Гарячий час для швидкої енергомодернізації: все більше ОСББ щомісяця завершують енергоефективні заходи в своїх будинках, скориставшись новим продуктом від Фонду енергоефективності. Про те, чому ОСББ варто звернути увагу на пакет “А легкий (спрощений)” програми “Енергодім” з власного досвіду розповіла Юлія Серебренік, голова правління ОСББ “Сеґард” в Одесі.
Чому ваше ОСББ вирішило взяти участь у програмі “Енергодім”?
Останні декілька років у нашому будинку було дуже холодно взимку. В опалювальний сезон 2022–23 років у нас були холодні батареї, а в деяких мешканців через вологість навіть почорніли стіни. Насос, який стояв у нашому будинку, був дуже шумний та споживав 4,5 Квт на годину — це дуже багато. Вся ця система була стара, і щоразу, коли ми зверталися до Теплопостачання міста Одеса (ТМО), вони давали нам гарячу воду, проте теплообмінник не працював належним чином.
Остання зима стала для нас страшним випробуванням, і ми почали звертатися до різних фахівців, аби дізнатися, що ми можемо зробити, аби мати теплий дім. Було дуже багато різних варіантів, проте ми вирішили, що слід встановити ІТП – тобто індивідуальний тепловий пункт. І хоч це доволі дорога процедура, Фонд енергоефективності може нам допомогти, повернувши частину вкладених коштів. Тож ми вирішили скористатися Програмою “Енергодім”, адже наша ціль як ОСББ — це зробити все найкраще для наших мешканців, забезпечивши їм тепло та комфорт.
Як ви взаємодіяли зі співвласниками? Чи вони з ентузіазмом поставилися до вашої ініціативи, чи все-таки серед них були неохочі?
У кожному будинку є мешканці, що мають різні ідеї, і наш будинок — не виняток. Коли ми запропонували скористатися програмою, першим питанням, котре виникло в багатьох, було те, чи впевнені ми в тому, що Фонд поверне нам гроші. Були й інші думки, зокрема сумніви, чи заходи з енергоефективності допоможуть нашому будинку. Також була велика кількість мешканців, які були впевнені у програмі й додержувалися переконання, що ми маємо нею скористатися.
Фахівці надали нам багато інформації: у нашому регіоні є координатор програм Фонду енегроефективності Віктор Мостовий. Ми запросили його на зустріч, і він досконало відповів на всі питання щодо кожного механізму. Після цього думок проти участі у програмі не виникало, тож ми зібрали більшість голосів.
Чи здалися вам складними процедури подачі?
Жодних труднощів у цьому не було. Все прозоро і ясно, що та як робити. Ми отримали відповіді на всі свої запитання, підготували документи, тому все було легко. Тож пакет і справді “легкий”.
Які заходи ви здійснили і чи проявилася їх ефективність? Які показники ви прогнозуєте?
У нас централізоване опалення, і ми вже мали лічильник теплової енергії. У нас також був теплообмінник, тож фахівці розробили проєкт, у рамках якого нам поставили нові насоси, які споживають менше електроенергії (близько 800 вт на годину), є ефективнішими та, на відміну від старого насоса, працюють безшумно.
Нам також встановили датчик температури повітря: я пам’ятаю ті часи, коли на вулиці тепла погода, проте опалювання не зупинялося, і ми мусили сплачувати багато коштів просто через те, що не могли відключити опалення. Зараз, завдяки датчику, температура регулюється автоматично, тож ми не сплачуватимемо за те, чого не потребуємо.
Ми маємо диспетчерську, і тепер ми можемо в режимі реального часу спостерігати, чи все там гаразд, наскільки відсотків відкрита задвижка тощо. За три місяці після енергомодернізації ми побачили, що зекономили 12 тисяч гривень на електроенергії. Це досить велика сума, до того ж вона розраховувалася за попередніми тарифами. Тож у наступному сезоні наша економія буде ще більшою.
Спілкуючись із головами правління інших ОСББ, які ще не встановили ІТП, ми з’ясували, що їхній тариф за тепло становив від 30 до 45 гривень на місяць. Натомість у нас тариф становив від 7 до 25 грн за квадратний метр на місяць. Труби в наших квартирах уже 10–15 років не були такі теплі, як зараз.
Був смішний випадок, пов’язаний із датчиком температури надворі, коли на вулиці потеплішало, всі побігли до своїх батарей і здивувалися, що вони стали холодними. Тоді ми ще не розуміли, як це працює.
У нас досі є декілька квартир, де є технічні неполадки, з якими ми розбираємося. Це вочевидь пов’язано з тим, що у квартирах робили перепланування. Ми будемо працювати з цим, адже наша ціль — не лише те, щоб наші мешканці сплачували менше, але й щоб у них було тепло.
Більшість мешканців будинку задоволена тим, що ми взяли участь у програмі та виконали роботи з енергомодернізації. Ми хочемо замінити теплові труби в підвалі, це буде нашим наступним кроком.
Чи плануєте ви надалі брати участь у програмах Фонду енергоефективності? Якщо так, то в яких?
Однозначно так, плануємо і в майбутньому співпрацювати з Фондом енергоефективності. Ми отримали компенсацію у визначені терміни й задоволені цим. Ми хочемо замінити труби опалення в підвалі, а потім були би не проти поставити сонячні панелі. Ми маємо зробити все, що піде на благо нашому будинку та мешканцям. Тож ми будемо робити те, що забажаємо і з чим нам зможе допомогти держава.
Розмову вів Богдан-Олег Горобчук, головний редактор Управбуду