Головна Успішні кейси

Лідерство жінок у відбудові під час війни: практичні кейси ОСББ

Економічна безпека жінок, зокрема тих, що очолюють багатоквартирні будинки, насамперед залежить від можливостей, які є у воєнний час. Найбільш поширеною ціллю для ударів ворога серед цивільної інфраструктури стали багатоквартирні будинки. Наскільки ми маємо можливості їх відновлювати? Чи можемо ми зробити практично зруйноване житло ще кращим, ніж воно було до руйнувань?  Про це у контексті жіночого лідерства в таких процесах розповіли опитані Управбудом експерти. Пропонуємо ознайомитися з другим матеріалом цієї тематики. 

Маргарита Федорович, голова ОСББ “Люмера” у Миколаєві.

Управбуд: Чому у вашого ОСББ така назва? “Люмера” це ж “світло”?

М.Ф.: Наші будинки розташовані в історичному районі міста. Як зазначено в документах, вони належать до 1917 року забудови. Але за деякими ознаками можна вважати, що нашим будинкам десь 150–200 років. Вони будувалися на віки, тому за належного утримання можуть простояти стільки само. Після початку приватизації ЖЕКи перестали належним чином утримувати будинки, і будівлі почали “втомлюватися”. Почалося протікання покрівель, інженерні системи постійно виходили з ладу. Фасади обшарпані, відмостки зруйновані, дворове покриття зношене. Це й спонукало нас створити ОСББ.

В час нашого створення назва ОСББ не могла дублюватися по країні, її треба було бронювати. Ми поставилися до цього відповідально й усвідомлено, тому що інакше нам довелось би переробляти всі установчі документи. Тоді ми взяли по першій літері імен жінок, які сприяли створення ОСББ. А це Людмила, Юлія, Маргарита, Євгенія, Раїса та Анна. І вийшло “Люмера”. Чоловіки нас підтримали — тим паче, що реєстрація ОСББ відбуваласяя 4 березня 2010 року. З того часу завдяки участі в різних міських, державних та міжнародних програмах нам вдалося капітально відремонтувати покрівлі та фасади двох житлових будинків, встановити в них енергоефективні вікна, повністю замінити й відремонтувати системи електропостачання та зливової каналізації, відремонтувати дворове покриття та відмостки, а також документально закріпити прибудинкову територію та облаштувати її елементами благоустрою.

Управбуд: Будинок, яким ви керуєте як голова правління ОСББ, був пошкоджений внаслідок російської агресії. Де ви знайшли інформацію про програму “Віднови дім” Фонду енергоефективності і як вам вдалося нею скористатись?

М.Ф.: Наші будинки були свідками багатьох революцій і війн, і я б ніколи не подумала, що в 21 столітті їм доведеться пережити таку страшну війну. Окрім пошкоджень вибуховими хвилями, ми ще отримали пошкодження від безпосереднього влучання уламків. Хочу зазначити, що в нашому місті потужно діє Центр житлового фонду і розвитку підприємництва і наш міський Центр енергоефективності. Місто також допомагає. Тому про програму Фонду енергоефективності “Віднови дім” ми знали. І щойно дія програми поширилась на наше місто, ми одразу подали заявки по двом житловим будинкам на ремонт фасадів. Ми підготували відповідні документи, отримали схвалення і перший транш. Роботи ми плануємо почати, щойно настануть сприятливі погодні умови. На жаль, постраждалі покрівлі не потрапили в програму, але ми будемо шукати шляхи вирішення і цієї проблеми.

Тим, хто опинився в такому ж становищі, я раджу не вагатися. Використовуйте будь-які можливості, спрямовані на відновлення й відбудову — тим паче, що державний Фонд енергоефективності швидко реагує на виклики, вносить зміни в програми, розширює перелік робіт. Тож я раджу хапатися за цю руку допомоги та міцно триматися за неї.

Управбуд: Ви учасниця Школи лідерства “Лідерки змін” за підтримки консультаційної програми IFC “Енергоефективність України та реагування на кризу”. Що дала вам участь у школі й чому жінкам — головам ОСББ важливо брати участь у заходах, присвячених лідерству, підвищенню компетенції та фахових навичок?

М.Ф.: Школа лідерства жінок “Лідерки змін”, організована ГС “Жінки в управлінні багатоквартирними будинками” за участі IFC мала на меті підвищення компетенцій та стійкості в час кризи. Ці навчання допомогли мені розширити кругозір, вийти за межі власної ОСББ-шної мушлі та ширше подивитися на світ, сприймаючи свої будинки вже як частину міста. Особлива увага на школі була звернена на посібник з аудиту безпеки та доступності багатоквартирних будинків та прибудинкової території в умовах воєнного стану. Посібник є практичним інструментом, який допомагає системно і поглиблено оцінити місце проживання та визначити заходи, котрі зроблять його більш безпечним і комфортним — а це зараз дуже на часі.

Безпека — це те, чого ми зараз потребуємо. У себе в ОСББ ми вже провели аудит безпеки: визначили небезпечні зони й заходи, яких треба вжити, щоби вирішити проблему. Також ми визначили ступінь готовності до надзвичайних ситуацій та відзначили заходи щодо безпеки й доступності, які вже були вжиті. Вчора в рамках акції захисту прав жінок за організації Центру енергоефективності Миколаєва відбувся перший тренінг із проведення аудиту з безпеки та доступності для голів правлінь ОСББ нашого міста. Користуючись нагодою, я дякую IFC та ГС “Жінки в управлінні багатоквартирними будинками”, всім учасницям школи “Лідерки змін” і пані Ярославі Сорокопуд, яка залучила мене до діяльності в школі. Для мене це були руки допомоги, які витягали мене з того жахливого стану, в якому я перебувала від початку повномасштабної війни. Участь у таких заходах спонукає навчатись і розвиватись, тому що ніякі зовнішні вдосконалення нічого не варті без внутрішнього змісту.

Насамкінець розповім історію. Колись, іще на початку 2000-х років, я спитала в одного поважного іноземця, як він сприймає Україну. Той відповів: “Це спляча красуня, яка очікує, хто б її поцілував”. Зараз я б оголосила на весь світ, що красуня прокинулась і проходить надскладне лікування від отруєння, але добре засвоює ліки і швидко одужує. Красуня незалежна, горда, приваблива і працьовита. Вона розумна, освічена, талановита і здібна. Вона сильна духом, має потужний людський ресурс, уміє за себе постояти і вже готова до вступу в ЄС та НАТО. 

 

Лілія Кислицина — голова комітету в справах внутрішньо переміщених осіб із релокації бізнесу Жіночої ділової палати України, голова ГО “Смарта”, екдепутатка КРаматорської міської ради, радниця голови Краматорська, волонтерка, керівниця Коаліції 1325 “Жінки, мир, безпека” Ради безпеки ООН.

Управбуд: Як учасниця Міжнародної конференції з питань відновлення України в Лугано (Швейцарія), ви розглядали ряд ситуацій після визволення Бучі, Гостомеля, Бородянки й Ірпеня. Ви системно волонтерите для Краматорська та інших міст. Нещодавно ви повернулися з Німеччини, де були учасницею Міжнародної конференції з попередження насильства, зокрема гендерно зумовленого, над жінками в час війни. Які наступні кроки ви бачите до процесу відновлення України, і якою є участь жінок у цьому процесі?

Л.К.: Жінки, які зараз є головами ОСББ, мають ту пасіонарність, із якою вийдуть політикинями, котрі мають очолювати відповідальні програми. Українському жіночому рухові є чим пишатися, адже цьогоріч йому виповнюється 140 років — саме тоді жінки почали заявляти про своє право на навчання, на те, щоб їх голос був почутий, і на те, щоб на їхні потреби зважали.

У 2022 році я була в Лугано, де Україна представила свою програму з відбудови. Вона охоплює всі важливі аспекти й декларативно дуже красива. Хочу нагадати, що п’ятий принцип відбудови і відновлення — це гендерна рівність та інклюзія. Але сьогодні ми бачимо, що систематизації цієї програми немає. Кожне місто й село повинні розуміти, як відбуватимуться відбудова й відновлення їхнього регіону та України в цілому. Сьогодні люди почали ставити владі питання: “А де ж ми в цій програмі?”, “А що чутно?”.

Вони дякують за підтримку Фонду енергоефективності й дякують жінкам, котрі працюють в ОСББ, але не бачать ширшої перспективи. А це потрібно, аби зрозуміти, на чому необхідно фокусуватись і які дії зроблять безпечнішими для жінки не лише ваш будинок, але й ціле місто. Ви думаєте, де взяти кошти і як звернутися до влади, аби вони побачили, що у вас є проведений аудит безпеки будинку й території, і допомогли вам зробити ваше житло безпечнішим, системно підійшовши до цього питання.

Завдяки нашій ГО “Смарта” ми об’єднуємо 50 громадських організацій. За 2023 рік до нас приєдналися 9 громад, обласна державна адміністрація, ДСНС, управління прикордонної служби. Коаліція розростається попри те, що має різну географію: хтось перебуває на Донеччині, хтось — на Львівщині тощо. Упродовж 2023 року ми змогли оновити обласний план дій щодо імплементації резолюції №1325 “Жінки, мир, безпека”, розробити план дій для пʼятьох місцевих територіальних громад, дві з яких деокуповані. У 12 громадах Донеччини ми зробили робочі групи, затверджені військовою адміністрацією, куди ввійшла влада і громада, і вони вже зробили пілоти аудитів безпеки території. Вони отримали ці документи, і я думаю, що робити з цим далі, адже для нашої маленької ГО проєкт завершився. Нам потрібно об’єднуватися й впливати на імплементацію цих питань на новому рівні. Адже тоді будуть почуті голоси жінок і побачені їхні планові дії. В Україні кількість жінок із вищою освітою вища, ніж у Європі. За цим показником ми навіть увійшли до Книги рекордів Гіннеса. Тож наші жінки безумовно є рушієм змін.

Сьогодні кожен і кожна з нас більшою чи меншою мірою травмовані війною. Але через наші об’єднання, систематизацію впливу та структурні зміни ми можемо вийти з кризової ситуації. Кількість ресурсів обмежена, тож участь жінок, їх об’єднання з фондами і владою та розробка структурних програм починаючи з кожного населеного пункту — це дуже важливо для програми відбудови та відновлення України. Адже принципи цієї програми потрібні і правильні, їх схвалили усі країни світу.


Спілкувалася психологиня, менторка Ярослава Сорокопуд

 

Схожі статті