Енергоефективність Практика енергомодернізації Успішні кейси

Як економити до 50% тепла у будинку? Розповіла голова правління миколаївського ОСББ Світлана Позняк

Вражаючі цифри економії після енергомодернізації, які здивували навіть найбільш скептичних співвласників – це те, чим може пишатися ОСББ «Парусний, 7-А». Адже від 45% до 50% зменшення споживання — не аби який результат, який принесла співпраця з Фондом енергоефективності. Світлана Позняк — голова правління цього ОСББ — погодилася поспілкуватися з нами та відверто розповісти про ті труднощі, через які довелося пройти під час енергомодернізації та про радість, яку принесла відчутна економія. Першу частину інтервʼю читайте за посиланням. 

Миколаїв — це місто південне. Я думаю, що завдяки сприятливим кліматичним умовам, виходить економити ще більше. У вас пакет «Б» (Комплексний). Чи радили б ви скористатися ним іншим ОСББ у схожих будинках? Наскільки вам цей пакет був потрібний?

Я порекомендую цей пакет. Це утеплення фасаду, це батареї, регулятори, лічильники, теплозйомники. Воно все мало працювати саме в комплексі. Якби ми лише утеплили фасад і нічого не робили з трубами, було б тепло, але ми нічого б не економили. Завдяки енергоефективним заходам наша країна може зажити зовсім по-іншому.

Які саме заходи у вас були реалізовані?

Утеплення фасаду, горища, техпідвалу, відмостки; заміна вікон; встановлення нових батарей, теплолічильників, терморегуляторів, теплозйомників. Усе це треба робити разом, тоді воно грає величезну роль. Ті люди, що відмовилися від заходів, підходили до мене й висловлювали своє здивування: «Я ж не знав, що так буде!»

Я теж свого часу брав участь у комунікації щодо житлово-комунальної реформи. Стикався з моментом, що в людей дуже багато недовіри, адже люди бачили лише те, що ростуть тарифи. Але з часом ентузіасти показували приклади, пояснювали, як це робити. Тепер це естафета реалізованих проєктів від Фонду Енергоефективності, коли ви можете не лише показати, як взяти «Теплий кредит», а й зробити комплексну програму й отримати шалену економію. Чи були у вас труднощі з процедурами або спротив щодо них? Як вам вдалося вийти з цих ситуацій?

Коли ми робили збори, ми хотіли взяти кредит, але мої мешканці були проти. Але ж як ми тоді мали б сплачувати? Вирішили, що ті, що не змогли сплатити свою частку, платитимуть підвищений внесок, а ті, що це зробили, матимуть нижчий тариф. Дуже багато людей платили по тисячі гривень на місяць і таки виплатили свою суму. Втім, ті, що тоді не погодилися на заходи, зараз платять набагато більше. У 2023-му році ми все-таки проголосували за кредит, бо не змогли розрахуватися з підрядником. І мешканці, які зараз проводять енергомодернізацію, виплачують кредит. 

Ми голосували на зборах, вирішували, це ще перевіряла комісія. Головне — цілеспрямованість і стійкість попри труднощі.

Чи потрібно вам іще здійснювати якісь заходи? Чи взяли б ви участь в інших міських програмах або програмах Фонду?

Я зараз подала пакет документів до Фонду енергоефективності й встановлюю новий тепловий лічильник. Співпраця продовжується! За програмою «ВідновиДІМ» також встановлюємо нові вікна тим, хто постраждав від вибуху біля нашого будинку.

Не треба забувати, що ваш регіон не лише південний, а й прифронтовий. Фонд Енергоефективності й тут здійснює підтримку ОСББ. Одне з наших завдань — показати іншим ОСББ, що вони можуть розраховувати на підтримку. У цьому випадку «гра вартує свічок», і всі зусилля винагороджуються стократно. Чи були у вас консультації? Наскільки супровід, який здійснювався, допоміг вам? Розкажіть, будь ласка, про ваш досвід із проєктним менеджером.

Мене супроводив Максим Литвиненко, завжди був біля мене. Ми з ним добре спрацювалися, він мені особливо допомагав у документації. Йому велика подяка. Із Фондом ми дуже багато спілкувалися, вони допомагали. Якісь проблеми — ти дзвониш, тобі відповідають. Єдине, що не подобається: не можна на електронну пошту відправити заявку, а також її дуже довго розглядають. Учора мені подзвонили з Фонду: «Не можемо схвалити вашу заявку, бо не бачимо, що у вас є ІТП». Але як я могла зробити енергомодернізацію будинку, якщо в нас немає ІТП? Ми ж робили два енергоаудити! 

Ми всі розуміємо, що енергоефективні заходи потребують верифікації. Роки три-чотири тому було дуже багато змін до програм Фонду, щоб спростити ці процедури. Зараз вони перебувають у дуже спрощеному варіанті. І в майбутньому, певно, будуть такі зміни. Тому нам справді важливо отримувати відгук від голів правління про ці речі.

 

Схожі статті