Енергоефективність Житловий сектор міста: юридичні аспекти ОСББ

Призупинено відшкодування послуг проектних менеджерів за програмою “Енергодім”

22 березня 2021 року відбулося засідання Наглядової ради Фонду енергоефективності. Під час засідання було прийнято рішення про призупинення дії умов програми «Енергодім», затвердженої рішенням Наглядової ради 16 серпня 2019 року (в редакції від 17 грудня 2020 року) в частині часткового відшкодування Фондом вартості послуг з супроводження проектів Заявника/Бенефіціара для участі у програмі.

Рішення набирає чинності з 24 березня 2021 року та поширюється на всі заявки, що знаходяться на розгляді у Фонді чи будуть подані ОСББ.

Це значить, що починаючи з 24 березня усі подані заявки ОСББ розглядаються Фондом без урахування документів, надісланих для відшкодування витрат на послуги з супроводження проектів (т.зв. проектного менеджера). Тобто, компенсація вартості цих послуг призупинена.

Ознайомитись із текстом оголошення можна на сайті Фонду енергоефективності за посиланням: https://bit.ly/39b38nc

ВАЖЛИВО! Призупинення програми в частині виплат за послуги з супроводження проектів не вплине на строки розгляду заявок ОСББ, які надійшли до Фонду. 

Всі заявки розглядаються в межах встановлених строків програми «Енергодім». Якщо буде ухвалено рішення про продовження строку розгляду заявок, ОСББ будуть додатково проінформовані про це.

Чи отримають ОСББ-учасники програми «Енергодім» гранти?

Звісно. Якщо заявка/проект відповідає умовам програми, вона буде схвалена, але без відшкодування витрат на послуги з супроводження проекту, якщо відповідний консультант з супроводу був задіяний у процесі реалізації проекту. Тобто, заявки будуть розглядатися без урахування документів, що стосуються відшкодування витрат на послуги з супроводження проекту, а грант буде сплачено без врахування вказаних витрат.

Чому прийнято таке рішення?

Це рішення ухвалене з метою захисту інтересів Фонду та бенефіціарів Програми й покликане попередити потенційні ризики, спрямовані на отримання неправомірної вигоди за проектами.

Наразі Фонд проводить аналіз проектів та процедур на предмет існування таких ризиків та працює над врегулюванням питання щодо компенсації витрат на супроводження проектів. Після внесення відповідних змін до програми «Енергодім» оновлена версія з’явиться на сайті Фонду.

Зазначимо, що рішення про призупинення програми «Енергодім» в частині  компенсації витрат на інформаційно-консультативні послуги з супроводження проектів (проектних менеджерів) прийнято з урахуванням позиції Міністерства розвитку громад та територій України щодо термінового припинення розвитку даного напряму, а також зупинення всіх виплат бюджетних коштів на відшкодування діяльності із супроводження проектів.

Чому виникли такі підозри?

У деяких заявках було виявлено безпідставне завищення вартості послуг з супроводження проектів, зокрема на першому етапі реалізації проекту. 

Крім того, існують потенційні ризики інших зловживань, що потребують перевірки та відповідного врегулювання.

Що робити, якщо ОСББ вже залучив консультанта із супроводження проекту?

Рішення Наглядової ради призупиняє дію програми «Енергодім» в частині виплат за послуги із супроводження проекту, але не обмежує право ОСББ скористатися послугами із супроводження проектів, якщо вони потребують такої допомоги.

Це означає, що починаючи з 24 березня 2021 року, усі заявки, що вже знаходяться на розгляді у Фонді чи будуть подані ОСББ, розглядаються Фондом без урахування документів, надісланих для відшкодування витрат на послуги з супроводження проектів. Тобто, компенсація вартості цих послуг призупинена. 

Чи впливає це рішення на компенсацію інших витрат ОСББ?

Це рішення не впливає на компенсацію Фондом інших витрат ОСББ. Тобто, компенсація витрат на енергоаудит, розробку проектної документації, будівельно-монтажні роботи, авторський і технічний нагляд, сертифікація енергетичної ефективності будівель тощо продовжує здійснюватися відповідно до умов програми «Енергодім».

Чи буде ліквідовано інститут проектних менеджерів?

Фонд енергоефективності виступає за збереження можливості отримання об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків грантової підтримки/компенсації витрат за послуги із супроводження проектів та вживає заходів для вирішення зазначеного питання, в тому числі для попередження ймовірних зловживань, а також, при необхідності, внесення змін до законодавства при взаємній згоді Уряду України та донорів/міжнародних партнерів.

Щоб отримати детальну інформацію про своє ОСББ або ж деталі призупинення дії програми «Енергодім» в частині виплати за послуги із супроводження проектів, зверніться на support@eefund.org.ua або за телефоном (044) 344-28-36

Схожі статті