Енергоефективність Практика енергомодернізації Успішні кейси

Лідерство жінок у проведенні енергоефективних заходів та відбудові під час війни

Економічна безпека жінок, зокрема тих, що очолюють багатоквартирні будинки, насамперед залежить від можливостей, які є у воєнний час. Найбільш поширеною ціллю для ударів ворога серед цивільної інфраструктури стали багатоквартирні будинки. Наскільки ми маємо можливості їх відновлювати? Чи можемо ми зробити практично зруйноване житло ще кращим, ніж воно було до руйнувань?  Про це у контексті жіночого лідерства в таких процесах розповіли опитані Управбудом експерти. Пропонуємо ознайомитися з першим матеріалом цієї тематики. 

Микола Ільїнов, фінансовий директор Фонду енергоефективності

Управбуд: Яка роль Фонду енергоефективності у відбудові України в час воєнного стану?

М.І.: Я був головою ОСББ у будинку, який постраждав від російської агресії. Я пам’ятаю цей період, коли ти як голова правління шукаєш грошей, аби відновити пошкоджений будинок. Ти звертаєшся до всіх: місцевої влади, фондів тощо. Усі кажуть: “Так, можливо, допоможемо… колись допоможемо” і не говорять нічого конкретного. Така невизначеність дуже впливає, бо співвласники й мешканці будинку хочуть дій сьогодні й зараз. Тож як колишній голова, який пройшов цей шлях, і як фінансовий директор я можу сказати, що Фонд — це місце, де ви можете гарантовано отримати ресурс на відновлення свого будинку, потрібно лише підготувати пакет документів. Ми не відмовляли жодним заявникам, які правильно подали документи і не були шахраями (у нас були випадки, коли на програму подавалися люди, чиї будинки були пошкоджені не внаслідок російської агресії, а через недбалість). Наш Фонд дає гарантії, що є важливим і для голів правління, і для співвласників. ОСББ самостійно вибирає підрядників, тож тут виникає можливість шахрайства з боку сторонніх організацій. Наше завдання як Фонду — перевірити пакет документів та обраного підрядника, аби всім було спокійніше. А вже після цього ми даємо аванс, який дає змогу відновлювати будинок. 

За статистикою, жінок — голів правління більше, ніж чоловіків. Відповідно, на жінках лежить більша відповідальність. У ЖК, де був мій будинок, у чотирьох із семи будинків головами правління були жінки. Враховуючи те, що чоловіки, які були головами правління у своїх будинках, зараз воюють, на їхнє місце стають жінки. Як не крути, більша частина відбудови зараз лежить на жінках. Це нормально, в нас талановиті жінки, в яких усе чудово виходить. Наведу приклад зі свого досвіду: в тих будинках мого ЖК, де головами правління є жінки, грантові заявки схвалюють швидше, бо вони містять більше деталей і акуратніше прописані. Натомість чоловіки бачать усе глобально, не звертаючи уваги на дрібниці. Ми ж, як фонд і державна структура, якраз-таки фокусуємося на дрібницях. 

Фондам важливо планувати свою діяльність, аби голови правління знали, на що розраховувати. На проєктах, які ми зараз бачимо за програмою Фонду енергоефективності, усі вікна й стіни, які ми відновлюємо, зроблені навіть із кращих матеріалів, ніж були в забудовника. Тож програма варта того, аби брати в ній участь. Вона є відкритою і можливою для всіх.

Анастасія Щербиніна, провідна експертка відділу верифікації Фонду енергоефективності, волонтерка

 

Управбуд: Згідно зі статистикою Держкомстату України, понад 52% ОСББ очолюють жінки. Зараз ця цифра, напевне, ще більша. Досить часто можна почути думку про те, що жінки нібито не розуміють чогось, не можуть дати раду з технічними питаннями. Проте ми бачимо, що велика кількість жінок ухвалює ефективні рішення в цьому напрямку, співпрацює з Фондом енергоефективності, готує проєкти тощо. Наскільки доступними є програма “Енергодім”, головна мета якої — впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинкх, та програма “Віднови дім”, учасники й учасниці якої отримують гранти на відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій будинків?

А.Щ.: За моїми спостереженнями, якщо голова ОСББ — чоловік, то робота рухається завдяки його авторитету. Якщо ж голова ОСББ жінка, то робота рухається завдяки її ентузіазму. Жінки, які становлять більшість серед голів ОСББ, активно самоорганізовують співвласників. Вони більш орієнтовані на створення зручного, безпечного та затишного простору для життя. 

Що стосується наших програм, то тут жінкам допомагають наші профільні фахівці й фахівчині. Серед них є достатньо жінок: експерток, енергоаудиторок, проєктувальниць, архітекторок тощо. Я провела 2022 рік у Миколаєві, і фактично в мене на очах декілька ОСББ продовжували роботу з енергоефективності й утеплення своїх будинків. Усіма цими ОСББ керували жінки — десь безпосередньо, десь дистанційно. Коли після прильоту ракети в цей район ти бачиш, що стоять риштування й продовжуються роботи з утеплення фасадів, це вражає. Саме за цю самоорганізацію та силу духу я хочу подякувати всім головам ОСББ.

Програми Фонду доступні для ОСББ незалежно від того, хто є головою правління — жінка чи чоловік. У воєнний час Фонд зміг переналаштуватись і продовжити фінансувати поточні проєкти за програмою “Енергодім”. Також, коли ми минулоріч побачили, що люди мають суттєві проблеми з опаленням, то відкрили прийом заявок за програмою “Суперлайт”, аби ОСББ могли встановити ІТП, поміняти вікна та вхідні двері в під’їздах, модернізувати загальну систему опалення, встановити гідравлічні балансувальні клапани, утеплити системи водопостачання тощо. Наразі програма приймає перші заявки від ОСББ. Для цього потрібно провести сертифікацію енергоефективності будинку, зафіксувати на фото поточний стан системи або конструкцій. Потім на загальних зборах варто прийняти рішення про участь у програмі, і тоді податися.

Зокрема в 2022 році Фонд разом із донорами запустив програму з відновлення житла. Ми розуміємо, з якими викликами ОСББ зіткнулися під час воєнного стану, тож програма “Віднови дім” стала для ОСББ змогою поміняти віконні конструкції, посічені фасади, побиті уламками дахи тощо. Для участі в цій програмі ОСББ також потрібно прийняти відповідне рішення на загальних зборах, провести технічне обстеження будівлі, визначити категорію її пошкоджень, а також їх обсяги та причини. Після цього формують відповідну проєктну документацію, шукають підрядника і подають до Фонду договірні ціни разом із технічною інформацією та матеріалами фотофіксації. Усі програми Фонду відкриті лише для ОСББ. Такою є вимога донорів, оскільки ОСББ є юридичними особами, які ефективно розпоряджаються своїми коштами й мають окремі рахунки. Тож Фонд не працює ні через комунальні підприємства, ні через кооперативи. 

До повномасштабного вторгнення програма “Енергодім” передбачала комплексний пакет “Б”, який включав зокрема й утелпення фасадів. Ці роботи зазвичай дороговартісні й потребують ретельної підготовки, розробки серйозних проєктів. Тому в “Суперлайт” цей захід не ввійшов.

 

Сергій Казаку — експерт з питань енергоефективності, регіональний радник програми ІФС “Енергоефективність — відповідь на кризу” в Києві, Київській та Донецькій області.

Управбуд: Що б ви як експерт із енергоефективності порадили жінкам — головам ОСББ? З чого почати, аби будинки могли планувати зміни щодо енергоефективності?

С.К.: Почати треба з віри в себе. Це більше ніж половина успіху в справі, яку ви собі намітили — особливо якщо вона стосується будинку та його розвитку чи відновлення. Я завжди казав, що голови ОСББ — це майбутнє нашої країни, адже це люди, які спромоглися взяти на себе величезну відповідальність незважаючи на численні ризики та недооціненість своєї роботи. Водночас голови ОСББ — це наша надія на швидке відновлення. Це важливий аспект нашого життя, котрий задає напрям і динаміку відновлення всієї країни.

Тому віра в себе — це необхідність. Варто захотіти щось зробити, а допомога та ресурс з’являться. Тут я говорю і про Фонд енергоефективності, і про нашу програму консультаційної підтримки, котра працює по всій країні. Ми можемо допомогти не лише в питаннях адміністрування програм, а й у питаннях існування вашого ОСББ ще з моменту його створення. Це і юридичні, і побутові, і психологічні аспекти. За роки роботи ми стикалися з різними випадками, тож маємо вибірку різних ситуацій та варіантів їх розвитку. Часом просто потрібно виговоритися, бути почутим, а потім отримати адекватну зворотну реакцію, адже зараз людям передовсім потрібна психологічна підтримка й розуміння, що вона не сама і якщо вона хоче зробити щось для свого будинку, її підтримають.

Управбуд: Ви координуєте регіони, які є одними з найбільш постраждалих під час війни. Чи бачите ви позитивні приклади з відновлення багатоквартирних будинків і чи зауважили ви, як впливають на відбудову люди (в тому числі жінки) зі статусом ВПО?

С.К.: Поштовх до розбудови й відновлення є, і він дуже сильний. Київський регіон зазнав ушкоджень: він був одним із перших окупованих і звільнених регіонів. Логічно, що так само одними з перших люди почали відновлювати свої житла. Вони робили це всіма можливими способами, адже існує багато програм підтримки від різних фондів, зокрема міжнародних. Ірпінь, Буча й Гостомель об’єднують усі можливі інструменти, аби зробити максимум, і Фонд є надійною опорою в цьому, адже існує багато програм підтримки від різних фондів, зокрема міжнародних.

Ірпінь, Буча й Гостомель об’єднують усі можливі інструменти, аби зробити максимум, і Фонд є надійною опорою в цьому процесі. Часом нашої допомоги достатньо, щоб відновити будинок, а часом, коли ушкоджено його несучі конструкції, потрібна синергія різних програм і джерел фінансування. Тут необхідні відповідальність та правильна координація процесу, щоб усе поєднати. Київський регіон тут є рушієм початку відбудови житлового фонду України, він показує приклад іншим ругіонам та областям. Ми напрацювали досвід відбудови, який стане в пригоді багатьом регіонам — зокрема тим, які потрібно буде відновлювати після деокупації.

У Київській області дуже багато внутрішньо переміщених осіб ще з 2014 року. Тож зараз вони вже вдруге переживали такий досвід. Але саме внутрішньо переміщені особи найактивніше включились у програму відбудови. Зі спілкування зі своїми колегами я знаю, що багато відповідальних і кваліфікованих людей були вимушені роз’їхатись по країні. Вони активно та відповідально розвивають управління житлом та передають свій досвід іншим. Я дуже вдячний жінкам, які взяли на себе відповідальність опікуватися житлом та побутом громадян. Це наразі надважливо.

Спілкувалася психологиня, менторка Ярослава Сорокопуд

 

Схожі статті