Енергоефективність Проектні менеджери Успішні кейси

“Для переконання співвласників я завжди викорстовую показники економії: споживання «до» і «після»”, – Алла Галайчук

Алла Галайчук — одна з успішних проєктних менеджерок, яка має в активі 11 енергоефективних проєктів на стадії реалізації, а в одному вже досягла успіху – щоправда, реалізувавши його іще в своєму ОСББ, у статусі голови правління. У цьому інтервʼю Алла розповідає про те, чому залучення проєктного менеджера суттєво пришвидшує процес енергомодернізації будинку, а також є переконливим аргументом для співвласників – адже ті знають, що енергомодернізація – в надійних та досвідчених руках фахівців. Пропонуємо вашій увазі другу частину матеріалу. 

Є ОСББ, які хочуть провести енергомодернізацію, але не вдається зробити це самостійно, а є фахівець, який може допомогти в цьому і стати містком між ОСББ та Фондом, щоб процес був безпроблемний. Я бачу цю роль так. Як ви з власного досвіду оцінюєте цю роль? Які основні функції проєктного менеджера?

Однозначно, що проєкт на Петлюри, 38 крокує попереду мене. Хороші відгуки від самих співвласників. Така взаємодія в місті створює бажання звернутися до людини, як надає комплексний супровід. Я беру участь в інформаційних зборах, як небайдужа до міста людина. Бажання допомогти дозволяє мені супроводжувати проєкти. Проєктним менеджерам ставлять великі завдання. Мало хто асоціює їх лише з документаційною частиною. Вони мають знати все: і з технічної, і з юридичної частини, і вимоги. Інколи доводиться швидко вчитися. Я в процесі реалізації проєктів навчилася відповідати на різні питання. Тому навіть коли Фонд відмовився компенсувати супровід, коломийські ОСББ не опинилися в ситуації без проєктного менеджера. Всі досі працюють зі мною. Нові обʼєднання, які зараз підключилися, знаходять мене й звертаються по супровід.

ОСББ готові були заплатити повну суму за вашу підтримку, усвідомлюючи, наскільки ви їм потрібні. Це і про якість вашої роботи, і про те, що ОСББ та проєктні менеджери усвідомлюють потребу спільної роботи. Щодо грантів від фонду: яка ситуація зараз і наскільки стало вигідніше для ОСББ користуватися послугами проєктних менеджерів?

Зараз, коли ОСББ звертаються, вони навіть не сумніваються, обирати цю послугу чи ні. Для співвласників це плюс, адже вони відчувають певний захист, що є той, хто зможе допомогти, зекономити і час, і ресурс. Це підтверджує, що проєкт серйозний.

Якою є специфіка проєктів, із якими ви зараз працюєте? 7 комплексних проєктів і решта менш трудозатратних. Як вам вдається це поєднувати? Це досі важко чи ви вже досягли певного рівня професіоналізму, завдяки якому вам легше вдається з усім ладнати?

ОСББ та управління — це моє основне місце роботи. Веду свої обʼєднання й навчилася організовувати роботу в них. Складаю все, як пазли. Звичайно, що є команда, яка працює в цьому напрямку. Є аудитор і люди, що виконують проєктні роботи. Цю послідовність обговорюю з головою правління, потім ми комплексно складаємо «путівник», як воно буде відбуватися від початку до кінця. Інші обʼєднання звертаються по консультацію — я знаходжу час, відвідую обʼєкти. Майже щодня переймаюся, що на них відбувається, безпосередньо беручи участь. Дуже багато важить постійна комунікація, треба бути завжди на звʼязку.

Ви десь навчалися перед початком роботи? Фонд енергоефективності, наприклад, проводив навчання. Може, ви брали в них участь?

Я брала участь у навчанні під час реалізації проєкту в ОСББ на Петлюри, 38. Але той практичний досвід, який проходить голова правління у своєму ОСББ, неможливо замінити теорією. Усі моменти ти проживаєш, складаєш, вирішуєш, бачиш результат. Теоретичний досвід — хороша історія, практичний — ще краща.

Які функції проєктного менеджера дозволяють розвантажувати ОСББ від роботи?

Я беру участь, починаючи від інформаційних зборів і закінчуючи отриманням грантових коштів чи моментом відшкодуванням коломийською міськрадою частини витрат. Я готую весь матеріал для зборів, правильно підбираю перелік питань порядку денного, з цими документами відвідую кожні збори, за потреби ходжу на збори членів правління, щоб поінформувати. Якщо співвласник хоче поспілкуватися зі мною, поставити питання, я на звʼязку. Я супроводжую прийняття рішень, володію базою енергоаудиторів, рекомендую фахівців. Такий самий підхід використовую і стосовно фахівців, які оформлюють проєктні документи, а також щодо інших підрядних організацій, які мають досвід у виконанні заходів з енергоефективності. На конкретних прикладах можу розказати, що потрібно робити, куди можна звернутися. У такий спосіб налагоджую всю роботу.

Як ОСББ знаходять проєктних менеджерів? Ви робите рекламу? Пропонуєте свої послуги? Що б ви порадили іншим фахівцям, які або лише починають свій шлях проєктного менеджера, або планують розпочинати?

Неодноразово думала про те, що реклами мало. Хочу порекомендувати і собі, і майбутнім менеджерам, і Фонду акцентувати увагу на важливості проєктних менеджерів. Тут створюється довіра, долається момент страху. Мене знаходять через відгуки, сарафанне радіо. Мене знають і підрядні організації, і дотичні до будинку організації (газове управління, провайдери, обленерго тощо). Якщо телефоную я, вони розуміють, що треба рухатись. Я присвячую весь час ОСББ, зі мною легко сконтактуватися, але рекламувати роботу проєктних менеджерів — дуже важливо. Хочеться, щоб голови правлінь ділилися враженнями, співвласники розповідали про своє бачення. Створювати такі інформаційні кейси.

Чи є професія проєктного менеджера професією майбутнього житлово-комунальної сфери? Чи варто фахівцям, які шукають карʼєрного зростання, придивитися до цієї справи?

На мою думку, це залежить від того, як далі буде розвиватися історія енергоефективності. Враховуючи залученість держави у цій сфері, я думаю, що все буде окей. Однозначно потрібно вчитися, вивчати законодавство. Я б порекомендувала тим, хто планує працювати в цій сфері, не зупинятися, бо на цю ланку точно буде потреба.

Що за проєкт був на Петлюри, 38? Які були найцікавіші моменти?

Головою правління я стала в цьому будинку в 2018, а в 2020 ми взяли участь у програмі «Енергодім», пакет «Б» (Комплексний). Рішення не було складним для співвласників, адже ідея обговорювалася, але не було поштовху, щоб реалізувати проєкт. 70% одразу погодилися, а 30% утрималися (зараз бувають важкі ситуації: кілька співвласників можуть перекрикувати більшість, яка «за», настільки, що видається, наче проєкт на межі зриву). Ми почали роботи у вересні 2021 року з утеплення стін, горища та заміни покрівлі. Частина нашої роботи припала на воєнний час, але було вирішено не зупинятися. Останній захід, утеплення стін нижче рівня ґрунту, виконували вже в червні 2022. Такий був запал, що співвласники самі виконуваи додаткові роботи. Щодо проєктів, які працюють зараз: у кожного свій перелік заходів, хтось зупинився на частині, хтось обрав комплексний пакет. Наприклад, проєкт ОСББ «Вишиванка2017» на 80% реалізований, інші обʼєднання — на 50%–60%. До червня 2025 року плануємо більшість обʼєднань, крім тих, що мають спрощені пакети, закінчити.

Уявіть собі, що є ОСББ, де суттєва частина співвласників — «болото». Ніби за енергомодернізацію чи залучення проєктного менеджера, ніби сумніваються. Або ж у них просто немає часу. Що б ви сказали таким людям?

Для переконання співвласників я завжди викорстовую показники економії: споживання «до» і «після». Ця сума найбільше цікавить кожного зі співвласників, бо стосується безпосередньо людини. Що вона отримує на виході? Людина розуміє, який відсоток економії чекає її. Це стає важливим аргументом, щоб співвласник задумався. Інколи людям потрібен час, тож я рекомендую інформаційні збори перед прийняттям рішень, а також неформальне опитування для розуміння, скільки співвласників готові до проєкту. Якщо є принаймні 10%, які готові, то починається ланцюгова реакція. 

Із ким простіше та складніше порозумітися? Із головою правління і самим правлінням чи все-таки зі співвласниками?

Тут говоримо про кількість. Голова правління — одна людина, членів правління теж небагато. А на зборах багато думок і багато емоцій, деякі співвласники є спеціалістами і мають своє бачення. Тому з ними важче, але я стараюся не сперечатися. Якщо людина хоче почути іншу думку, то зупиниться і просто послухає.

Ще одна перевага залучення проєктних менеджерів — це сторонній авторитет, який може переконати співвласників. Чи були у вас такі історії?

Так, буває особисте невподобання голови правління. Я як незалежна особа відстоюю інтереси співвласників, доношу інформацію, а не переконую. Момент переконання є, але я стараюся не навʼязувати, а функціювати як підтримка, яка стане опорою для всіх, незалежно від того, які стосунки між головою, правлінням та співвласниками.

Схожі статті