Що дає повна модернізація системи опалення багатоквартирника?
Подібне запитання, безумовно, цікавить практично всіх небайдужих співвласників будь-якого багатоквартирного будинку. Відповісти на нього можна коротко, як от “це вигідно всім власникам житла” або “значно зменшиться оплата за опалення”, але такі відповіді навряд чи задовільнять зацікавленого споживача. Набагато наочніше буде продемонструвати реальну вигоду від повної модернізації системи опалення для кожного на конкретному прикладі. Сьогодні в Україні таких прикладів досить багато. На одному з них ми і хочемо зупинитись.
Йтиметься про херсонське ОСББ “Лавренева 22”. У власності ОСББ – 9-поверховий 112-квартирний житловий будинок, збудований у 1975 році. Система опалення будинку однотрубна з верхньою розводкою.
До тепломагістралі будівля підключена по незалежній схемі з використанням трубного теплообмінника та потужних циркуляційних насосів, які обслуговували ще й сусідню будівлю (Лавренева 24) – на той період одне з прогресивних рішень.
Водночас великі тепловтрати, розбалансована система опалення (чому сприяли самі власники житла, несанкціоновано встановлюючи додаткові радіатори в своїх квартирах) призводили до високих платежів за опалення та низького теплового комфорту в приміщеннях.
Такий стан речей змусив правління ОСББ шукати шляхи вирішення цих проблем. Заручившись підтримкою більшості співвласників, взяли курс на термомодернізацію будинку та насамперед – модернізацію системи опалення.
В якості партнерів була залучена група компаній “Теплотехніка”, які готували пропозиції, розробляли необхідну проєктну документацію, здійснювали монтаж і технічний супровід робіт. Модернізація здійснювалась у 2018-2019 роках.
Що було зроблено в будинку ОСББ “Лавренева 22”?
Спочатку замість застарілої бойлерної був встановлений сучасний індивідуальний тепловий пункт (ІТП) з пластинчастими теплообмінниками (для підготовки внутрішнього теплоносія і гарячої води) та системою автоматичного регулювання відносно мінливих погодних умов.
Наступним кроком стала реконструкція внутрішньобудинкових розвідних теплокомунікацій і балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних балансувальних клапанів на всі опалювальні стояки.
Наприкінці більша частина квартир будинку була обладнана системами поквартирного обліку та регулювання. Для регулювання на опалювальні прилади (радіатори) встановлювались радіаторні термостати, а для обліку – прилади-розподілювачі спожитої теплової енергії.
Була відпрацьована також безконтактна система зняття показників приладів-розподілювачів (без відвідування квартир) і розподілення вартості за спожиту теплову енергію для кожної квартири.
Загальна вартість повної модернізації системи опалення становила трохи більше двох млн. грн, з яких 0,9 млн. грн компенсовувались за державною програмою, 0,6 млн. грн за рахунок місцевої програми підтримки термомодернізації, решта – безпосередньо співвласниками будинку.
Сума особистого внеску мешканців (із врахуванням банківських витрат) на одну квартиру в середньому становила 7140 грн за умов, коли частина співвласників (14 квартир) відмовилась від встановлення поквартирних систем обліку та регулювання.
Які наслідки термомодернізації?
Після завершення повної модернізації системи опалення пройшло два опалювальних періоди, протягом яких здійснювався щомісячний моніторинг споживання теплової енергії.
Якщо до модернізації за опалювальний період будівля споживала в середньому 450 Гкал, то після – 237 Гкал (19/20 рр.) і 221 Гкал (20/21 рр.).
Характерним є також порівняння з аналогічним сусіднім будинком, в якому проведена часткова модернізація системи опалення (встановлений ІТП). Там за опалювальний період 20/21 рр. споживання тепла склало 352 Гкал – на 60% більше.
Аналогічна ситуація з рахунками за оплату спожитої теплової енергії. Середній розмір місячної плати за опалення ОСББ “Лавренева 22” сьогодні складає близько 15 грн/кв. м, тоді як їх сусіди платять 30 і більше грн/кв. м.
Власники житла, які активно використовують радіаторні термостати для регулювання свого теплового комфорту, платять ще менше. Зафіксований мінімум склав 6,43 грн/кв. м. Тільки за рахунок економії на оплаті рахунків за опалення практично всі співвласники ОСББ вже повернули вкладені ними в повну модернізацію системи опалення свого будинку кошти.
Наведені результати говорять самі за себе та дають відповідь на запитання в заголовку. Хотілось би на завершення звернути увагу на ще один момент. Ці результати стали можливими завдяки послідовній і цілеспрямованій роботі всіх співвласників ОСББ, залученій групі компаній “Теплотехніка”і, звичайно ж, ініціативі та наполегливості голови правління ОСББ – Януарії Статілко.