразка немає, тут більше питання досвіду, і на це треба звертати увагу. Що стосується того, щоб робити самим і щось налаштовувати… То це в принципі не допустимо з багатьох точок зору, не лише безпеки. 

Для розуміння. Середній будинок споживає теплової енергії на 10 тисяч грн на добу. Якщо людина прийшла і на контролері натиснула кнопки, не зовсім розуміючи, на що вони впливають, то за один день може бути + 5 тис. грн. Просто тому що натиснула. Якщо в квартирі у вас лампочка 100 Вт, ви її забули вимкнути, і це вже суттєва втрата. А тут у нас еквівалент 200 кВт, це 2000 таких лампочок. 

Ненавчену людину дуже небажано допускати. Хіба провести їй хороший тренінг і повісити відповідальність, що якщо будуть перевитрати, то вона буде зі своєї кишені платити. В такому разі охочих не так багато знайдеться. Тож варто наймати спеціалізовану організацію. 

Зараз у нас вартість налаштування ІТП не така велика. Налаштований ІТП споживає умовно на 30–50 тис. грн менше тепла на місяць, ніж неналаштований. Це відносні цифри. Обслуговування може максимум коштувати 5 тисяч. Це неспіврозмірні цифри, особливо якщо мова йде про великі будинки. 

Ви заплатили 2 тисячі, будинок зекономив 20 тисяч. Відповідь, як на мене, однозначна. Єдина проблема, що таких спеціалістів не так багато, їх треба вишукувати тестувати, можливо донавчати додатково. 

Якщо нас слухають компанії, які займаються обслуговуванням будинків чи управляючі компанії, то це може бути ваша дуже класна перевага. Ми беремо за обслуговування, наприклад, не 10 грн, а 12, але тепер ви будете на опалення витрачати не 30 грн, а 25 грн. Тому що ми знаємо і вміємо працювати з вашим обладнанням. Сумарна платіжка буде мінус три гривні, хоча начебто обслуговування коштує дорожче. Звертайте на це увагу, тримайте в себе і навчайте гарних фахівців, які розуміються в цих процесах. 

Знову ж таки, бажано встановлювати системи дистанційного моніторингу, бо фахівців не так багато. Такі системи дозволяють одній людині охопити набагато більше будинків, фізично не будучи в них, а приходити лише коли дійсно буде потрібно. Якщо такої системи немає, то по-хорошому людина має раз в два тижні зʼявитися перевіряти ІТП. 

Сучасні електронні регулятори дозволяють дистанційно моніторити та регулювати роботу ІТП

Що входить в обслуговування… Окрім звичайних речей, типу подивитись, щоб не підтікало, перевірити тиск в насосах і так далі, ще сюди входить аналіз зняття показників з теплолічильника, побудова таких графіків, які є на ілюстраціях, відслідковувати залежність споживання від зовнішніх температур, загалом щоб все працювало нормально. Такий аналіз теж входить в обслуговування ІТП. Якщо є можливість автоматизовано це зробити, тоді люди залучатимуться рідше. 

Схожі статті